Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-23, 15:35 Autor: Agnieszka Stefaniak

Przeszło 2,2 miliarda zł to szacunkowe straty województwa w powodzi "na dziś"

Sprzątanie po powodzi w Głuchołazach [fot. Jarosław Madzia]
Sprzątanie po powodzi w Głuchołazach [fot. Jarosław Madzia]
Ponad 2 miliardy 200 milionów złotych - to szacunkowa, jak na razie wartość strat, jakie poniosła Opolszczyzna w powodzi. Sumę przekazała na posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem premiera Monika Jurek, wojewoda opolski.
- Stan na dziś 2 miliardy 204 miliony 490 tysięcy złotych. Głuchołazy doszły z kwotą miliard 685 tysięcy złotych - mówi Jurek.

W ramach zasiłków powodziowych wypłacono prawie 50 milionów złotych - przekazała wojewoda.

- W Głuchołazach trwa walka o przywrócenie zasilania wodociągów z ujęcia wody. Cały czas do instalacji tłoczona jest ona z cystern - raportował Arkadiusz Kuśmierski, pełnomocnik MSWiA w Głuchołazach.

- Wody Polskie wspólnie z wojskami inżynieryjnymi pracują nad tematem obwałowania Białej Głuchołaskiej - mówi Kuśmierski.

- Wody Polskie mają dać namiar na te odcinki newralgiczne, w których trzeba byłoby zrobić w pierwszej części zabezpieczenia, by ludzie nie zostali ponownie zalani. Oczywiście to będą rozwiązania doraźne, bo ta rzeka na tych 20 kilometrach praktycznie tych wałów nie ma nigdzie. Począwszy od granicy z Czechami aż do Nysy.

- W gminie Lewin Brzeskim czekamy na pozytywną decyzję powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dotyczącą możliwości rozpoczęcia prac przy pompowaniu wody z piwnic. Taką operację trzeba przeprowadzić w 983 budynkach - informuje bryg. Dariusz Kulawinek, pełnomocnik MSWiA w Lewinie Brzeskim. W gminie trwa wielkie sprzątanie.

- Z dobrych informacji prąd jest w około 80% domów, mamy wodę, mamy gaz. Ze złych - woda opadła i ukazała skalę strat na moście w Kantorowicach. Uszkodzony praktycznie jest on w połowie. Tam jesteśmy w tej chwili z wojskami inżynieryjnymi na rozpoznaniu.

Zakończyło się wypompowywanie wody z cmentarza w Lewinie Brzeskim. W tej chwili będą tam prowadzone prace dezynfekcyjne.
Dariusz Kulawinek
Monika Jurek
Arkadiusz Kuśmierski

Zobacz także

2024-09-17, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. W województwie… » więcej 2024-09-17, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Opolskie: stan klęski żywiołowej rozszerzony o kolejne powiaty Stan klęski żywiołowej na Opolszczyźnie został rozszerzony o kolejne powiaty: opolski, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i brzeski. Początkowo obejmował powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja w Brzegu. Trwa walka o oczyszczalnię ścieków Ogłaszamy ewakuację mieszkańców obszaru zagrożonego zalaniem - informują władze miasta. Zakończyło się popołudniowe posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Burmistrzowie przyjęli sprawozdanie od pracowników biur, straży… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. Wylała Nysa Kłodzka Burmistrz Lewina Brzeskiego informuje, że w związku z przelewaniem się wody na wałach przeciwpowodziowych w miejscowości Lewin Brzeski na wysokości Orlika, uprasza się do samoewakuacji mieszkańców z ulic al. Wojska Polskiego, Mickiewicza… » więcej 2024-09-17, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów paczkowskiego ZOL-u. Brakuje personelu 35 pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie będzie ewakuowanych do innych placówek. Jak przekazał Radiu Opole Artur Kamiński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie, w paczkowskim ZOL-u znajduje się łącznie 80 pacjentów… » więcej
949596979899100
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »