Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-22, 19:15 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Paczków pyta o popowodziowy stan zbiorników. Straty w gminie idą w duże miliony

W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
Wstępnie szkody w infrastrukturze samorząd Paczkowa wylicza na 120-140 mln złotych, ale zastrzega, że ostateczne z dużym prawdopodobieństwem będą wyższe. Na miejscu pracują zespoły inspektorów budowlanych. Ci oceniają m.in. czy budynki i infrastruktura drogowa nadają się do użytku.
- Jesteśmy w trybie, w którym musimy określić, z czego w Paczkowie możemy korzystać, a co może powodować niebezpieczeństwo - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

- Inspektorzy nadzoru budowlanego podzieleni są na dwa zespoły, sprawdzają infrastrukturę drogową. Drudzy sprawdzają mieszkania i domy zalane, które ucierpiały w powodzi. Szacują nie tyle straty, co stopnie uszkodzenia obiektów.

Ponadto władze Paczkowa apelują do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie we Wrocławiu o sprawdzenie stanu technicznego zbiornika Topola i zbiornika Kozielno. Burmistrz Paczkowa Artur Rolka miał wysłać list w tej sprawie do Wód Polskich, aby te zabezpieczyły miejscowość przed kolejnymi możliwymi podtopieniami.

- Muszę wiedzieć czy moi mieszkańcy są bezpieczni - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

- My dopytujemy, czy ten zbiornik jest w dobrym stanie technicznym, czy jego wały też są w dobrym stanie technicznym, czy nie uległy w jakiś sposób degradacji. Można powiedzieć, że zbiornik Kozielno dostał dwa wysokie, w cudzysłowie, hydrologiczne strzały. Z jednej strony niekontrolowany zrzut wody na jazie z Topoli na Kozielno, a z drugiej strony poprzez wyrwę na Kozielno. I ten wielki napór wody, powiem już wprost, na pewno miał jakiś wpływ. Jaki? Chcemy wiedzieć, czy ten zbiornik jest na tyle bezpieczny, że kolejne zwiększenie wody na zbiorniku Kozielno, zbiornik wytrzyma i Paczków będzie mógł spać spokojnie.

Przypomnijmy, w ubiegły poniedziałek (16.09) pod naporem wody pękł przepust na  zbiorniku retencyjnym Topola w rejonie wsi Kozielno. W konsekwencji Nysa Kłodzka zalała znaczną część Paczkowa.
Artur Rolka 1
Artur Rolka 2

Zobacz także

2024-11-08, godz. 06:35, Wiadomości z regionu Wsparcie finansowe od Caritas dla powodzian. Powołano komisje parafialne Caritas Diecezji Opolskiej pomaga finansowo powodzianom. W ramach zbiórki, o którą apelował biskup Andrzej Czaja, udało się zgromadzić 3 miliony złotych. » więcej 2024-11-07, godz. 17:20, Wiadomości z regionu "Taka pomoc jest ważna". Domy modułowe dla powodzian stanęły w Przeczy Najbardziej poszkodowane dwie rodziny w czasie wrześniowej powodzi będą miały gdzie zamieszkać. » więcej 2024-11-07, godz. 08:40, Wiadomości z regionu TSA i Sztywny Pal Azji zagrają w Stegu Arenie dla powodzian. Będą licytacje Pomóc powodzianom - to ich cel. Już 11 listopada w Stegu Arenie w Opolu odbędzie się koncert, z którego dochód będzie przekazany na pomoc powodzianom. » więcej 2024-11-06, godz. 19:00, Wiadomości z regionu W brzeskiej hali sportowej może zrobić się zimno, bo woda zalała system ogrzewania Brzeska hala sportowa przy ulicy Oławskiej została uszkodzona w czasie tegorocznej powodzi. Choć 'wielka woda' nie dotarła do budynku, to został on częściowo podtopiony na skutek podniesienia się poziomu wód gruntowych. » więcej 2024-11-05, godz. 17:06, Wiadomości z regionu Naukowcy z Opola oceniają zniszczenia po powodzi Naukowcy z Opola wśród ekspertów oceniających skutki tegorocznej powodzi. 10-osobowy zespół z Politechniki Opolskiej sprawdza, w jaki sposób woda wpłynęła na stabilność budynków mieszkalnych oraz dróg i mostów na Opolszczyźnie… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »