Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzale…
2023-04-03, 09:13 Autor: Daniel Klimczak

Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień

Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień
W 2021 roku w Polsce odnotowano największy od 10 lat spadek ilości wypijanego piwa. Mimo coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia, Polacy nadal wypijają średnio ponad 9 litrów czystego alkoholu rocznie.
Statystyki zawyżają amatorzy mocnych trunków, którzy - jak wynika z badań - coraz częściej tracą kontrolę nad swoim nałogiem.

W ogólnopolskim dniu trzeźwości na temat uzależnień rozmawialiśmy z Tomaszem Jarczokiem, kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu.

Nasz gość wskazał, że do sięgania po alkohol, niektóre osoby zachęcają ostatnie wydarzenia.

- Wiele osób sięga po alkohol, żeby się odstresować, zrelaksować, bo na co dzień sa spięci, boją się, odczuwają lęk. Ostatnie lata też nam nie ułatwiają, mówię o COVID-zie o inflacji, o tym, że naprawdę wielu osobom jest ciężko. Alkohol jest dla nich substytutem dobrego humoru, z tym, że wtedy rodzi się choroba alkoholowa, jeśli zaczynamy to robić regularnie, często i zatracamy się wtedy.

W porannej rozmowie mówiliśmy także, jak postępować z osobami w naszym otoczeniu, które mogą znajdować się na drodze do uzależnienia. Zapytaliśmy też, czy likwidacja opolskiej izby wytrzeźwień może wpłynąć na pogłębianie problemów z alkoholem.

- Na pewno jest tak, że jeśli ktoś przesadzi z alkoholem i obudzi się potem w takim miejscu, a jest jeszcze w takiej niezbyt ostrej fazie uzależnienia, to jest szansa, że to może spowodować refleksję, która jeszcze go zatrzyma - powiedział Tomasz Jarczok.

Nasz gość zwrócił uwagę także na coraz większy problem związany z uzależnieniem od hazardu, pożyczek, czy gier komputerowych. Jak wskazał, przyczyna wszystkich tego typu problemów często tkwi w okresie dzieciństwa i niewłaściwych zachowaniach obserwowanych wśród rodziców.

- Znaczenie ma to, co się dzieje w naszym systemie rodzinnym, gdy się wychowujemy; to, czy ja jako rodzic nauczyłem moje dziecko wyrażać emocje, czy nauczyłem się przyjmować jego złość. Czy nauczyłem dziecko stawiania granic, czy wypracowałem w nim poczucie własnej wartości, bo to są czynniki chroniące. Jeżeli mamy człowieka, który ma w miarę właściwe poczucie własnej wartości, umie stawiać granice, umie mówić o emocjach, nie wstydzi się okazywania wrażliwości, czułości i tak dalej i ma szeroko rozumiane pasje, to ten alkohol, nawet jeśli się pojawi w jego życiu, nie będzie zagrożeniem. Będę więc zachęcał rodziców, by pracowali nad sobą. Jeśli rodzice nie zadbają o siebie, o swój stan emocjonalny, a będziemy przerzucać to na nasze dzieci, to wtedy alkohol czy narkotyki mogą stać się dla nich skutecznym sposobem odreagowywania emocji - przestrzegał gość Radia Opole.

Zobacz także

2024-05-31, godz. 08:36 Marek Sierocki: opolski festiwal nadal najważniejszą muzyczną imprezą w kraju - Wielu artystów, którzy tu zaczynali karierę, stało sie sławnych. Chociażby kariera Ewy Demarczyk. W wybraniu utworów, które później mogą stać się… » więcej 2024-05-29, godz. 09:00 "Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów" Kamil Bortniczuk… - Są to kompletne bzdury i ze spokojem czekam na pracę odpowiednich organów, jeżeli pan Marian Banaś ostatecznie zdecyduje się ośmieszyć i złożyć takie… » więcej 2024-05-27, godz. 15:16 Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada… » więcej 2024-05-27, godz. 08:46 Arkadiusz Wiśniewski: cieszę się, że festiwal ponownie łączy - Działo się też wiele dobrego, ale kontrowersje polityczne trzeba było odciąć. I cieszę się, że festiwal znowu zaczyna łączyć. - tak prezydent Opola… » więcej 2024-05-24, godz. 08:49 Zuzanna Donath-Kasiura: chirurgia w wojewódzkim ruszy od poniedziałku! Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura potwierdziła, że udało się zażegnać problem związany z odejściem sześciu chirurgów ze Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-05-23, godz. 08:36 Artur Żurakowski: przedsiębiorcy nie wytrzymują presji płacowej, dlatego zwalniają Zdaniem ekonomisty dra Artura Żurakowskiego, jednym z powodów, dla których firmy w Polsce zawieszają albo kończą działalność jest duża presja płacowa… » więcej 2024-05-22, godz. 08:30 Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy W środę w Warszawie rozpoczyna się Endoforum organizowane przez Opolskie Centrum Onkologii. To wydarzenie dla lekarzy z całego świata, którego celem jest… » więcej 2024-05-21, godz. 08:49 Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej - Z dezinformacją da się walczyć, choć jest to niesamowicie trudne. - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk… » więcej 2024-05-20, godz. 09:06 Danuta Jazłowiecka: Polska jest zabezpieczona w ramach unijnego paktu migracyjnego - W związku z nasilającymi się ruchami migracyjnymi, musimy znaleźć wspólne unijne rozwiązanie w tej sprawie i uregulować prawnie sytuację migrantów… » więcej 2024-05-17, godz. 09:08 „Prezydent powinien podpisać tę ustawę” - Ryszard Galla o języku śląskim i współpracy z marszałkiem sejmu Były poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla został w tym tygodniu doradcą marszałka sejmu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W Porannej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »