Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt…
2023-04-05, 09:50 Autor: Daniel Klimczak

Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą?

Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą?
- Na pewno prezydent Ukrainy podziękuje, nie tylko polskiemu rządowi, ale też polskiemu społeczeństwu, bo ta pomoc była do tej pory ogromna. Będziemy też oczekiwać poruszenia spraw trudnych, gospodarczych - tak o wizycie prezydenta Zełenskiego w Polsce powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, Marcin Oleksiuk z ANS WSZiA w Opolu.
W rozmowie poruszyliśmy także kwestię trudnych rozliczeń z przeszłością. Zdaniem naszego rozmówcy, taki gest ze strony Ukrainy jest potrzebny do dalszego zacieśniania współpracy i sympatii między nią a Polską.

- Powinno tu paść słowo "przepraszam" i to załatwiłoby kwestię, która jest nieuregulowana od lat. Wiemy, że a historia, przede wszystkim te wydarzenia wołyńskie będą się tutaj ciągnąć za nami w tych relacjach. Myślę, że to jest dobry moment, żeby to przerwać, natomiast to nie powinno dominować - podkreślił.

Wśród oczekiwanych przez stronę polską tematów rozmów są także kwestie dalszej współpracy gospodarczej. Jak zauważa Marcin Oleksiuk, odbudowa Ukrainy po wojnie będzie sporą szansą dla polskiego biznesu.

- W zamian za tę pomoc, którą otrzymała Ukraina, dobrym gestem byłoby, gdybyśmy uczestniczyli w jej odbudowie. To na pewno będą potężne środki. Ale ten aspekt współpracy jest wielowymiarowy. W dobie kryzysu energetycznego Ukraina jest ogromnym producentem energii elektrycznej. Ponadto my przygotowujemy się do budowy elektrowni atomowych, więc tu nawet wymiana doświadczeń byłaby istotna - zauważał.

Naszego gościa zapytaliśmy także, czy Ukraińcy uczący się w Polsce wiążą z naszym krajem plany na przyszłość.

- Na początku, gdy zaczęli do nas przyjeżdżać studenci z Ukrainy to nie wiedzieliśmy, jak to wszystko się potoczy. Większość z nich jednak zostaje w Polsce. Przede wszystkim nie ma między nami takiej dużej bariery językowej, oni szybko uczą się polskiego. Wbrew pozorom mamy podobną kulturę, pomijając te kwestie historyczne, o których wspominaliśmy. Ale zostają tutaj w Polsce, zakładają rodziny. Oni też widzą przyszłość tutaj dla siebie. Część osób, która wyjechała na zachód, wraca do Polski i żyje im się dobrze - słyszymy.

Zobacz także

2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej 2024-09-18, godz. 09:24 Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd… » więcej 2024-09-17, godz. 09:10 Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej 2024-09-13, godz. 08:41 "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią… » więcej 2024-09-12, godz. 08:49 "Zachowajmy czujność, służby w gotowości". Marszałek Szymon Ogłaza o alertach pogodowych, bezpieczeństwie i priorytetach… - Musimy być przygotowani na różne scenariusze. To jest niestety pokłosie zmian klimatycznych. W niedzielę dożynki w upale i rozmowa o suszy, dziś radykalna… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »