Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia'…
2024-01-15, 10:18 Autor: Daniel Klimczak

"Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole

"Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole
- Przede wszystkim zależy mi na przesunięciu punktu ciężkości, czym kuratorium może się zajmować. Chcę, żeby to było wsparcie, a nie tylko kontrola - tak o swoich priorytetach mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole pełniąca obowiązki opolskiego kuratora oświaty, a dotychczas dyrektor III LO w Opolu, Joanna Raźniewska.
Naszą rozmówczynię zapytaliśmy też, czy szkoła może w lepszym stopniu przygotowywać młodzież do dorosłego życia. Jak usłyszeliśmy, powodzenie tego zadania zależy w dużej mierze od właściwej współpracy pedagogów z rodzicami. W ocenie naszego gościa, ważna jest też zmiana podejścia do funkcjonowania szkoły, jak i oceniania.

Panią kurator zapytaliśmy też o proponowane zmiany w wyliczaniu średniej ocen. Według niektórych propozycji, oprócz religii, nie wliczać do niej powinny się takie przedmioty jak wychowanie fizyczne, muzyka, plastyka czy technika.

- Myślę, że w szkołach podstawowych jest szansa na to, by ocenianie dotyczyło przede wszystkim tego, jak dziecko funkcjonuje w szkole i co się z nim dzieje w obserwacji nauczyciela, a nie tego, czy potrafi z rodzicami zbić karmnik po południu - powiedziała.

Jak zauważała nasza rozmówczyni, wyniki uzyskiwane w takich przedmiotach w dużym stopniu zależą od indywidualnych predyspozycji, dlatego tu bardziej może sprawdzić się na przykład ocena opisowa, a nie system cyfrowy. Jak jednak zastrzegła, nie da się całkowicie uciec od oceniania, bo między innymi z tym właśnie wiąże się edukacja i takie są oczekiwania rodziców i uczniów.

W rozmowie poruszyliśmy także wątek brakujących nauczycieli. Pod koniec wakacji mówiło się, że w opolskich szkołach pozostanie około 200 wakatów. Joanna Raźniewska przyznawała, że dyrektorzy placówek poradzili sobie z tym problemem, jednak jego rozwiązanie od dłuższego czasu przypomina jedynie doraźne działania.

- Dyrektorzy poradzili sobie dzięki ich zaangażowaniu. To się bardzo nie zmieniło na plus, natomiast w dużej mierze, pomiędzy szkołami jest pomoc nauczycieli z innych szkół. Zmiana wartości wymiaru etatu, które nauczyciel może podjąć poza pensum, to są te warunki, dzięki którym większość lekcji w szkołach w miarę się odbywa - usłyszeliśmy.

Jak jednak przyznawała pani kurator, łatwiej jest rozwiązywać takie problemy w większych miastach, gdzie nauczycieli jest więcej. Małe miejscowości niejednokrotnie mają z tym spore problemy, przez co zdarza się, że lekcje trzeba odwoływać z powodu braku nauczycieli.

W opinii naszego gościa, w rozwiązaniu tych problemów mogą pomóc jedynie systemowe zmiany.

- Jeśli nie będzie zmian w podejściu do zawodu nauczyciela, jeśli nie będzie obiecanej podwyżki, jeśli nie będzie wzmocnienia pozycji tego zawodu, jeśli nie będzie zmian w kształceniu nauczycieli, to to się nie uda - usłyszeliśmy.

Jak jednak dodała pani kurator, w zachęcaniu do wybierania tego zawodu albo pozostawania w nim, trzeba jednak stawiać nie tylko na podwyżki wynagrodzeń, ale i zwiększanie prestiżu zawodu.

- Status społeczny nauczycieli przez ostatnie dekady upadł; również przez to, jak przedstawiało się ich w mediach [...] Zawsze trzeba mieć chłopca do bicia i wydaje mi się, że edukacja w naszym społeczeństwie jest często wybieranym celem - dodała.

Z naszym gościem poruszyliśmy także kwestie rankingów szkół i zapytaliśmy, w jakim stopniu należy się nimi kierować przy wyborze dalszej ścieżki edukacji. Zapytaliśmy także o rozpoczynające się ferie zimowe i wybierane przez młodzież sposoby na ich spędzanie.

Zobacz także

2023-11-13, godz. 08:59 "W normalnej partii takie zwycięstwo skutkowałoby zmianą lidera". Prof. Adam Drosik o najbliższej przyszłości w polskiej… - Zwykły obywatel jeszcze nie odczuje zmian, natomiast pewien przełom nastąpi [...] Jeśli ktoś oczekiwał takiego nagłego resetu, no to coś takiego nie… » więcej 2023-11-10, godz. 08:58 Świętujmy radośnie, ale raczej bez orłów z czekolady - Tomasz Witkowski o obchodach Święta Niepodległości - Oczywiście Święto Niepodległości powinniśmy obchodzić radośnie - tak na pytanie o sposoby celebrowania 105. rocznicy wznowienia polskiej państwowości… » więcej 2023-11-09, godz. 09:38 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o politycznych planach i kończącej się kadencji -Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja. Do wyborów jeszcze daleko - w ten sposób prezydent Opola Arkadiusz odpowiedział na pytanie, czy zamierza ubiegać… » więcej 2023-11-08, godz. 08:38 Europosłanka Anna Zalewska o zielonym świetle dla Ukrainy - Jest kilka elementów, na które Polska będzie zwracać uwagę i od nich uzależniać swoje decyzje - mówiła w Porannej Rozmowie europosłanka Anna Zalewska… » więcej 2023-11-07, godz. 08:48 Maciej Kalski o rynku pracy na Opolszczyźnie. "Stopa bezrobocia w regionie jest na optymalnym poziomie" - Po korekcie Głównego Urzędu Statystycznego, bezrobocie w regionie na koniec września wyniosło 5,7 procent. To pokazuje, jak działamy, bo ogromnym rezultatem… » więcej 2023-11-06, godz. 08:50 Marszałek Andrzej Buła o oczekiwaniach samorządowców wobec nowego rządu - Chcielibyśmy, aby rząd jak najszybciej pokazał nam kierunki współpracy z samorządem jeśli chodzi o budżet czy subwencje - mówił marszałek Andrzej… » więcej 2023-11-03, godz. 09:40 Marcelina Zawisza o rozmowach koalicyjnych i swojej możliwej roli w przyszłym rządzie - Jestem w grupie przygotowującej ten pierwszy draft umowy koalicyjnej. Dla nas kluczowe są rzeczy, o których mówiliśmy w kampanii wyborczej [...] To jest… » więcej 2023-11-02, godz. 08:45 Poseł-elekt Adam Gomoła o negocjacjach koalicyjnych -To są rozmowy na poziomie partnerskim. Wszyscy wiemy, że w tych wyborach nie wygrała jedna partia. Postrzegamy to tak, że Polacy i Polki zagłosowali na drużynę… » więcej 2023-10-31, godz. 10:01 Ksiądz Wojciech Pracki o Święcie Reformacji oraz o przeżywaniu 1 listopada przez luteran - Wolę używać słów "pamiątka reformacji", bo święto zakłada taką celebrację, coś bardzo podniosłego i takiego radosnego. Reformacja jest też pewnym… » więcej 2023-10-30, godz. 08:42 Katarzyna Oborska-Marciniak o zasadach panujących na opolskich cmentarzach - Cmentarz to wyjątkowe miejsce, miejsce pamięci, więc jeżdżenie po nim samochodem nie jest czymś, czego wiele osób oczekuje. Samochód zostawmy w domu… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »