Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania…
2022-10-18, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski

Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski
Ekonomista dr Artur Żurakowski:
- o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski,
- koniecznym interwencjonizmie w gospodarce,
- inflacji i sposobach na jej zatrzymanie.
- Są to tylko informacje medialne, Financial Times i Rzeczpospolita, dwie duże gazety, a nie instytucje unijne wypowiedziały się w tej sprawie - podkreślił w Porannej Rozmowie Radia Opole ekonomista dr Artur Żurakowski.

Skomentował w ten sposób informacje o tym, że Komisja Europejska może wstrzymać wszystkie płatności dla Polski. Chodzi nie tylko o środki z KPO, ale też fundusze spójności, czyli 75 mld euro z nowego wieloletniego budżetu UE.

Przedstawiciele rządu mówią, że to nieprawdziwe informacje, bo nie ma oficjalnego stanowiska KE, a artykuł został napisany na podstawie wypowiedzi unijnego urzędnika.

- Nie wyobrażam sobie, żeby były to prawdziwe scenariusze. Natomiast gdyby jednak, to są ogromne środki dla Polski. Niemcy planują przeznaczyć 200 mln euro na ratowanie gospodarki, więc na pewno wpłynie to na konkurencyjność naszej gospodarki.

Jak zaznaczył gość Radia Opole, plany inwestycyjne mogą być realizowane, bo dopiero za rok pojawią się pierwsze faktury, a przy założeniu, że problemy są proceduralne, na razie nic się nie dzieje.

Wyjaśnił, że brak funduszy europejskich wpłynąłby na rating Polski.
- Już agencje ratingowe wyłapały informację, że jest takie ryzyko. Jak jest takie ryzyko, to oceny będą słabsze, a to wpłynie na ceny kredytów. Jest już spekulacja, że następna Rada Polityki Pieniężnej zwiększy stawki obciążeń kredytowych - podkreślał dr Żurakowski.

- Interwencjonizm jest w tej chwili bardzo potrzebny. Te pieniądze pobudziłyby wszelkie inwestycje na poziomie gmin, powiatów, czyli regionów.

Wstrzymanie funduszy unijnych dla województw, także rodziłoby poważne skutki. Przypomnijmy województwo opolskie wynegocjowało na kolejny okres programowania 966 mln euro. To blisko 5 mld złotych przy kursie euro w okolicach 5 zł.

- Wydaje mi się, że będzie bardzo trudno podjąć decyzję o uruchomieniu działań, kiedy nie będzie jednoznacznego stanowiska Unii, co do tego, czy środki będą zatrzymane, czy uruchomione.

Warto jednak zaznaczyć, że wystarczyły dwie publikacje w gazetach, aby osłabić kurs złotego.

W internetowej części rozmowy ekonomista mówił o inflacji. Inflacja bazowa przekroczyła 10%

- Dzisiaj najszybciej rosną ceny produktów spożywczych, których wytworzenie jest energochłonne. W sklepach będzie drożej. Mamy informacje w tej chwili o tym, że niektóre gałęzie przemysłu będą wspierane, ale jednak nie wszystkie i jak widać po reakcjach rynku, te osłony, które na dzisiaj stosujemy są niewystarczające, żeby zatrzymać inflację.

Zobacz także

2024-02-23, godz. 08:58 "Powinien być wstrzymany". Marcin Oszańca o Zielonym Ładzie i wywołanych przez niego protestach rolników - Rolnicy słusznie protestują, bo sytuacja odnośnie zapisów Zielonego Ładu po pandemii oraz rosyjskiej napaści na Ukrainę znacznie się zmieniła, co więcej… » więcej 2024-02-22, godz. 09:01 "To jest taki konkurs piękności. Każdy powinien przedstawić swoją ofertę" Jerzy Wrębiak o wyborach burmistrza B… Zdaniem Jerzego Wrębiaka, który w wyborach ma pięciu kontrkandydatów, demokracja w Brzegu ma się dobrze. Wzywał też do sporu na argumenty, a nie do rozbudzania… » więcej 2024-02-21, godz. 09:04 Monika Ożóg o kontrowersjach związanych z wyborem na nowe stanowisko i możliwościach konserwatora zabytków - Uważam, że konserwator zabytków jest przedstawicielem tych obiektów, które już nie mogą mówić - tak o swojej nowej funkcji mówiła w Radiu Opole Monika… » więcej 2024-02-20, godz. 09:01 Wicewojewoda Piotr Pośpiech: "Protest rządzi się swoimi prawami, oczekiwaliśmy twardych postulatów" Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytaliśmy głównie o wczorajsze rozmowy z rolnikami. Efektem… » więcej 2024-02-19, godz. 09:00 Marszałek Andrzej Buła: "Rolnictwo wymaga specjalnego traktowania. W tej działalności sytuacja zmienia się dynami… - Rolnictwo trzeba uwzględnić w zapisach Zielonego Ładu, ale należy to robić rozważnie, z uwzględnieniem trudnej do przewidzenia dynamicznej sytuacji w… » więcej 2024-02-16, godz. 08:47 Arkadiusz Wiśniewski: "Festiwal będzie!". Prezydent Opola o starcie w wyborach, politycznych układankach i KFPP -Prowadzę rozmowy z formacjami, które tworzyły szeroką koalicję 15 października - przyznał w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2024-02-15, godz. 08:38 Łukasz Jastrzembski: Musimy skończyć z dzieleniem osób mieszkających w województwie -Jak wczoraj (14.02) sprawdzałem naszą bazę danych to było 453 kandydatów, ale wiem, że kolejne zgłoszenia będą jeszcze dopisywane. Liczę, że magiczną… » więcej 2024-02-14, godz. 10:18 Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy przebudowa tamtejszego rynku? Dorota Koncewicz w Radiu Opole (14.0… 19 lutego zacznie działać tymczasowe przedszkole w Niemodlinie. Placówka powstanie w zaadaptowanym na ten cel budynku po byłej szkole podstawowej nr 2 i przejmie… » więcej 2024-02-13, godz. 08:37 "Pogłoski o końcu radia okazały się przesadzone" - dr hab. Adam Drosik o przyszłości dziennikarstwa - Zmienia się poczywiście to gdzie i jak słuchamy radia. Radio dostosowuje się też do zmieniających okoliczności. Okazało się, że dźwięk, że moc słowa… » więcej 2024-02-12, godz. 08:40 Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem na A4 i zjazdem w okolicach Prószkowa? Paweł Gancarz w Radiu Opole - Ktoś psuł to państwo przez 8 lat i nie da się tego naprawić w ciągu 2 miesięcy - tak mówił w Porannej Rozmowie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »