Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-27, 15:46 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Woda zabrała nam wszystko". Rolnicy z gminy Głogówek liczą straty

Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Miejscowość Kierpień [fot. archiwum prywatne]
Wielka woda wyrządziła też wiele szkód w gospodarstwach rolnych. Przykładem jest miejscowość Kierpień w gminie Głogówek, gdzie zalana była cała wioska. Teraz tamtejsi rolnicy zaczynają powoli porządkować swoje gospodarstwa i liczyć straty, choć jak mówią - jest ciężko.
- Woda porwała nam 350 balotów słomy i 120 balotów kiszonki, a mamy do wykarmienia 90 sztuk bydła opasowego - mówi Łukasz Ficek, gospodarz z Kierpienia.

- Trzeba to teraz wszystko posprzątać, wszystko wszędzie leży i ogólnie jest pełno syfu tutaj. Wypadałoby, żeby przedstawiciele Wód Polskich też tutaj przyjechali zobaczyć, jakie są straty, a nie za dwa tygodnie jak przyjdzie pismo i powiedzą, że nie mają funduszy. Nikogo nie ma. Trzeba wszystko posprzątać. Na polach leży pełno syfu, żwiru, a to nie jest nasze, więc niech ktoś przyjedzie i posprząta.

- Mamy ogromne straty. Woda zabrała nam wszystko. Teraz musimy to wszystko posprzątać - dodaje Elżbieta Ficek.

- Zalane były całe posesje, podwórka. My mieliśmy po kolana wody na podwórku, więc ten cały brud musimy posprzątać. Zalane są też piwnice, część budynków. Wszystkie chlewy były też pod wodą, więc pierwsza dwa dni to była pomoc dla tych zwierząt, które były do naszych kolan w wodzie. Te małe cielaki też nie będą stały w tym wszystkim nie wiadomo ile.

Rolnicy dodają, że pomoc otrzymali ze strony innych gospodarzy z całej Polski oraz Izby Rolniczej w Opolu. Do Kierpnia z paszami, zbożem i nie tylko dotarli między innymi rolnicy z Podlasia.
Łukasz Ficek
Elżbieta Ficek

Zobacz także

2024-10-03, godz. 09:42, Wiadomości z regionu "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca. » więcej 2024-10-03, godz. 07:30, Wiadomości z regionu "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około 1,5 m wody. W zniszczonych gospodarstwach trwają aktualnie prace porządkowe, jednak… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej z wyżej położonej części miasta. » więcej 2024-10-02, godz. 15:54, Wiadomości z regionu Przez Branice do Czech nie dojedziemy. Tam trwa sprzątanie Podmyta droga, most łączący gminę z Czechami oraz zalane mieszkania - to rzeczywistość popowodziowa mieszkańców Boboluszek w gminie Branice. Przepływająca w pobliżu Dzierżkowic rzeka Opawa wyrządziła szkody większe niż w 1997… » więcej 2024-10-02, godz. 13:28, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Poprawia się sytuacja w Głuchołazach Poprawia się zaopatrzenie w wodę pitną na terenach dotkniętych powodzią. Jednak w kilku miejscach na Opolszczyźnie wciąż są problemy z jakością wody z miejskich wodociągów. » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »