Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania…
2022-10-18, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski

Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski
Ekonomista dr Artur Żurakowski:
- o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski,
- koniecznym interwencjonizmie w gospodarce,
- inflacji i sposobach na jej zatrzymanie.
- Są to tylko informacje medialne, Financial Times i Rzeczpospolita, dwie duże gazety, a nie instytucje unijne wypowiedziały się w tej sprawie - podkreślił w Porannej Rozmowie Radia Opole ekonomista dr Artur Żurakowski.

Skomentował w ten sposób informacje o tym, że Komisja Europejska może wstrzymać wszystkie płatności dla Polski. Chodzi nie tylko o środki z KPO, ale też fundusze spójności, czyli 75 mld euro z nowego wieloletniego budżetu UE.

Przedstawiciele rządu mówią, że to nieprawdziwe informacje, bo nie ma oficjalnego stanowiska KE, a artykuł został napisany na podstawie wypowiedzi unijnego urzędnika.

- Nie wyobrażam sobie, żeby były to prawdziwe scenariusze. Natomiast gdyby jednak, to są ogromne środki dla Polski. Niemcy planują przeznaczyć 200 mln euro na ratowanie gospodarki, więc na pewno wpłynie to na konkurencyjność naszej gospodarki.

Jak zaznaczył gość Radia Opole, plany inwestycyjne mogą być realizowane, bo dopiero za rok pojawią się pierwsze faktury, a przy założeniu, że problemy są proceduralne, na razie nic się nie dzieje.

Wyjaśnił, że brak funduszy europejskich wpłynąłby na rating Polski.
- Już agencje ratingowe wyłapały informację, że jest takie ryzyko. Jak jest takie ryzyko, to oceny będą słabsze, a to wpłynie na ceny kredytów. Jest już spekulacja, że następna Rada Polityki Pieniężnej zwiększy stawki obciążeń kredytowych - podkreślał dr Żurakowski.

- Interwencjonizm jest w tej chwili bardzo potrzebny. Te pieniądze pobudziłyby wszelkie inwestycje na poziomie gmin, powiatów, czyli regionów.

Wstrzymanie funduszy unijnych dla województw, także rodziłoby poważne skutki. Przypomnijmy województwo opolskie wynegocjowało na kolejny okres programowania 966 mln euro. To blisko 5 mld złotych przy kursie euro w okolicach 5 zł.

- Wydaje mi się, że będzie bardzo trudno podjąć decyzję o uruchomieniu działań, kiedy nie będzie jednoznacznego stanowiska Unii, co do tego, czy środki będą zatrzymane, czy uruchomione.

Warto jednak zaznaczyć, że wystarczyły dwie publikacje w gazetach, aby osłabić kurs złotego.

W internetowej części rozmowy ekonomista mówił o inflacji. Inflacja bazowa przekroczyła 10%

- Dzisiaj najszybciej rosną ceny produktów spożywczych, których wytworzenie jest energochłonne. W sklepach będzie drożej. Mamy informacje w tej chwili o tym, że niektóre gałęzie przemysłu będą wspierane, ale jednak nie wszystkie i jak widać po reakcjach rynku, te osłony, które na dzisiaj stosujemy są niewystarczające, żeby zatrzymać inflację.

Zobacz także

2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej 2024-03-05, godz. 08:50 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o ważnych terminach przy rejestracji kandydatów w wyborach samorządowych Minął termin rejestracji list kandydatów na radnych do rad powiatu, gmin czy miast. -Terytorialne komisje wyborcze mają teraz trzy dni na weryfikację dostarczonych… » więcej 2024-03-04, godz. 08:31 Daniel Palimąka o powodach dla wniosku o odwołanie starosty nyskiego - Wszystkie przewiny, które starosta poczynił powinny skutkować autodymisją i problem dziś nie miałby już miejsca, a zaufanie do zarządu powiatowego znacznie… » więcej 2024-03-01, godz. 08:48 Marcin Ociepa: ubolewam,że niektórzy dostają małpiego rozumu i wpisują się w zderzenie dwóch dużych partii -Nasi kandydaci będą startować w 10 powiatach i do sejmiku województwa opolskiego, pod różnymi szyldami. Tu mamy rozwiązania elastyczne, jak elastyczny… » więcej 2024-02-29, godz. 09:53 O samorządowych ambicjach Konfederacji i przyszłości wojny na Ukrainie - Włodzimierz Skalik w Radiu Opole Ambicje Konfederacji związane z kwietniowymi wyborami samorządowymi były głównym tematem Porannej Rozmowy Radia Opole z posłem tego ugrupowania Włodzimierzem… » więcej 2024-02-28, godz. 11:19 Chcę pracować na rzecz Prudnika - Katarzyna Czochara o starcie w wyborach samorządowych Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę była poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych powalczy… » więcej 2024-02-27, godz. 09:00 Szymon Ogłaza o planach Koalicji Obywatelskiej na wybory samorządowe i przyszłości regionalnej kolei Koalicja Obywatelska nie wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Opola. Związani z nią działacze będą wspierać Arkadiusza Wiśniewskiego, który… » więcej 2024-02-26, godz. 09:31 Irena Pordzik o sytuacji uchodźców i wpływie wojny na relacje polsko-ukraińskie W sobotę minęły 2 lata od wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. W porannej rozmowie pytaliśmy konsul honorową Ukrainy w Opolu Irenę Pordzik o jej wpływ… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »