Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » „Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących…
2024-09-24, 17:00 Autor: Dawid Rajwa, oprac. Agnieszka Lubczańska

„Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących się w potrzebie” – mł. asp. Ewelina Karpińska z KWP w Opolu [INTERWENCJA]

Pogotowie przeciwpowodziowe w Kęzierzynie-Koźlu - zjęcie ilustracyjne, archiwum fot. policja
Pogotowie przeciwpowodziowe w Kęzierzynie-Koźlu - zjęcie ilustracyjne, archiwum fot. policja
W magazynie interwencyjnym tym razem o tych, którzy interweniują, którzy pomagają w sytuacjach, kiedy pojawia się zagrożenie i którzy pomagając - też czasem pomocy potrzebują. W pierwszej części audycji rozmawialiśmy na ten temat z psycholożką i psychotraumatolog Bogusławą Maciejewską (zobacz tu). W drugiej części o tym, że jedną z grup zawodowych, która narażona jest na stresujące sytuacje w codziennej służbie jest policja.

Policja otwiera się również na powodzian i oferuje swoją pomoc, pomoc swoich psychologów, powodzianom. Jak te osoby mogą z niej skorzystać? Naszym telefonicznym gościem była mł. asp. Ewelina Karpińska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
- Policja jest specyficzną formacją, my tak naprawdę na co dzień mamy do czynienia z trudnymi sytuacjami, niejednokrotnie traumatycznymi sytuacjami, które wpływają nie tylko na uczestników tych interwencji, ale również na policjantów, stąd też policja jako formacja zapewnia stały dostęp do pomocy psychologicznej. Został wydzielony w naszych strukturach specjalny wydział, tak zwana sekcja psychologów, ci psychologowie są dostępni dla nas tak naprawdę 24 godziny na dobę - mówi Karpińska

Nasza gościni potwierdziła także, że policjanci mają szereg różnych szkoleń psychologicznych, np. z radzenia sobie z przepracowywaniem traumatycznych sytuacji.

- Nasze doświadczenia wpływają na to, że jesteśmy bardziej wyczuleni na symptomy, które mogą wskazywać, że ktoś potrzebuje pomocy psychologicznej – zauważa mł. asp. Ewelina Karpińska.

- Ostatnie dni na Opolszczyźnie są wyjątkowo niespokojne. Powódź dotknęła wiele rejonów województwa. Nagła utrata dorobku swojego życia, często wpływa na stan psychiczny/ Ludzie muszą dostosować się niestety do tej nowej, przykrej codzienności. Dlatego, by pomóc w odnalezieniu się w tej trudnej sytuacji, wychodzimy naprzeciw takim osobom i nasi psychologowie udzielają również wsparcia osobom poszkodowanym przez powódź, jeżeli takie osoby na terenach zalewowych potrzebowałyby pomocy, wystarczy, że zgłoszą się czy to przez dzielnicowego czy poprzez numer do dyżurnego do jednostki właściwej terytorialnie na terenie, na którym się znajdują i poinformują, że chciałyby otrzymać taką pomoc. Wówczas w każdej jednostce wyznaczeni są koordynatorzy - mówi mł. asp. Ewelina Karpińska.

- Wsparcia udzielili nam psychologowie z Polski. Aktualnie do naszej komendy delegowanych jest dwóch psychologów z Komendy Wojewódzkiej policji w Poznaniu, którzy udzielają wsparcia naszym psychologom właśnie po to, aby ta dostępność była większa, aby ci potrzebujący nie musieli zbyt długo oczekiwać - mówi mówi mł. asp. Ewelina Karpińska.

Cała rozmowa jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-10-04, godz. 12:41 Pani Dorota kontra PKP. Kobieta walczy o sprawiedliwość po zniszczeniu auta przez gałąź [INTERWENCJA] Pani Dorota z Mąkoszyc od miesięcy zmaga się z problemem związanym z własnością terenu wokół jej domu. Sprawa nabrała powagi, gdy spadająca gałąź… » więcej 2024-10-03, godz. 13:00 "Mieszkam tu 64 lata i nigdy nic nie było robione!". Problem nawierzchni przy ulicy Dekabrystów w Opolu Mieszkańcy bloku przy ulicy Dekabrystów w Opolu borykają się z fatalnym stanem nawierzchni i dziurami, które zagrażają ich bezpieczeństwu. Pani Mariola… » więcej 2024-10-02, godz. 12:55 Jak skutecznie dochodzić roszczeń w obliczu powodzi? Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu polisy ubezpieczeniowej?… W magazynie interwencyjnym Radia Opole gościliśmy mecenasa Artura Rudzińskiego, który podzielił się kluczowymi informacjami na temat zawierania umów ubezpieczeniowych… » więcej 2024-10-01, godz. 13:17 Paczków po powodzi. Działania samorządu w obliczu wielkiej wody i plany zapobiegawcze na przyszłość [INTERWENCJA] W dzisiejszym Magazynie interwencyjnym Radia Opole badaliśmy sytuację po powodzi w Paczkowie. Władze samorządowe na czele z burmistrzem Arturem Rolką podejmują… » więcej 2024-09-30, godz. 13:50 Dlaczego mieszkańcy Nysy, pomimo ostrzeżeń nie poddali się ewakuacji? [INTERWENCJA] W obliczu stanu powodziowego w Nysie, członkowie Stowarzyszenia Proobronnego 4 Regimentu zmobilizowali swoje siły, aby pomóc mieszkańcom w kryzysowej sytuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 14:16 Problem rowu melioracyjnego przy ulicy Stawowej w Opolu oraz sytuacja po powodzi w rejonie Kopy Biskupiej [INTERWENCJA] W dzisiejszym programie interwencyjnym zajęliśmy się dwoma tematami. Pierwszym był zaniedbany rów melioracyjny przy ulicy Stawowej w Opolu, który nie spełnia… » więcej 2024-09-26, godz. 15:40 "Dla nas to jest naprawdę bardzo krzywdzące" - opowiada lokatorka mieszkania komunalnego w Namysłowie [INTERWENCJA] Na sporą skalę podwyżek skarżą się mieszkańcy lokali komunalnych w Namysłowie. Zawsze starami się pomagać słuchaczom zgłaszającym interwencję, ale… » więcej 2024-09-25, godz. 18:01 Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych [INTERWENCJA] Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych - to wielkie nieszczęście dla rolników. W Niewodnikach w powiecie opolskim wylał Potok Prószkowski i zostały… » więcej 2024-09-23, godz. 14:52 "Zmęczenie współczuciem dotyczy wszystkich, którzy niosą pomoc i są świadkami dramatu powodzian" - Bogusława M… Powodzianom pomoc niesie wiele osób: strażacy, żołnierze, policjanci, ale i wolontariusze, czy też pracownicy pomocy społecznej. Oni też mierzą się z… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »