Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Jarzyński: To była bardzo znacząca wizyta…
2022-07-18, 09:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Jarzyński: To była bardzo znacząca wizyta pokazała, że transport śródlądowy ma znaczenie, jest ważny, że się o nim nie zapomina

Marcin Jarzyński: To była bardzo znacząca wizyta pokazała, że transport śródlądowy ma znaczenie, jest ważny, że się o nim nie zapomina
Marcin Jarzyński, p.o dyrektora RZGW Gliwice Wody Polskie o
- wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na jazie w Januszkowicach
- żeglowności Odry
- zabezpieczeniach przeciwpowodziowych
- To była bardzo znacząca wizyta w swoim wydźwięku - powiedział w Porannej Romowie Radia Opole Marcin Jarzyński, pełniący obowiązki dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gliwicach o wczorajszej wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na Opolszczyźnie. Premier odwiedził Kędzierzyn-Koźle, był także w Januszkowicach, gdzie zakończono modernizację jazu i trwają jeszcze prace modernizacyjne śluzy i sterowni.

- Byliśmy przyzwyczajeni, że przedstawiciele rządu jeździli zazwyczaj na drogi, autostrady, koleje i Odra, była troszeczkę zapomniana. Przez ten wczorajszy głos było pokazane, że transport śródlądowy ma znaczenie, że jest ważny, że się o nim nie zapomina i jest mocno dofinansowany - powiedział dyrektor Jarzyński.

W Porannej Rozmowie Radia Opole gość wymienił prace, które już trwają i powiedział o planach kolejnych robót na Odrze.
- Ich realizacja zapewni europejski standard żeglugi na opolskim odcinku rzeki - powiedział gość Radia Opole. Dodał, że RZGW we Wrocławiu i RZGW w Szczecinie również prowadzi prace modernizacyjne na Odrze. - Żegluga trwa cały rok. Problemem jest ilość wody na odcinku od Wrocławia do Szczecina, natomiast na odcinku od Wrocławia do Gliwic można pływać.

Modernizowane śluzy i jazy na Odrze mają przywrócić żeglugę na rzece, ale mają też znaczenie w ochronie przeciwpowodziowej.
- Jazy i śluzy to nie są budowle stricte przeciwpowodziowe, natomiast w ochronie przeciwpowodziowej bardzo duże znaczenie ma ich niezawodność. Gdy idzie fala powodziowa klapy jazu trzeba natychmiast położyć, żeby fale maksymalnie wypłaszczyć. W sytuacjach ekstremalnych przepuszcza się wodę przez komory śluz. Więc ich niezawodność ma bardzo duże znaczenie - wyjaśnił Marcin Jarzyński i dodał, że opuszczenie klap starego jazu trwało nawet jeden dzień, a nowego 20 minut.

W Porannej Rozmowie Radia Opole wspominaliśmy także powódź tysiąclecia. 18 lipca 1997 roku, po przejściu fali powodziowej przyszła druga fala opadów. Woda wezbrała jeszcze wyżej, niż na początku miesiąca. Poproszony o porównanie zabezpieczeń powodziowych tych sprzed 25 lat i obecnych powiedział:

- To jest przepaść. Przede wszystkim zbiornik Racibórz, który jest wielkości Cieszyna i pomieści 180 mln metrów sześciennych wody. Oprócz tego obwałowania. Lewostronna część Odry jest dzisiaj obwałowana. W tym roku jeszcze rozpoczynamy przedłużenie lewostronnego odcinka obwałowania. Jeszcze w tym roku będziemy chcieli wykonać odcinek wału Lasaki-Poborszów. No i obwałowanie prawostronne, wał w Kędzierzynie-Koźlu oddany w tym roku zamyka lukę, która była w ochronie przeciwpowodziowej. Wał w Bierawie - w przyszłym roku chcemy rozpocząć prace.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat śniętych ryb w kanale kędzierzyńskim.
Zostały one zauważone kilka dni temu. Powiadomione zostały służby, policja Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska a także Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kędzierzynie-Koźlu i Polski Związek Wędkarski w Opolu.

- Dopóki nie będziemy mieli wyników badań tych ryb, które będą przebadane przez ichtiologa, trudno tutaj mówić o tym, co było przyczyną takiego stanu rzeczy - powiedział po dyrektora RZGW w Gliwicach Wody Polskie Marcin Jarzyński.

Zobacz także

2024-02-02, godz. 09:05 "W 2015 roku nie chciałem być prezydentem" - Paweł Kukiz w Radiu Opole Poseł Paweł Kukiz nie wystartuje w wyborach samorządowych. Piątkowy gość Porannej Rozmowy Radia Opola przyznał na naszej antenie, że otrzymywał takie… » więcej 2024-01-31, godz. 17:16 "Jedni mnie akceptują, inni nie". Piotr Pośpiech w Radiu Opole Po 40 dniach urzędowania, wojewoda doczekała się swojego zastępcy. Piotr Pośpiech, bo o nim mowa, powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, że tak długi… » więcej 2024-01-31, godz. 08:46 Adam Nowak o spotkaniach z opolskimi rolnikami oraz napływie płodów rolnych z Ukrainy. Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę był wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, którego pytaliśmy o wtorkowe spotkanie z opolskimi rolnikami… » więcej 2024-01-30, godz. 09:14 "Koalicja Oszustów" to język faktów Violetta Porowska gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem porannej rozmowy we wtorek była członkini rady politycznej PiS, a jednocześnie była parlamentarzystka tej formacji, Violetta Porowska. Naszą rozmówczynię… » więcej 2024-01-29, godz. 11:11 "Decyzje muszą być podejmowane z poszanowaniem prawa" - Tomasz Kostuś o wprowadzanych zmianach - Początek nowej władzy jest trudny, a PiS robił wszystko, by tej władzy nie oddać - ocenił w Porannej Rozmowie RO opolski poseł PO Tomasz Kostuś. Jego… » więcej 2024-01-26, godz. 09:04 Ile powinni zarabiać nauczyciele? Piotr Pakosz z Solidarności w Porannej Rozmowie Gościem porannej rozmowy w piątek był Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności, którego zapytaliśmy o zmiany w wynagrodzeniach dla nauczycieli, w tym… » więcej 2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej 2024-01-23, godz. 20:52 Arkadiusz Kożuszko: "Na Opolszczyźnie nazwaliśmy ten strajk, Strajkiem Ponad Podziałami" -Dogadaliśmy się ze wszystkimi związkami, które są na terenie naszego województwa i solidarnie wszyscy dołączyli do tego strajku. To nie jest strajk przeciwko… » więcej 2024-01-23, godz. 08:57 "Nie bójmy się słowa dyskryminacja" - Magdalena Kurowska w Radiu Opole Dyskryminacja i przemoc domowa to nadal spore problemy, z którymi zmagają się polskie kobiety. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek jej przykłady wskazała… » więcej 2024-01-22, godz. 08:33 "Temat stał się tematem pilnym" - Ryszard Galla o nauczaniu języka niemieckiego Wiceprzewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ocenia, że po stronie rządowej jest dobra wola, by temat nauczania niemieckiego… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »