Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich…
2023-05-08, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
- Z jednej strony dajemy finanse na usunięcie, ale wychodzimy też z konkretną ofertą do samorządów, proponując postawienie monumentów, pomników prawdziwych bohaterów, ofiar sowietów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
- Nadszedł najwyższy czas, aby pozbyć się tych reliktów komunizmu, które są pomnikami pogardy dla ofiar, a triumfu sprawców w XXI w.

W piątek, w Głubczycach zdemontowano pomnik "wdzięczności" Armii Czerwonej. To czwarty taki obiekt usunięty na Opolszczyźnie i 28. w kraju. Proces intensywnego "czyszczenia" przestrzeni publicznej z tych obiektów zaczął się w marcu 2022 roku. Zostało jeszcze 30 tego typu obiektów do usunięcia.

- Tempo jest rzeczywiście zadziwiające, zadziwia także mnie sprawność pracowników Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN. W ciągu najbliższych tygodni pięć kolejnych obiektów spotka kres. Z dziesięcioma samorządami jesteśmy w kontakcie. Większość samorządowców jest gotowa do tego, aby raz na zawsze pozbyć się tej sowieckiej propagandy - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole. Zaznaczył, że prezydent Olsztyna gotowy na to nie jest.

- Liczę na to, że za rok, dwa tych pomników w Polsce nie będzie, ale to jest tak skomplikowany proces w kontakcie z samorządami, że nie mogę tego obiecać. Mogę obiecać, że jesteśmy mocno zdeterminowani, żeby dokończyć ten proces i żadne protesty rosyjskiej ambasady, czy postępowanie komitetu śledczego Federacji Rosyjskiej, która swoje prawo skonstruowała tak, ze za kilka pomników prowadzone są wobec nas śledztwa i grozi za to do 5 lat przymusowej pracy, tego nie zmieni.

Prezes IPN podkreślił, że pierwszy demontaż radzieckiego pomnika miał miejsce na Opolszczyźnie, a w Głubczycach miało to miejsce już dwa razy dzięki społecznikom, a pomaga w tym emocja społeczna samorządowców ludzi, którzy doświadczają na co dzień reakcji społecznej.

- To wyraz uznania dla całej Opolszczyzny, że są tu patrioci ludzie, którzy mają wiedzę historyczną i są na tyle zdeterminowani, żeby informować o tym Instytut - powiedział Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki

Zobacz także

2024-05-27, godz. 08:46 Arkadiusz Wiśniewski: cieszę się, że festiwal ponownie łączy - Działo się też wiele dobrego, ale kontrowersje polityczne trzeba było odciąć. I cieszę się, że festiwal znowu zaczyna łączyć. - tak prezydent Opola… » więcej 2024-05-24, godz. 08:49 Zuzanna Donath-Kasiura: chirurgia w wojewódzkim ruszy od poniedziałku! Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura potwierdziła, że udało się zażegnać problem związany z odejściem sześciu chirurgów ze Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-05-23, godz. 08:36 Artur Żurakowski: przedsiębiorcy nie wytrzymują presji płacowej, dlatego zwalniają Zdaniem ekonomisty dra Artura Żurakowskiego, jednym z powodów, dla których firmy w Polsce zawieszają albo kończą działalność jest duża presja płacowa… » więcej 2024-05-22, godz. 08:30 Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy W środę w Warszawie rozpoczyna się Endoforum organizowane przez Opolskie Centrum Onkologii. To wydarzenie dla lekarzy z całego świata, którego celem jest… » więcej 2024-05-21, godz. 08:49 Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej - Z dezinformacją da się walczyć, choć jest to niesamowicie trudne. - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk… » więcej 2024-05-20, godz. 09:06 Danuta Jazłowiecka: Polska jest zabezpieczona w ramach unijnego paktu migracyjnego - W związku z nasilającymi się ruchami migracyjnymi, musimy znaleźć wspólne unijne rozwiązanie w tej sprawie i uregulować prawnie sytuację migrantów… » więcej 2024-05-17, godz. 09:08 „Prezydent powinien podpisać tę ustawę” - Ryszard Galla o języku śląskim i współpracy z marszałkiem sejmu Były poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla został w tym tygodniu doradcą marszałka sejmu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W Porannej… » więcej 2024-05-16, godz. 09:32 "Nie wierzę Donaldowi Tuskowi" - Anna Zalewska o pakcie migracyjnym i pracach nad polską elektrownią atomową We wtorek przyjęto unijny pakt migracyjny. Choć Polska była przeciwna tym rozwiązaniom, premier Donald Tusk zapewniał, że nasz kraj przez nie nie ucierpi… » więcej 2024-05-15, godz. 09:00 "Najwyraźniej tak się zarządy partii umówiły" - Róża Thun o starcie z okręgu opolsko-dolnośląskiego Ubiegająca się o czwartą kadencję w europarlamencie Róża Thun po raz pierwszy kandyduje z okręgu opolsko-dolnośląskiego. W Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-05-14, godz. 08:30 Paweł Masełko: tydzień temu jeszcze byłem starostą -Wrażeń bardzo dużo. Wrażenia na całe życie! Wiele nowych wyzwań, ale mówię sobie: dam radę! - tak swoje pierwsze dni w parlamencie opisał nowy poseł… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »