Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-22, 19:15 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Paczków pyta o popowodziowy stan zbiorników. Straty w gminie idą w duże miliony

W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
Wstępnie szkody w infrastrukturze samorząd Paczkowa wylicza na 120-140 mln złotych, ale zastrzega, że ostateczne z dużym prawdopodobieństwem będą wyższe. Na miejscu pracują zespoły inspektorów budowlanych. Ci oceniają m.in. czy budynki i infrastruktura drogowa nadają się do użytku.
- Jesteśmy w trybie, w którym musimy określić, z czego w Paczkowie możemy korzystać, a co może powodować niebezpieczeństwo - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

- Inspektorzy nadzoru budowlanego podzieleni są na dwa zespoły, sprawdzają infrastrukturę drogową. Drudzy sprawdzają mieszkania i domy zalane, które ucierpiały w powodzi. Szacują nie tyle straty, co stopnie uszkodzenia obiektów.

Ponadto władze Paczkowa apelują do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie we Wrocławiu o sprawdzenie stanu technicznego zbiornika Topola i zbiornika Kozielno. Burmistrz Paczkowa Artur Rolka miał wysłać list w tej sprawie do Wód Polskich, aby te zabezpieczyły miejscowość przed kolejnymi możliwymi podtopieniami.

- Muszę wiedzieć czy moi mieszkańcy są bezpieczni - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

- My dopytujemy, czy ten zbiornik jest w dobrym stanie technicznym, czy jego wały też są w dobrym stanie technicznym, czy nie uległy w jakiś sposób degradacji. Można powiedzieć, że zbiornik Kozielno dostał dwa wysokie, w cudzysłowie, hydrologiczne strzały. Z jednej strony niekontrolowany zrzut wody na jazie z Topoli na Kozielno, a z drugiej strony poprzez wyrwę na Kozielno. I ten wielki napór wody, powiem już wprost, na pewno miał jakiś wpływ. Jaki? Chcemy wiedzieć, czy ten zbiornik jest na tyle bezpieczny, że kolejne zwiększenie wody na zbiorniku Kozielno, zbiornik wytrzyma i Paczków będzie mógł spać spokojnie.

Przypomnijmy, w ubiegły poniedziałek (16.09) pod naporem wody pękł przepust na  zbiorniku retencyjnym Topola w rejonie wsi Kozielno. W konsekwencji Nysa Kłodzka zalała znaczną część Paczkowa.
Artur Rolka 1
Artur Rolka 2

Zobacz także

2024-09-17, godz. 09:26, Wiadomości z regionu W Otmuchowie już spokojnie. Rozpoczyna się szacowanie strat Otmuchów rozpoczyna sprzątanie po powodzi. Sytuacja w mieście jest już stabilna i niebawem rozpocznie się szacowanie strat spowodowanych przez tegoroczną wielką wodę. » więcej 2024-09-17, godz. 09:13, Wiadomości z regionu Burmistrz Kolbiarz: Nysa została uratowana dzięki pomocy mieszkańców [FILM] Nysa nie jest zagrożona, została uratowana - poinformował burmistrz Kordian Kolbiarz. Jak powiedział, dla miasta była najważniejsza noc w tym stuleciu. » więcej 2024-09-17, godz. 08:45, Wiadomości z regionu Brzeg czeka na falę wezbraniową. Obradował sztab kryzysowy W brzeskim magistracie od 08:00 trwa posiedzenie sztabu kryzysowego. Na razie woda z Odry nie wdziera się do lewobrzeżnej części miasta, ale zalana jest miejska wyspą. » więcej 2024-09-17, godz. 08:29, O Radiu Stan klęski żywiołowej w części województwa Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. Dla mieszkańców… » więcej 2024-09-17, godz. 08:08, Wiadomości z regionu Niewielki przeciek w zbiorniku Racibórz Dolny. Zapełnienie wynosi 78 procent Wody Polskie RZWG w Gliwicach informują, że stwierdzono niewielki wyciek na przedpolu zbiornika Racibórz Dolny. Do godziny 5:00 rano zbiornik przyjął 144 mln m3 wody, co stanowi 78 procent jego pojemności. » więcej
9596979899100101
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »