Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Piotr Stanek: Minęło 77 lat od wyzwolenia obozu…
2022-03-17, 08:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Piotr Stanek: Minęło 77 lat od wyzwolenia obozu Lamsdorf, a ślady przeszłości nadal są widoczne. Blizna w krajobrazie jest widoczna tylko z lotu ptaka

Dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych o 77. rocznicy wyzwolenia obozu:
- Na uroczystościach będzie obecny wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
- Tytuł ekspozycji "Miejsce z blizną" był przedmiotem długich dyskusji. Każde słowo z naszej strony jest przemyślane.
- Mamy taką bliznę w krajobrazie. Jest ona widoczna tylko z góry, z lotu ptaka. Mimo, że minęło 77 lat od wyzwolenia obozu, to ślady przeszłości nadal są widoczne.
- Obchody mamy zaplanowane w dwóch miejscach. Pierwsze, o godzinie 13.00 przy Pomniku Martyrologii Jeńców wojennych, a drugie o godzinie 14.00 na terenie jednego z sektorów stalagu, gdzie będzie otwarta ekspozycja "Miejsce z blizną" - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Piotr Stanek z działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Dzisiaj przypada 77. rocznica wyzwolenia stalagu 344 Lamsdorf.

Organizatorem obchodów jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na uroczystościach będzie obecny wicepremier i minister Piotr Gliński. Drugim z organizatorów jest samorząd województwa opolskiego.

- Tytuł ekspozycji "Miejsce z blizną" był przedmiotem długich dyskusji. Każde słowo z naszej strony jest przemyślane. Blizna kojarzy się ze śladem po urazie i mimo, że już nie jest bolesna, ciągle jest widoczna, przypomina o tym, co ją sprawiło - wyjaśnił gość Porannej Rozmowy Radia Opole. - Tutaj mamy taką bliznę w krajobrazie. Jest ona widoczna tylko z góry, z lotu ptaka. Mimo, że minęło 77 lat od wyzwolenia obozu, to ślady przeszłości nadal są widoczne.

- Staraliśmy się nie ingerować nadmiernie w tę przestrzeń tworząc ekspozycję. Składa się ona z sześciu elementów - opowiadał dr Stanek.

17 marca 1945 roku obóz jeniecki został wyzwolony przez armię radziecką. W połowie stycznia większość jeńców została z obozu wyprowadzona. Zostawiono tych, którzy byli niezdolni do marszu.

- Oni słyszeli, że front się zbliża, ale nic się nie dzieje, bo zatrzymał się na linii Odry. Czekali dwa miesiące, szukali jedzenia w koszach na śmieci, w odpadkach - przypominał historię gość Radia Opole.
- Trudno określić, ilu jeńców pozostawiono w obozie. Szacuje się, że od dwóch do czterech tysięcy. Każdego dnia śmiertelność była bardzo wysoka. Szacunki dotyczące liczby jeńców, który dożyli do wyzwolenia obozu są rozbieżne. Różne źródła mówią o 500 lub dwóch tysiącach.

Zobacz także

2024-04-08, godz. 08:37 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o zmianach na stanowiskach włodarzy, drugiej turze i oczekiwaniu na wyniki do sejmiku - Jestem zaskoczona tym, jak szybko Opole uporało w tych wyborach samorządowych się z liczeniem głosów - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole, Joanna… » więcej 2024-04-05, godz. 09:11 "To była dynamiczna, pozytywna i jedna ze spokojniejszych kampanii". Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Zdaniem Zbigniewa Kubalańcy, kończąca się kampania wyborcza była dynamiczna z powodu sporej aktywności działaczy Koalicji Obywatelskiej, ale też spokojna… » więcej 2024-04-04, godz. 13:34 Poseł Kamil Bortniczuk: "Województwo opolskie odbijamy dla polskiej prawicy od lat" Poseł Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że polityczny szyld Prawa i Sprawiedliwości nie jest w żadnej mierze obciążeniem dla kandydatów w wyborach… » więcej 2024-04-03, godz. 10:01 "Nasze cele udało się zrealizować częściowo" - Rafał Bartek o rozpoznawalności Śląskich Samorządowców i przyszłości… Śląscy Samorządowcy mieli być ogólnowojewódzkim projektem zrzeszających zarówno działaczy Mniejszości Niemieckiej, jak i tych, którzy wyznawali podobne… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej 2024-03-28, godz. 08:56 Łukasz Mozolewski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był rzecznik Polski Liberalnej Strajku Przedsiębiorców Łukasz Mozolewski, którego pytaliśmy o cele przyświecające… » więcej 2024-03-27, godz. 09:22 "Jestem przekonany, że zwiększymy stan posiadania". Tomasz Kaliszan o nadchodzących wyborach samorządowych Tomasz Kaliszan liczy, że kwietniowe wybory przyniosą Koalicji Obywatelskiej większą liczbę głosów w opolskiej radzie miasta. - Jestem przekonany, że… » więcej 2024-03-26, godz. 08:57 Tomasz Kostuś o pierwszych 100 dniach rządów: "To był bardzo dobry czas dla Polski" Za nami ponad 100 dni funkcjonowania rządu. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek 26 marca naszym gościem był poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2024-03-25, godz. 09:21 "Miasto jest prowadzone rozrzutnie". Ryszard Skawiński w Radiu Opole - Mamy dużo zastrzeżeń do prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Ryszard Skawiński, kandydat na prezydenta Opola… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »