Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano…
2022-07-12, 09:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano wiosną, nie zostało jeszcze odebranych, więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek"

Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano wiosną, nie zostało jeszcze odebranych, więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek"
Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o:
- Czasie oczekiwania na paszport i rozładowaniu kolejki
- "Równi na rynku pracy" programie dla uchodźców
- Uruchomiliśmy już kolejkomat i internetowy i ten stacjonarny - powiedział Tomasz Witkowski wicewojewoda opolski w Porannej Rozmowie Radia Opole, pytany o kolejki w biurze paszportowym. Wiosną, zainteresowanie wyrobieniem paszportu było tak duże, że trudno było nawet zapisać się do kolejki o złożenie wniosku o paszport.
- Wtedy była to końcówka covidu, nie wszystko pracowało w pełnym kontakcie. W momencie wybuchu wojny bardzo dużo wniosków zaczęło do nas spływać. Musieliśmy uruchomić dodatkowe siły, a terminy na złożenie wniosku to był dwa miesiące. Udało nam się z tym uporać. Teraz wniosek można złożyć z dnia na dzień, oczekiwanie na dokument trwa około 3 tygodni - wyjaśnił wicewojewoda.

Do 28 czerwca tego roku wpłynęło ponad 24 tys. wniosków o paszport, podczas gdy w całym ubiegłym roku było to 20 tys. wniosków.
Okazuje się jednak, że 6,5 tysięcy paszportów, o które mieszkańcy wnioskowali wiosną, nie zostało jeszcze odebranych.
- To duża liczba. Okazuje się więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek" i nie wszyscy kwapią się, żeby paszporty odebrać.

Rozmawialiśmy także o pomocy uchodźcom w usamodzielnieniu się. Opolska Wojewódzka Komenda OHP uruchomiła projekt „Równi na rynku pracy”, finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
- W ramach tego projektu, cudzoziemcy będą mogli uczyć się języka polskiego, być prowadzeni przez doradcę zawodowego, uzyskać płatny staż i podjąć szkolenia zawodowe - wyjaśnił wicewojewoda Witkowski.

- Jeżeli ten program się sprawdzi będziemy nadal brać w nim udział, zachęcać do usamodzielniania się. 31% osób, które uciekły przed wojną do Polski deklaruje chęć pozostania tutaj na dłużej, według badań Uniwersytetu Warszawskiego. Już około 300 tys. osób w Polsce znalazło zatrudnienie. Biorąc pod uwagę około 1 mln 200 tys, uchodźców z Ukrainy w Polsce, z czego ponad połowę stanowią dzieci to odsetek osób pracujących jest wysoki - uważa Tomasz Witkowski.

W internetowej części rozmowy, wicewojewoda powiedział, że z informacji, jakie docierają do urzędu wojewódzkiego na Opolszczyźnie przebywa teraz 20 tys. uchodźców. To o 10 tys. mniej, niż było ich w szczycie.
- Nie oznacza to, że te osoby wróciły do kraju. Może wyjechały do innego województwa, a może są już całkowicie samodzielne nie będąc w żaden sposób pod naszą opieką.

Zobacz także

2024-10-02, godz. 09:00 "Nasz system informacji nie był optymalny" - Kordian Kolbiarz o działaniach władz miasta w czasie powodzi (02.10.20… W czasie powodzi mieszkańcom Nysy zdarzało się krytykować władze miasta, między innymi za niespójny, czy opóźniony przekaz informacji. Magistrat wskazywał… » więcej 2024-10-01, godz. 09:55 "Około 80 km dróg powiatowych uległo zniszczeniu. Szacunkowe straty to ponad 450 milionów" - starosta brzeski Jacek… Powiat brzeski z powodziową wodą zmagał się znacznie dłużej niż południe regionu. Waśnie z tego powodu koszty powrotu do stanu sprzed kataklizmu mogą… » więcej 2024-09-30, godz. 09:41 "Nie tylko odbudowa, ale i wzmacnianie odporności przeciwpowodziowej". Daniel Palimąka o planie odbudowy powiatu nys… Gościem Porannej Rozmowy radia Opole był starosta nyski Daniel Palimąka, którego pytaliśmy m.in. o skalę zniszczeń infrastruktury drogowej w powiecie -… » więcej 2024-09-27, godz. 09:47 Mieszkańcy Lewina Brzeskiego wciąż w obliczu kryzysu powodziowego. Burmistrz Artur Kotara gościem PRRO Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski wciąż zmagają się z powodzią, która zniszczyła ich domy i infrastrukturę. W piątkowej Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz… » więcej 2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »