Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej…
2023-02-08, 08:49 Autor: Marcin Boczek

Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej, czyli dzieciach ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi w szkołach

Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej, czyli dzieciach ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi w szkołach
- To rodzice decydują, czy dzieci ze specjalnymi potrzebami funkcjonują w placówkach specjalnych czy ogólnodostępnych - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceminister edukacji Marzena Machałek.
"Edukacja Włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" to temat konferencji naukowej zorganizowanej przez kuratorium oświaty w Opolu i Uniwersytet Opolski.
Poruszane będą na niej min. kwestie związane z edukacją dzieci i młodzieży z autyzmem, rozwiązania prawne i działania Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wiceminister podkreśliła, że 90% dzieci ze spektrum autyzmu lub Zespołem Aspergera uczęszcza do szkół ogólnodostępnych. Musi to być połączone z dobrym przygotowaniem tych szkół do pracy z dziećmi ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Czy szkoły są do tego przygotowane?

- Szkoły w Polsce są coraz lepiej przygotowane - powiedziała wiceminister Marzena Machałek. - Myślę, że skoro rodzice dla swoich dzieci szkoły ogólnodostępne wybierają, to oceniają, że dziecko będzie miało w nich lepsze możliwości rozwoju.

Gość Radia Opole przypomniała, że ministerstwo przygotowuje różnego typu szkolenia dla nauczycieli, studia podyplomowe tym zakresie.
- Wszystko po to, żeby dać nauczycielom warsztat do pracy z coraz bardziej zróżnicowanymi potrzebami jakie diagnozujemy w polskiej szkole.

Z danych ministerstwa wynika, że w 2012 roku było 8 tys. dzieci ze spektrum autyzmu, lub Zespołem Aspergera, w 2023 roku jest ich 80 tys.

- Myślę, że to wynika z tego, że lepiej diagnozujemy, ale też zmiany cywilizacyjne powodują rożnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania, zachowania, zaburzenia neurologiczne. Żeby jak najszybciej dotrzeć z pomocą wprowadziliśmy do szkół i przedszkoli dodatkowych psychologów i pedagogów, logopedów, neurologopedów. Ich liczba zwiększyła się o prawie 90% z 22 tys. do 41 tysięcy. Przeznaczono na to 2 mld złotych. W następnym roku planujemy tę liczbę zwiększyć do 50 tysięcy.

Ponad 11 mld przeznaczono na zorganizowanie kształcenia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami w szkołach ogólnodostępnych. W przyszłym roku kwota ma być zwiększona do 13 mld.

Zobacz także

2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej 2024-03-22, godz. 08:53 Dariusz Brzęczek: konieczne są korekty w Zielonym Ładzie - Mówienie o wyrzuceniu do kosza Zielonego Ładu już chyba nie ma sensu, jest mało wykonalne. Myślę, że trzeba tutaj dążyć, takie jest stanowisko "Solidarności"… » więcej 2024-03-21, godz. 09:20 Pejter Długosz: "Ustawa o mniejszościach pokazuje bogactwo różnorodności w Polsce" - W polskim prawie jest ścieżka likwidacji stowarzyszenia, a nie ma tej odwołującej czy wstrzymującej likwidację. Zapytamy sąd, co z tym zrobić ? - powiedział… » więcej 2024-03-20, godz. 08:58 Prof. dr hab. Jacek Lipok: "Uniwersytet Opolski jest uczelnią europejską" Uczynienie uniwersytetu jeszcze bardziej międzynarodowym - to jeden z kierunków rozwoju, na które stawia prof. Jacek Lipok, kandydujący na stanowisko rektora… » więcej 2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »