Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Piotr Stanek: Minęło 77 lat od wyzwolenia obozu…
2022-03-17, 08:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Piotr Stanek: Minęło 77 lat od wyzwolenia obozu Lamsdorf, a ślady przeszłości nadal są widoczne. Blizna w krajobrazie jest widoczna tylko z lotu ptaka

Dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych o 77. rocznicy wyzwolenia obozu:
- Na uroczystościach będzie obecny wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
- Tytuł ekspozycji "Miejsce z blizną" był przedmiotem długich dyskusji. Każde słowo z naszej strony jest przemyślane.
- Mamy taką bliznę w krajobrazie. Jest ona widoczna tylko z góry, z lotu ptaka. Mimo, że minęło 77 lat od wyzwolenia obozu, to ślady przeszłości nadal są widoczne.
- Obchody mamy zaplanowane w dwóch miejscach. Pierwsze, o godzinie 13.00 przy Pomniku Martyrologii Jeńców wojennych, a drugie o godzinie 14.00 na terenie jednego z sektorów stalagu, gdzie będzie otwarta ekspozycja "Miejsce z blizną" - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Piotr Stanek z działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Dzisiaj przypada 77. rocznica wyzwolenia stalagu 344 Lamsdorf.

Organizatorem obchodów jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na uroczystościach będzie obecny wicepremier i minister Piotr Gliński. Drugim z organizatorów jest samorząd województwa opolskiego.

- Tytuł ekspozycji "Miejsce z blizną" był przedmiotem długich dyskusji. Każde słowo z naszej strony jest przemyślane. Blizna kojarzy się ze śladem po urazie i mimo, że już nie jest bolesna, ciągle jest widoczna, przypomina o tym, co ją sprawiło - wyjaśnił gość Porannej Rozmowy Radia Opole. - Tutaj mamy taką bliznę w krajobrazie. Jest ona widoczna tylko z góry, z lotu ptaka. Mimo, że minęło 77 lat od wyzwolenia obozu, to ślady przeszłości nadal są widoczne.

- Staraliśmy się nie ingerować nadmiernie w tę przestrzeń tworząc ekspozycję. Składa się ona z sześciu elementów - opowiadał dr Stanek.

17 marca 1945 roku obóz jeniecki został wyzwolony przez armię radziecką. W połowie stycznia większość jeńców została z obozu wyprowadzona. Zostawiono tych, którzy byli niezdolni do marszu.

- Oni słyszeli, że front się zbliża, ale nic się nie dzieje, bo zatrzymał się na linii Odry. Czekali dwa miesiące, szukali jedzenia w koszach na śmieci, w odpadkach - przypominał historię gość Radia Opole.
- Trudno określić, ilu jeńców pozostawiono w obozie. Szacuje się, że od dwóch do czterech tysięcy. Każdego dnia śmiertelność była bardzo wysoka. Szacunki dotyczące liczby jeńców, który dożyli do wyzwolenia obozu są rozbieżne. Różne źródła mówią o 500 lub dwóch tysiącach.

Zobacz także

2024-10-02, godz. 09:00 "Nasz system informacji nie był optymalny" - Kordian Kolbiarz o dzianiach władz miasta w czasie powodzi (02.10.2024) W czasie powodzi mieszkańcom Nysy zdarzało się krytykować władze miasta, między innymi za niespójny, czy opóźniony przekaz informacji. Magistrat wskazywał… » więcej 2024-10-01, godz. 09:55 "Około 80 km dróg powiatowych uległo zniszczeniu. Szacunkowe straty to ponad 450 milionów" - starosta brzeski Jacek… Powiat brzeski z powodziową wodą zmagał się znacznie dłużej niż południe regionu. Waśnie z tego powodu koszty powrotu do stanu sprzed kataklizmu mogą… » więcej 2024-09-30, godz. 09:41 "Nie tylko odbudowa, ale i wzmacnianie odporności przeciwpowodziowej". Daniel Palimąka o planie odbudowy powiatu nys… Gościem Porannej Rozmowy radia Opole był starosta nyski Daniel Palimąka, którego pytaliśmy m.in. o skalę zniszczeń infrastruktury drogowej w powiecie -… » więcej 2024-09-27, godz. 09:47 Mieszkańcy Lewina Brzeskiego wciąż w obliczu kryzysu powodziowego. Burmistrz Artur Kotara gościem PRRO Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski wciąż zmagają się z powodzią, która zniszczyła ich domy i infrastrukturę. W piątkowej Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz… » więcej 2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »