Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara…
2022-01-25, 09:22 Autor: Joanna Matlak

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha o tym, że za pokoleniem dzisiejszych 40-latków nie idzie już żaden wyż demograficzny

Barbara Socha "Poranna rozmowa Radia Opole" (25.01.2022)
- W Polsce ciągle mamy do czynienia z kwestionowaniem zasadności prowadzenia polityki prorodzinnej; polityki, która jest prowadzona od wielu lat właściwie we wszystkich krajach UE. Jej skutki nie zawsze są idealne, ale badacze i naukowcy są zgodni, że gdyby zlikwidować tego rodzaju inwestycje, to sytuacja byłaby gorsza - mówiła w porannej rozmowie Radia Opole wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.
W programie poruszyliśmy temat prowadzenia polityki prorodzinnej w Polsce i sąsiednich krajach. Pojawił się także wątek konkursu "Pro Familia", który promuje samorządy prowadzące taką politykę (przykładem jest opolska Nysa, wyróżniona w konkursie w 2021 roku).

- Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wielu nie zdawało sobie sprawy, że dziś zacznie się zjawisko ujemnego przyrostu naturalnego, o którym w zeszłym roku media tak głośno mówiły. Było to wiadome wszystkim tym, którzy się tematem interesują - dodała Barbara Socha.

- Tak samo my dzisiaj nie zdajemy sobie sprawy, że za kilkanaście lat będziemy mieć ogromny problem z naborem kadr czy pracownikami, choć też już dziś przedsiębiorcy o tym głośno mówią. Na rynku pracy mamy liczny wyż, to jest tzw. wyż stanu wojennego. To są dzisiejsi 40-latkowie, którzy za 20 lat zaczną przechodzić na emeryturę i za nimi już nie idzie żaden wyż. Wiemy jak nieliczne są roczniki w szkołach, więc te skutki dopiero nas czekają - mówiła wiceminister Socha.

Jak zapowiedziała, niebawem ma zostać przyjęta Strategia Demograficzna 2040. - Ten dokument powstawał w takiej perspektywie 20-letniej, bo jest to minimalny czas potrzebny aby wpływać na zjawiska demograficzne. Powiedzmy, że jest to jedno pokolenie.
Żeby zaistniała zastępowalność pokoleń potrzebujemy więcej niż dwójki dzieci urodzonych w rodzinie średnio przez jedną kobietę. Wiemy z badań, że 2-3 dzieci to najbardziej wymarzony "format" rodziny - mówiła wiceminister Socha.

Co zrobić ze zmianami kulturowym, pewnym stylem życia, który także wpływa na niską dzietność? - To jest odwieczny spór demografów i ekspertów, który z czynników: ekonomiczny czy kulturowy ma większy wpływ na demografię - stwierdziła Socha.

- Ze zmianami kulturowymi trudno walczyć, ale my nie chcemy z nimi walczyć, dlatego, że Polacy wciąż przywiązują ogromną wagę do wartości rodzinnych, marzą o 2-3 dzieci i łączeniu pracy zawodowej z posiadaniem rodziny - mówiła Socha.

Jak wskazała, pozytywne trendy widać w krajach sąsiednich. - Mam przede wszystkim na myśli Czechy, które wyraźnie wybiły się na lidera zmian demograficznych w Europie. Widzimy to też w Rumunii czy na Węgrzech, a te kraje były w bardzo trudnej sytuacji w ostatnim 20-leciu. Tam w dużym uproszczeniu skupiono się na tej początkowej fazie życia rodziny, czyli od momentu pojawienia się dziecka do lat 3. Ja nie ukrywam, że nasz nowy instrument wprowadzony w ramach Polskiego Ładu, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, również idzie w tym kierunku - mówiła Socha.

Nasz gość zachęcał także samorządy do udziału w konkursie "Pro Familia", który ma na celu zachęcenie samorządów do prowadzenia polityki prorodzinnej. - Na potrzeby konkursu powstała ankieta, aby popularyzować różne sposoby wspierania rodzin. Zachęcam aby do niej zajrzeć, bo polityki prowadzone przez gminy nie muszą być kosztowne, mogą brać udział również te samorządy, które nie czują się mocne. Tym konkursem chcemy pokazać, że czasem wystarczy po prostu zmiana myślenia samorządów przy wprowadzaniu różnych rozwiązań czy podejmowaniu decyzji i to już jest bardzo ważny krok - mówiła wiceminister Socha.

Zobacz także

2024-05-31, godz. 08:36 Marek Sierocki: opolski festiwal nadal najważniejszą muzyczną imprezą w kraju - Wielu artystów, którzy tu zaczynali karierę, stało sie sławnych. Chociażby kariera Ewy Demarczyk. W wybraniu utworów, które później mogą stać się… » więcej 2024-05-29, godz. 09:00 "Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów" Kamil Bortniczuk… - Są to kompletne bzdury i ze spokojem czekam na pracę odpowiednich organów, jeżeli pan Marian Banaś ostatecznie zdecyduje się ośmieszyć i złożyć takie… » więcej 2024-05-27, godz. 15:16 Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada… » więcej 2024-05-27, godz. 08:46 Arkadiusz Wiśniewski: cieszę się, że festiwal ponownie łączy - Działo się też wiele dobrego, ale kontrowersje polityczne trzeba było odciąć. I cieszę się, że festiwal znowu zaczyna łączyć. - tak prezydent Opola… » więcej 2024-05-24, godz. 08:49 Zuzanna Donath-Kasiura: chirurgia w wojewódzkim ruszy od poniedziałku! Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura potwierdziła, że udało się zażegnać problem związany z odejściem sześciu chirurgów ze Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2024-05-23, godz. 08:36 Artur Żurakowski: przedsiębiorcy nie wytrzymują presji płacowej, dlatego zwalniają Zdaniem ekonomisty dra Artura Żurakowskiego, jednym z powodów, dla których firmy w Polsce zawieszają albo kończą działalność jest duża presja płacowa… » więcej 2024-05-22, godz. 08:30 Marek Staszewski o leczeniu oraz zwiększaniu świadomości problemu endometriozy W środę w Warszawie rozpoczyna się Endoforum organizowane przez Opolskie Centrum Onkologii. To wydarzenie dla lekarzy z całego świata, którego celem jest… » więcej 2024-05-21, godz. 08:49 Adam Drosik: wojna nie tylko na polu bitwy, ale również w sferze informacyjnej - Z dezinformacją da się walczyć, choć jest to niesamowicie trudne. - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole dr hab. Adam Drosik, dziekan Wydziału Nauk… » więcej 2024-05-20, godz. 09:06 Danuta Jazłowiecka: Polska jest zabezpieczona w ramach unijnego paktu migracyjnego - W związku z nasilającymi się ruchami migracyjnymi, musimy znaleźć wspólne unijne rozwiązanie w tej sprawie i uregulować prawnie sytuację migrantów… » więcej 2024-05-17, godz. 09:08 „Prezydent powinien podpisać tę ustawę” - Ryszard Galla o języku śląskim i współpracy z marszałkiem sejmu Były poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla został w tym tygodniu doradcą marszałka sejmu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W Porannej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »