Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano…
2022-07-12, 09:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano wiosną, nie zostało jeszcze odebranych, więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek"

Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano wiosną, nie zostało jeszcze odebranych, więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek"
Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o:
- Czasie oczekiwania na paszport i rozładowaniu kolejki
- "Równi na rynku pracy" programie dla uchodźców
- Uruchomiliśmy już kolejkomat i internetowy i ten stacjonarny - powiedział Tomasz Witkowski wicewojewoda opolski w Porannej Rozmowie Radia Opole, pytany o kolejki w biurze paszportowym. Wiosną, zainteresowanie wyrobieniem paszportu było tak duże, że trudno było nawet zapisać się do kolejki o złożenie wniosku o paszport.
- Wtedy była to końcówka covidu, nie wszystko pracowało w pełnym kontakcie. W momencie wybuchu wojny bardzo dużo wniosków zaczęło do nas spływać. Musieliśmy uruchomić dodatkowe siły, a terminy na złożenie wniosku to był dwa miesiące. Udało nam się z tym uporać. Teraz wniosek można złożyć z dnia na dzień, oczekiwanie na dokument trwa około 3 tygodni - wyjaśnił wicewojewoda.

Do 28 czerwca tego roku wpłynęło ponad 24 tys. wniosków o paszport, podczas gdy w całym ubiegłym roku było to 20 tys. wniosków.
Okazuje się jednak, że 6,5 tysięcy paszportów, o które mieszkańcy wnioskowali wiosną, nie zostało jeszcze odebranych.
- To duża liczba. Okazuje się więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek" i nie wszyscy kwapią się, żeby paszporty odebrać.

Rozmawialiśmy także o pomocy uchodźcom w usamodzielnieniu się. Opolska Wojewódzka Komenda OHP uruchomiła projekt „Równi na rynku pracy”, finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
- W ramach tego projektu, cudzoziemcy będą mogli uczyć się języka polskiego, być prowadzeni przez doradcę zawodowego, uzyskać płatny staż i podjąć szkolenia zawodowe - wyjaśnił wicewojewoda Witkowski.

- Jeżeli ten program się sprawdzi będziemy nadal brać w nim udział, zachęcać do usamodzielniania się. 31% osób, które uciekły przed wojną do Polski deklaruje chęć pozostania tutaj na dłużej, według badań Uniwersytetu Warszawskiego. Już około 300 tys. osób w Polsce znalazło zatrudnienie. Biorąc pod uwagę około 1 mln 200 tys, uchodźców z Ukrainy w Polsce, z czego ponad połowę stanowią dzieci to odsetek osób pracujących jest wysoki - uważa Tomasz Witkowski.

W internetowej części rozmowy, wicewojewoda powiedział, że z informacji, jakie docierają do urzędu wojewódzkiego na Opolszczyźnie przebywa teraz 20 tys. uchodźców. To o 10 tys. mniej, niż było ich w szczycie.
- Nie oznacza to, że te osoby wróciły do kraju. Może wyjechały do innego województwa, a może są już całkowicie samodzielne nie będąc w żaden sposób pod naszą opieką.

Zobacz także

2024-04-08, godz. 08:37 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o zmianach na stanowiskach włodarzy, drugiej turze i oczekiwaniu na wyniki do sejmiku - Jestem zaskoczona tym, jak szybko Opole uporało w tych wyborach samorządowych się z liczeniem głosów - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole, Joanna… » więcej 2024-04-05, godz. 09:11 "To była dynamiczna, pozytywna i jedna ze spokojniejszych kampanii". Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Zdaniem Zbigniewa Kubalańcy, kończąca się kampania wyborcza była dynamiczna z powodu sporej aktywności działaczy Koalicji Obywatelskiej, ale też spokojna… » więcej 2024-04-04, godz. 13:34 Poseł Kamil Bortniczuk: "Województwo opolskie odbijamy dla polskiej prawicy od lat" Poseł Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że polityczny szyld Prawa i Sprawiedliwości nie jest w żadnej mierze obciążeniem dla kandydatów w wyborach… » więcej 2024-04-03, godz. 10:01 "Nasze cele udało się zrealizować częściowo" - Rafał Bartek o rozpoznawalności Śląskich Samorządowców i przyszłości… Śląscy Samorządowcy mieli być ogólnowojewódzkim projektem zrzeszających zarówno działaczy Mniejszości Niemieckiej, jak i tych, którzy wyznawali podobne… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »