Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano…
2022-07-12, 09:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano wiosną, nie zostało jeszcze odebranych, więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek"

Tomasz Witkowski: 6,5 tys paszportów, o które wnioskowano wiosną, nie zostało jeszcze odebranych, więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek"
Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski o:
- Czasie oczekiwania na paszport i rozładowaniu kolejki
- "Równi na rynku pracy" programie dla uchodźców
- Uruchomiliśmy już kolejkomat i internetowy i ten stacjonarny - powiedział Tomasz Witkowski wicewojewoda opolski w Porannej Rozmowie Radia Opole, pytany o kolejki w biurze paszportowym. Wiosną, zainteresowanie wyrobieniem paszportu było tak duże, że trudno było nawet zapisać się do kolejki o złożenie wniosku o paszport.
- Wtedy była to końcówka covidu, nie wszystko pracowało w pełnym kontakcie. W momencie wybuchu wojny bardzo dużo wniosków zaczęło do nas spływać. Musieliśmy uruchomić dodatkowe siły, a terminy na złożenie wniosku to był dwa miesiące. Udało nam się z tym uporać. Teraz wniosek można złożyć z dnia na dzień, oczekiwanie na dokument trwa około 3 tygodni - wyjaśnił wicewojewoda.

Do 28 czerwca tego roku wpłynęło ponad 24 tys. wniosków o paszport, podczas gdy w całym ubiegłym roku było to 20 tys. wniosków.
Okazuje się jednak, że 6,5 tysięcy paszportów, o które mieszkańcy wnioskowali wiosną, nie zostało jeszcze odebranych.
- To duża liczba. Okazuje się więc, że były to przypadki "na wszelki wypadek" i nie wszyscy kwapią się, żeby paszporty odebrać.

Rozmawialiśmy także o pomocy uchodźcom w usamodzielnieniu się. Opolska Wojewódzka Komenda OHP uruchomiła projekt „Równi na rynku pracy”, finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
- W ramach tego projektu, cudzoziemcy będą mogli uczyć się języka polskiego, być prowadzeni przez doradcę zawodowego, uzyskać płatny staż i podjąć szkolenia zawodowe - wyjaśnił wicewojewoda Witkowski.

- Jeżeli ten program się sprawdzi będziemy nadal brać w nim udział, zachęcać do usamodzielniania się. 31% osób, które uciekły przed wojną do Polski deklaruje chęć pozostania tutaj na dłużej, według badań Uniwersytetu Warszawskiego. Już około 300 tys. osób w Polsce znalazło zatrudnienie. Biorąc pod uwagę około 1 mln 200 tys, uchodźców z Ukrainy w Polsce, z czego ponad połowę stanowią dzieci to odsetek osób pracujących jest wysoki - uważa Tomasz Witkowski.

W internetowej części rozmowy, wicewojewoda powiedział, że z informacji, jakie docierają do urzędu wojewódzkiego na Opolszczyźnie przebywa teraz 20 tys. uchodźców. To o 10 tys. mniej, niż było ich w szczycie.
- Nie oznacza to, że te osoby wróciły do kraju. Może wyjechały do innego województwa, a może są już całkowicie samodzielne nie będąc w żaden sposób pod naszą opieką.

Zobacz także

2024-05-31, godz. 08:36 Marek Sierocki: opolski festiwal nadal najważniejszą muzyczną imprezą w kraju - Wielu artystów, którzy tu zaczynali karierę, stało sie sławnych. Chociażby kariera Ewy Demarczyk. W wybraniu utworów, które później mogą stać się… » więcej 2024-05-29, godz. 09:00 "Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów" Kamil Bortniczuk… - Są to kompletne bzdury i ze spokojem czekam na pracę odpowiednich organów, jeżeli pan Marian Banaś ostatecznie zdecyduje się ośmieszyć i złożyć takie… » więcej 2024-05-27, godz. 15:16 Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada… » więcej 2024-05-27, godz. 08:46 Arkadiusz Wiśniewski: cieszę się, że festiwal ponownie łączy - Działo się też wiele dobrego, ale kontrowersje polityczne trzeba było odciąć. I cieszę się, że festiwal znowu zaczyna łączyć. - tak prezydent Opola… » więcej 2024-05-24, godz. 08:49 Zuzanna Donath-Kasiura: chirurgia w wojewódzkim ruszy od poniedziałku! Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura potwierdziła, że udało się zażegnać problem związany z odejściem sześciu chirurgów ze Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-05-23, godz. 08:36 Artur Żurakowski: przedsiębiorcy nie wytrzymują presji płacowej, dlatego zwalniają Zdaniem ekonomisty dra Artura Żurakowskiego, jednym z powodów, dla których firmy w Polsce zawieszają albo kończą działalność jest duża presja płacowa… » więcej 2024-05-22, godz. 08:30 Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy W środę w Warszawie rozpoczyna się Endoforum organizowane przez Opolskie Centrum Onkologii. To wydarzenie dla lekarzy z całego świata, którego celem jest… » więcej 2024-05-21, godz. 08:49 Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej - Z dezinformacją da się walczyć, choć jest to niesamowicie trudne. - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk… » więcej 2024-05-20, godz. 09:06 Danuta Jazłowiecka: Polska jest zabezpieczona w ramach unijnego paktu migracyjnego - W związku z nasilającymi się ruchami migracyjnymi, musimy znaleźć wspólne unijne rozwiązanie w tej sprawie i uregulować prawnie sytuację migrantów… » więcej 2024-05-17, godz. 09:08 „Prezydent powinien podpisać tę ustawę” - Ryszard Galla o języku śląskim i współpracy z marszałkiem sejmu Były poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla został w tym tygodniu doradcą marszałka sejmu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W Porannej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »