Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-22, 19:00 Autor: A. Stefaniak/IAR

Zbiórka Caritas dla powodzian trwa. "Teraz idziemy w materiały i narzędzia"

magazyn Caritas [fot. Caritas Diecezji Opolskiej]
magazyn Caritas [fot. Caritas Diecezji Opolskiej]
magazyn Caritas [fot. Caritas Diecezji Opolskiej]
magazyn Caritas [fot. Caritas Diecezji Opolskiej]
- Opolskie zawsze jest na podium reakcji na ludzką krzywdę - przekazał w Radiu Opole Artur Wilpert z Caritas Diecezji Opolskiej.
W kościołach i parafiach w Polsce prowadzona jest zbiórka na pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi. Zebrane środki finansowe zostaną przekazane osobom dotkniętym kataklizmem za pośrednictwem Caritas Polska.

- Powodzianie układają sobie życie. My musimy pomagać teraz już materiałami i narzędziami właśnie do ułożenia sobie przez nich tego życia - mówi Wilpert.

Na tę chwilę wody, żywności - jest odpowiednia ilość. Dystrybucja trwa. Zmienia się profil pomocy.

- Teraz idziemy sprzątać i za chwilę już remontować. I potrzebujemy wszystkiego. Od pumeksu, szczoteczki, szmat, mopów, wiader. Idziemy intensywnie w ten etap narzędziowo-sprzętowy. Farelki, nagrzewnice wszelkiego rodzaju. To mogą być też sprzęty używane. Ciągle są potrzebne pompy zanurzeniowe, motopompy.

Dary można dostarczać bezpośrednio do zalanych parafii lub do magazynu centralnego Caritas w Opolu – Winowie, przy ul. Ks. Buhla 15.

Aktualne listy potrzeb znaleźć można na stronie opolskiej Caritas.

Caritas Polska przekazała do tej pory 400 tysięcy złotych na pierwszą pomoc interwencyjną najbardziej dotkniętym diecezjom, w tym opolskiej. Caritas prowadzi także ogólnopolską zbiórkę na rzecz powodzian oraz zbiórkę rzeczową w ilościach hurtowych skierowaną do firm i przedsiębiorstw. Poprzez lokalne Caritas można również skompletować paczkę dla powodzian.
 
Artur Wilperd

Zobacz także

2024-09-24, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Nie mamy nic". Mieszkańcy ulicy Andersa w Głuchołazach walczą ze skutkami powodzi - Tu jest dramat, zostaliśmy z niczym - mówią mieszkańcy ulicy generała Andersa w Głuchołazach. Obecnie tam sytuacja jest najtrudniejsza i jest tam najwięcej pracy. Lokatorzy nie mają bieżącej wody, gazu, a w niektórych mieszkaniach… » więcej 2024-09-24, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Wielka woda w Górach Opawskich. "Ten kemping nie istnieje" Ze skutkami powodzi zmagają się też ośrodki wypoczynkowe w Górach Opawskich w gminie Głuchołazy. Trwa tam usuwanie szkód spowodowanych przez wezbrany Złoty Potok oraz wodę, która spłynęła z gór. » więcej 2024-09-24, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Burmistrz Nysy zarzuca Wodom Polskim brak komunikacji. Prezes spółki zapewnia o procedurach O kompletnym kuriozum i niezrozumiałej polityce Wód Polskich we Wrocławiu przekonuje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Samorządowiec uważa, że bez jego wiedzy zwiększono zrzut wody z Jeziora Nyskiego, co doprowadziło do zalania miasta… » więcej 2024-09-24, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Pomoc dla powodzian a meldunek stały. Pytamy o wniosek mieszkańca powiatu głubczyckiego 10 tysięcy złotych na bieżące wydatki, 100 tysięcy złotych na remont/odbudowę budynków gospodarczych i 200 tysięcy na remont/odbudowę uszkodzonych przez wodę domów - to fundusze, które rząd przeznaczył na doraźną pomoc dla… » więcej 2024-09-24, godz. 15:27, Wiadomości z regionu "Wody Polskie podjęły już próby". Od Głuchołaz po Nysę nie ma wałów chroniących przed rzeką Wody powodziowe rozmyły wały wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Obecnie od Głuchołaz do Nysy nie ma żadnej ochrony przed wodą. Trwa szukanie rozwiązań na zminimalizowanie zagrożenia. To między innymi zmiana biegu rzeki. » więcej
44454647484950
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »