Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-22, 19:15 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Paczków pyta o popowodziowy stan zbiorników. Straty w gminie idą w duże miliony

W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
Wstępnie szkody w infrastrukturze samorząd Paczkowa wylicza na 120-140 mln złotych, ale zastrzega, że ostateczne z dużym prawdopodobieństwem będą wyższe. Na miejscu pracują zespoły inspektorów budowlanych. Ci oceniają m.in. czy budynki i infrastruktura drogowa nadają się do użytku.
- Jesteśmy w trybie, w którym musimy określić, z czego w Paczkowie możemy korzystać, a co może powodować niebezpieczeństwo - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

- Inspektorzy nadzoru budowlanego podzieleni są na dwa zespoły, sprawdzają infrastrukturę drogową. Drudzy sprawdzają mieszkania i domy zalane, które ucierpiały w powodzi. Szacują nie tyle straty, co stopnie uszkodzenia obiektów.

Ponadto władze Paczkowa apelują do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie we Wrocławiu o sprawdzenie stanu technicznego zbiornika Topola i zbiornika Kozielno. Burmistrz Paczkowa Artur Rolka miał wysłać list w tej sprawie do Wód Polskich, aby te zabezpieczyły miejscowość przed kolejnymi możliwymi podtopieniami.

- Muszę wiedzieć czy moi mieszkańcy są bezpieczni - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

- My dopytujemy, czy ten zbiornik jest w dobrym stanie technicznym, czy jego wały też są w dobrym stanie technicznym, czy nie uległy w jakiś sposób degradacji. Można powiedzieć, że zbiornik Kozielno dostał dwa wysokie, w cudzysłowie, hydrologiczne strzały. Z jednej strony niekontrolowany zrzut wody na jazie z Topoli na Kozielno, a z drugiej strony poprzez wyrwę na Kozielno. I ten wielki napór wody, powiem już wprost, na pewno miał jakiś wpływ. Jaki? Chcemy wiedzieć, czy ten zbiornik jest na tyle bezpieczny, że kolejne zwiększenie wody na zbiorniku Kozielno, zbiornik wytrzyma i Paczków będzie mógł spać spokojnie.

Przypomnijmy, w ubiegły poniedziałek (16.09) pod naporem wody pękł przepust na  zbiorniku retencyjnym Topola w rejonie wsi Kozielno. W konsekwencji Nysa Kłodzka zalała znaczną część Paczkowa.
Artur Rolka 1
Artur Rolka 2

Zobacz także

2024-09-20, godz. 17:15, Gospodarka Hektary upraw pod wodą. Rolnicy liczą straty po powodzi Wśród poszkodowanych przez powódź na terenie Opolszczyzny są także rolnicy. Państwu Lachnik z Niewodnik w powiecie opolskim, gdzie przez wiele godzin walczono o uszczelnianie wałów, udało się ocalić dom, niestety zalane zostały… » więcej 2024-09-20, godz. 16:42, Wiadomości z regionu Jest zainteresowanie szczepieniami przeciw tężcowi 4,5 tysiąca dawek szczepionek przeciwko tężcowi przekazał do powiatów wojewódzki sanepid. Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski szczepili się w Łosiowie. » więcej 2024-09-20, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Prezydent Andrzej Duda przyjechał do zniszczonych przez powódź Głuchołaz Prezydent Andrzej Duda odwiedza dziś tereny, które nawiedziła powódź. Do południa był w Lądku-Zdroju na Dolnym Śląsku. Teraz jest już w Głuchołazach na Opolszczyźnie. » więcej 2024-09-20, godz. 16:05, Wiadomości z regionu Wniosków o zasiłek powodziowy przybywa. Punkty przyjmowania działają w urzędach Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Miejski w Nysie przyjmują wnioski o udzielenie zasiłku po powodzi. Wnioskujących jest wielu, to setki osób każdego dnia. W centrum Nysy szkody obejmują głównie zalane piwnice i garaże. » więcej 2024-09-20, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Człowiek nie prorok, nie przewidzi". W Białej Nyskiej woda jeszcze stoi Takiej wody nie pamiętamy - mówią zgodnie mieszkańcy Białej Nyskiej o powodzi, która spustoszyła miejscowość. » więcej
65666768697071
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »