Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara…
2022-01-25, 09:22 Autor: Joanna Matlak

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha o tym, że za pokoleniem dzisiejszych 40-latków nie idzie już żaden wyż demograficzny

Barbara Socha "Poranna rozmowa Radia Opole" (25.01.2022)
- W Polsce ciągle mamy do czynienia z kwestionowaniem zasadności prowadzenia polityki prorodzinnej; polityki, która jest prowadzona od wielu lat właściwie we wszystkich krajach UE. Jej skutki nie zawsze są idealne, ale badacze i naukowcy są zgodni, że gdyby zlikwidować tego rodzaju inwestycje, to sytuacja byłaby gorsza - mówiła w porannej rozmowie Radia Opole wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
W programie poruszyliśmy temat prowadzenia polityki prorodzinnej w Polsce i sąsiednich krajach. Pojawił się także wątek konkursu "Pro Familia", który promuje samorządy prowadzące taką politykę (przykładem jest opolska Nysa, wyróżniona w konkursie w 2021 roku).

- Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wielu nie zdawało sobie sprawy, że dziś zacznie się zjawisko ujemnego przyrostu naturalnego, o którym w zeszłym roku media tak głośno mówiły. Było to wiadome wszystkim tym, którzy się tematem interesują - dodała Barbara Socha.

- Tak samo my dzisiaj nie zdajemy sobie sprawy, że za kilkanaście lat będziemy mieć ogromny problem z naborem kadr czy pracownikami, choć też już dziś przedsiębiorcy o tym głośno mówią. Na rynku pracy mamy liczny wyż, to jest tzw. wyż stanu wojennego. To są dzisiejsi 40-latkowie, którzy za 20 lat zaczną przechodzić na emeryturę i za nimi już nie idzie żaden wyż. Wiemy jak nieliczne są roczniki w szkołach, więc te skutki dopiero nas czekają - mówiła wiceminister Socha.

Jak zapowiedziała, niebawem ma zostać przyjęta Strategia Demograficzna 2040. - Ten dokument powstawał w takiej perspektywie 20-letniej, bo jest to minimalny czas potrzebny aby wpływać na zjawiska demograficzne. Powiedzmy, że jest to jedno pokolenie.
Żeby zaistniała zastępowalność pokoleń potrzebujemy więcej niż dwójki dzieci urodzonych w rodzinie średnio przez jedną kobietę. Wiemy z badań, że 2-3 dzieci to najbardziej wymarzony "format" rodziny - mówiła wiceminister Socha.

Co zrobić ze zmianami kulturowym, pewnym stylem życia, który także wpływa na niską dzietność? - To jest odwieczny spór demografów i ekspertów, który z czynników: ekonomiczny czy kulturowy ma większy wpływ na demografię - stwierdziła Socha.

- Ze zmianami kulturowymi trudno walczyć, ale my nie chcemy z nimi walczyć, dlatego, że Polacy wciąż przywiązują ogromną wagę do wartości rodzinnych, marzą o 2-3 dzieci i łączeniu pracy zawodowej z posiadaniem rodziny - mówiła Socha.

Jak wskazała, pozytywne trendy widać w krajach sąsiednich. - Mam przede wszystkim na myśli Czechy, które wyraźnie wybiły się na lidera zmian demograficznych w Europie. Widzimy to też w Rumunii czy na Węgrzech, a te kraje były w bardzo trudnej sytuacji w ostatnim 20-leciu. Tam w dużym uproszczeniu skupiono się na tej początkowej fazie życia rodziny, czyli od momentu pojawienia się dziecka do lat 3. Ja nie ukrywam, że nasz nowy instrument wprowadzony w ramach Polskiego Ładu, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, również idzie w tym kierunku - mówiła Socha.

Nasz gość zachęcał także samorządy do udziału w konkursie "Pro Familia", który ma na celu zachęcenie samorządów do prowadzenia polityki prorodzinnej. - Na potrzeby konkursu powstała ankieta, aby popularyzować różne sposoby wspierania rodzin. Zachęcam aby do niej zajrzeć, bo polityki prowadzone przez gminy nie muszą być kosztowne, mogą brać udział również te samorządy, które nie czują się mocne. Tym konkursem chcemy pokazać, że czasem wystarczy po prostu zmiana myślenia samorządów przy wprowadzaniu różnych rozwiązań czy podejmowaniu decyzji i to już jest bardzo ważny krok - mówiła wiceminister Socha.

Zobacz także

2024-07-15, godz. 09:28 "Wreszcie ktoś chce słuchać praktyków". Zuzanna Donath-Kasiura o założeniach reformy służby zdrowia - W tej reformie chodzi o jak najlepsze wykorzystanie potencjału szpitali, ich zasobów sprzętowych i personelu - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Zuzanna… » więcej 2024-07-12, godz. 08:37 Marcin Wycisło o "złotej" nagrodzie Odnowy Wsi dla Jemielnicy - To dla nas bardzo miłe zaskoczenie. To efekt pracy wielu ludzi: decyzji podejmowanych przez samorządowców, ale przede wszystkim społecznego zaangażowania… » więcej 2024-07-11, godz. 08:20 "Życie potrafi zaskakiwać, szczególnie polityka" - Antonii Konopka, nowy członek zarządu województwa opolskiego -Przed wyborami nie zakładałem swojej dalszej misji, jako członek zarządu województwa opolskiego. To, że zdobyłem jedyny mandat w Sejmiku dla PSL spowodowało… » więcej 2024-07-10, godz. 09:26 "Jest bezpiecznie, więcej drobnych przestępstw". Insp. Magdalena Nguyen-Fudala o przestępczości i pracy policji w … Województwo Opolskie jest bezpieczne - zapewniała w Porannej Rozmowie Radia Opole komendant wojewódzka policji insp. Magdalena Nguyen-Fudala. Wskazała też… » więcej 2024-07-09, godz. 08:56 "Bez tej struktury świat wyglądałby inaczej". Bartosz Maziarz o szczycie i rocznicy NATO - Powstanie i istnienie NATO przez 75 lat niewątpliwie przyczyniło się do pokoju na świecie. Bez tej struktury świat mógłby dziś wyglądać zupełnie inaczej… » więcej 2024-07-08, godz. 09:19 "Sprawdzamy i weryfikujemy". Podkom.Dariusz Świądczak o działaniach policji w sprawie fentanylu i innych wakacyjnych… - Na Opolszczyźnie jeszcze nie dostaliśmy takiego zgłoszenia, że ktoś na przykład w szpitalu jest pod wpływem tego narkotyku, ale sprawdzamy i weryfikujemy… » więcej 2024-07-05, godz. 09:24 "Paszporty wydawane na bieżąco, nie trzeba długo czekać". Wicewojewoda Piotr Pośpiech o paszportach i przepisach dla… - Nie ma na razie żadnych rozmów o tym, by w województwie miały powstać dodatkowe punkty składania wniosków i wydawania paszportów. - mówił w Porannej… » więcej 2024-07-04, godz. 08:35 "Mamy do czynienia ze zbiegiem kilku przestępstw". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Szanse na przesłuchanie Zbigniewa Ziobry są uzależnione od jego stanu zdrowia - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Koalicji Obywatelskiej Witold… » więcej 2024-07-03, godz. 09:27 "Nie porzucamy projektu CPK, ale wiemy, jak napięty mamy budżet". Robert Węgrzyn w Radiu Opole o rozbudowie kolei - Do 2040 roku, według zapowiedzi poprzedniego rządu, miała powstać tzw. szprycha kolejowa nr 8 w ramach CPK łącząca Kłodzko - Nysę - Opole, ale nie zapewniono… » więcej 2024-07-02, godz. 08:40 "Najważniejsza sprawa to kwestia przejęcia europejskiego cargo". Tobiasz Gużda o CPK - Centralny Port Komunikacyjny - jako największy w tej części świata mógłby zagwarantować przejęcie przez Polskę europejskiego cargo - mówił w Porannej… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »