Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt…
2023-04-05, 09:50 Autor: Daniel Klimczak

Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą?

Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą?
- Na pewno prezydent Ukrainy podziękuje, nie tylko polskiemu rządowi, ale też polskiemu społeczeństwu, bo ta pomoc była do tej pory ogromna. Będziemy też oczekiwać poruszenia spraw trudnych, gospodarczych - tak o wizycie prezydenta Zełenskiego w Polsce powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, Marcin Oleksiuk z ANS WSZiA w Opolu.
W rozmowie poruszyliśmy także kwestię trudnych rozliczeń z przeszłością. Zdaniem naszego rozmówcy, taki gest ze strony Ukrainy jest potrzebny do dalszego zacieśniania współpracy i sympatii między nią a Polską.

- Powinno tu paść słowo "przepraszam" i to załatwiłoby kwestię, która jest nieuregulowana od lat. Wiemy, że a historia, przede wszystkim te wydarzenia wołyńskie będą się tutaj ciągnąć za nami w tych relacjach. Myślę, że to jest dobry moment, żeby to przerwać, natomiast to nie powinno dominować - podkreślił.

Wśród oczekiwanych przez stronę polską tematów rozmów są także kwestie dalszej współpracy gospodarczej. Jak zauważa Marcin Oleksiuk, odbudowa Ukrainy po wojnie będzie sporą szansą dla polskiego biznesu.

- W zamian za tę pomoc, którą otrzymała Ukraina, dobrym gestem byłoby, gdybyśmy uczestniczyli w jej odbudowie. To na pewno będą potężne środki. Ale ten aspekt współpracy jest wielowymiarowy. W dobie kryzysu energetycznego Ukraina jest ogromnym producentem energii elektrycznej. Ponadto my przygotowujemy się do budowy elektrowni atomowych, więc tu nawet wymiana doświadczeń byłaby istotna - zauważał.

Naszego gościa zapytaliśmy także, czy Ukraińcy uczący się w Polsce wiążą z naszym krajem plany na przyszłość.

- Na początku, gdy zaczęli do nas przyjeżdżać studenci z Ukrainy to nie wiedzieliśmy, jak to wszystko się potoczy. Większość z nich jednak zostaje w Polsce. Przede wszystkim nie ma między nami takiej dużej bariery językowej, oni szybko uczą się polskiego. Wbrew pozorom mamy podobną kulturę, pomijając te kwestie historyczne, o których wspominaliśmy. Ale zostają tutaj w Polsce, zakładają rodziny. Oni też widzą przyszłość tutaj dla siebie. Część osób, która wyjechała na zachód, wraca do Polski i żyje im się dobrze - słyszymy.

Zobacz także

2024-07-29, godz. 08:20 "To się musi stać" - Andrzej Buła o upraszczaniu zasad funkcjonowania UE oraz o swojej pracy w Parlamencie Europejs… - Sfera administracyjna w UE musi się zmienić - tak zapowiedzi upraszczania procedur obowiązujących we wspólnocie wskazywał w poniedziałkowy poranek europoseł… » więcej 2024-07-26, godz. 08:34 Andrzej Rak: w wakacje większy ruch w WORDzie. Przyjeżdżają zdawać zza granicy - W czasie wakacji widać zwiększenie liczby chętnych do zdawania egzaminu na prawo jazdy. To ci, którzy zostawiali to sobie na okres wakacyjny, bo mają wtedy… » więcej 2024-07-25, godz. 09:05 Piotr Mielec: "Dobry opis i przygotowanie wniosku to podstawa"! Napływają zgłoszenia na Najlepszy Produkt Turystyczny… Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zachęcał do udziału w 15. edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa… » więcej 2024-07-24, godz. 09:36 "Jest dialog. Chciałbym, by były też działania" - Jakub Roszuk o złotej aldze, sytuacji na Jeziorze Otmuchowskim i… Choć sytuacja na Jeziorze Otmuchowskim stabilizuje się, to na zbiorniku wciąż występują ograniczenia związane z połowem ryb. Termin ich zniesienia będzie… » więcej 2024-07-23, godz. 09:08 "W końcu musiało się coś zdarzyć" - dr Adam Czubak o piątkowej awarii komputerów oraz o wpływie wojny hybrydowej… - Moja pierwsza myśl była taka, że nastąpił zmasowany atak grup ze wschodu na naszą infrastrukturę IT - przyznał we wtorkowy poranek dr inż. Adam Czubak… » więcej 2024-07-22, godz. 09:00 "Te osoby są ofiarami handlu ludźmi" - Marcin Laskowski o planowanych zmianach w Opolskim Centrum Onkologii - Po 30 latach pracy, jeżeli ktoś ma zostać przekazany, to się ładnie nazywa, przekazany do podmiotu prywatnego, to uważam, że nie jest to dobre - tak plany… » więcej 2024-07-19, godz. 08:45 Arkadiusz Wiśniewski: SIM Opolskie to "Miś" naszych czasów -Od razu byłem pełen wątpliwości. Od razu mi to wyglądało na kalkę TBS-ów. Wąpliwości dotyczyły też sposobu zarządzania, bo udziałowcy niewiele mają… » więcej 2024-07-18, godz. 09:21 "Lepiej stworzyć jeden mocny szpital, niż rozdrabniać oddziały" Ireneusz Szafraniec o możliwych zmianach w ochronie… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był I wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych Ireneusz Szafraniec, którego pytaliśmy o prace nad zmianami… » więcej 2024-07-17, godz. 08:59 "To były inne czasy, taka była wizja KZN-u" - Bogdan Wyczałkowski o kontrowersyjnych wydatkach SIM Opolskie oraz o przyszłości… - Początkowe plany są nie do końca aktualne, bo tych mieszkań będzie więcej - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes SIM Opolskie Bogdan Wyczałkowski… » więcej 2024-07-16, godz. 10:19 "Donald Trump jest w bardzo dobrej sytuacji, ale nic nie jest jeszcze przesądzone" - dr Marek Kawa o sytuacji politycznej… - Donald Trump ma bardzo dobrą sytuację w tych wyborach, ale uważam, że nic nie jest jeszcze przesądzone - tak o szansach byłego prezydenta w listopadowych… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »