Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego…
2022-06-20, 08:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców

Dr Piotr Stanek: W czasie III Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców
Dr Piotr Stanek z działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
- Lamsdorf było bazą niemiecką do różnych działań podejmowanych w czasie powstań i plebiscytu
- Internowano tam i w pierwszym, a zwłaszcza w trzecim powstaniu działaczy śląskich i powstańców śląskich
- Lamsdorf było bazą niemiecką do różnych działań podejmowanych w czasie powstań i plebiscytu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Piotr Stanek z działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

Dzisiaj (20.06) po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Gość Radia Opole jest autorem publikacji "Na uboczu. Lamsdorf w czasie powstań śląskich i plebiscytu (1919-1921). Obóz Lamsdorf, w dzisiejszych Łambinowicach, nie był objęty ani działaniami zbrojnymi ani nie znajdował się na obszarze plebiscytu, ale trafiali do niego pojmani przez Niemców powstańcy.

- Internowano tam i w pierwszym, a zwłaszcza w trzecim powstaniu działaczy śląskich i powstańców śląskich i to całkiem spore grupy - powiedział dr Stanek.
- W pierwszym powstaniu internowano 800 działaczy i powstańców i trafili oni do trzech miejsc: Lamsdorf, Neuhammer, czyli do Świętoszowa i Cottbus, czyli do Chociebuża. Nie mamy jednak informacji ile osób trafiło dokładnie do tych miejsc - zaznaczył. - W czasie Trzeciego Powstania Śląskiego trafiło do obozu Lamsdorf co najmniej kilkuset powstańców.

- Jeszcze do niedawna o tym okresie i tym co się działo w Lamsdorf mieliśmy kilka, kilkanaście zdań, takich pewnych informacji. W tej publikacji udało się więcej materiałów zgromadzić. Natomiast, gdyby strona niemiecka wykonała postanowienia kapitulacji w Compiegne i jeden z punktów traktatu Wersalskiego to większość z tych historii by się nie wydarzyła. Większość historii, które tutaj opisuję była wbrew zobowiązaniom pokojowym, dotyczącym likwidowania baz wojskowych i obozów jenieckich - powiedział dr Piotr Stanek.

20 czerwca do Katowic wkroczyło wojsko polskie na czele z gen. Szeptyckim, a w zbiorach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych znajdują się zdjęcia walczących w powstaniach śląskich z tego wydarzenia.

- To osoby, których życiorysy mamy uchwycone. To tradycyjna karta ówczesnych Polaków żołnierzy. Udział w Polskiej Organizacji Wojskowej lub legionach Piłsudskiego, później zawodowe wojsko polskie, następnie walka w 1939 roku. To nie byli w większości Ślązacy, tylko mieszkańcy innych części Polski, którzy przyjechali pomóc w powstaniach śląskich, bo uważali, że nie można tego odpuścić - wyjaśnił gość Radia Opole.

Zobacz także

2024-02-08, godz. 09:04 "I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy w sprawie przyszłości brzeskiego muzeum Kresów. Do wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca wybiera się z wizytą wicemarszałek… » więcej 2024-02-07, godz. 08:59 "Ten protest będzie miał mocniejszą formę, zaostrzoną. Będzie więcej blokad dróg" - Tomasz Ognisty 9 lutego rolnicy ponownie wyjadą na drogi, aby zaprotestować przeciwko unijnej polityce "Zielonego Ładu", a także niekontrolowanego przepływu towarów z Ukrainy. -… » więcej 2024-02-06, godz. 08:56 " Pójście osobno jest za wysoką ceną za niezależność". Senator Piotr Woźniak o przygotowaniach do wyborów sam… -Mam takie sygnały, że to start kandydatki Lewicy w Warszawie spowodował, że PO nie chciała rozmów z Lewicą o wspólnym starcie. Ceną za to poczucie niezależności… » więcej 2024-02-05, godz. 08:52 "Służby wymknęły się spod kontroli państwa". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Na pewno jest tak, że wnioski jakie służby składały do sądu o kontrolę operacyjną wykraczały poza literę prawa. Minister sprawiedliwości powołał… » więcej 2024-02-02, godz. 09:05 "W 2015 roku nie chciałem być prezydentem" - Paweł Kukiz w Radiu Opole Poseł Paweł Kukiz nie wystartuje w wyborach samorządowych. Piątkowy gość Porannej Rozmowy Radia Opola przyznał na naszej antenie, że otrzymywał takie… » więcej 2024-01-31, godz. 17:16 "Jedni mnie akceptują, inni nie". Piotr Pośpiech w Radiu Opole Po 40 dniach urzędowania, wojewoda doczekała się swojego zastępcy. Piotr Pośpiech, bo o nim mowa, powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, że tak długi… » więcej 2024-01-31, godz. 08:46 Adam Nowak o spotkaniach z opolskimi rolnikami oraz napływie płodów rolnych z Ukrainy. Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę był wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, którego pytaliśmy o wtorkowe spotkanie z opolskimi rolnikami… » więcej 2024-01-30, godz. 09:14 "Koalicja Oszustów" to język faktów Violetta Porowska gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem porannej rozmowy we wtorek była członkini rady politycznej PiS, a jednocześnie była parlamentarzystka tej formacji, Violetta Porowska. Naszą rozmówczynię… » więcej 2024-01-29, godz. 11:11 "Decyzje muszą być podejmowane z poszanowaniem prawa" - Tomasz Kostuś o wprowadzanych zmianach - Początek nowej władzy jest trudny, a PiS robił wszystko, by tej władzy nie oddać - ocenił w Porannej Rozmowie RO opolski poseł PO Tomasz Kostuś. Jego… » więcej 2024-01-26, godz. 09:04 Ile powinni zarabiać nauczyciele? Piotr Pakosz z Solidarności w Porannej Rozmowie Gościem porannej rozmowy w piątek był Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności, którego zapytaliśmy o zmiany w wynagrodzeniach dla nauczycieli, w tym… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »