Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-22, 19:15 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Paczków pyta o popowodziowy stan zbiorników. Straty w gminie idą w duże miliony

W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
W Paczkowie trwa liczenie strat [fot. facebook/Artur Rolka]
Wstępnie szkody w infrastrukturze samorząd Paczkowa wylicza na 120-140 mln złotych, ale zastrzega, że ostateczne z dużym prawdopodobieństwem będą wyższe. Na miejscu pracują zespoły inspektorów budowlanych. Ci oceniają m.in. czy budynki i infrastruktura drogowa nadają się do użytku.
- Jesteśmy w trybie, w którym musimy określić, z czego w Paczkowie możemy korzystać, a co może powodować niebezpieczeństwo - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

- Inspektorzy nadzoru budowlanego podzieleni są na dwa zespoły, sprawdzają infrastrukturę drogową. Drudzy sprawdzają mieszkania i domy zalane, które ucierpiały w powodzi. Szacują nie tyle straty, co stopnie uszkodzenia obiektów.

Ponadto władze Paczkowa apelują do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wody Polskie we Wrocławiu o sprawdzenie stanu technicznego zbiornika Topola i zbiornika Kozielno. Burmistrz Paczkowa Artur Rolka miał wysłać list w tej sprawie do Wód Polskich, aby te zabezpieczyły miejscowość przed kolejnymi możliwymi podtopieniami.

- Muszę wiedzieć czy moi mieszkańcy są bezpieczni - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa.

- My dopytujemy, czy ten zbiornik jest w dobrym stanie technicznym, czy jego wały też są w dobrym stanie technicznym, czy nie uległy w jakiś sposób degradacji. Można powiedzieć, że zbiornik Kozielno dostał dwa wysokie, w cudzysłowie, hydrologiczne strzały. Z jednej strony niekontrolowany zrzut wody na jazie z Topoli na Kozielno, a z drugiej strony poprzez wyrwę na Kozielno. I ten wielki napór wody, powiem już wprost, na pewno miał jakiś wpływ. Jaki? Chcemy wiedzieć, czy ten zbiornik jest na tyle bezpieczny, że kolejne zwiększenie wody na zbiorniku Kozielno, zbiornik wytrzyma i Paczków będzie mógł spać spokojnie.

Przypomnijmy, w ubiegły poniedziałek (16.09) pod naporem wody pękł przepust na  zbiorniku retencyjnym Topola w rejonie wsi Kozielno. W konsekwencji Nysa Kłodzka zalała znaczną część Paczkowa.
Artur Rolka 1
Artur Rolka 2

Zobacz także

2024-09-12, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Sztab kryzysowy w opolskim starostwie. "Będziemy koordynować działania w gminach" Zebrał się sztab kryzysowy Starostwa Powiatowego w Opolu. Będzie koordynował działania służb w opolskich gminach, jeżeli wystąpi zagrożenie powodziowe związane z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-12, godz. 14:55, Wiadomości z regionu Deszczowe chmury nad Opolszczyzną. Kluczborskie samorządy w pełnej gotowości Przed możliwymi lokalnymi podtopieniami ostrzega mieszkańców kluczborskie starostwo. W południe zebrał się sztab kryzysowy. » więcej 2024-09-12, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Obawiamy się lokalnych podtopień". Burmistrz Nysy zwołał sztab kryzysowy Przed południem odbyło się spotkanie wszystkich służb i instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie skutkom intensywnych opadów w mieście. » więcej 2024-09-12, godz. 12:49, Wiadomości z regionu Wstrzymane urlopy i pełna gotowość. Gmina Branice szykuje się na wezbrania wód Po doświadczeniach z 1997 roku mieszkańcy przygranicznej gminy Branice, znajdującej się nad rzeką Opawą, z niepokojem spoglądają w niebo i na poziom wody. Gmina bardzo poważnie traktuje każdy sygnał służb i alarm mówiący o zbliżającym… » więcej 2024-09-12, godz. 11:36, Wiadomości z regionu RZGW Wrocław zapewnia: od Topoli po Nysę zbiorniki są gotowe na intensywne opady Zbiorniki Topola, Kozielno, Otmuchów oraz Nysa są przygotowane i mają rezerwy powodziowe. Taką informację przekazał Radiu Opole rzecznik RZGW we Wrocławiu. Łącznie mogą one zgromadzić około 200 milionów metrów sześciennych … » więcej
128129130131132133134
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »