Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych…
2024-06-27, 09:09 Autor: Dawid Rajwa, Jakub Biel / oprac. Agnieszka Lubczańska

Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych schodów? Przejście z peronu pierwszego na drugi dla wielu jest problemem [INTERWENCJA]

Pociągi POLREGIO [fot. archiwum]
Pociągi POLREGIO [fot. archiwum]
- Jestem osobą starszą i mam ogromny problem z dostaniem się na peron drugi na Dworcu Głównym w Opolu. Tyle remontów, a tu się właściwie nic nie zmieniło. Schody są bardzo ostre i dla osoby starszej, to jest tragedia. Tyle miast ma schody ruchome, windy, a w Opolu ciężko przejść - taki telefon otrzymaliśmy od naszej słuchaczki i postanowiliśmy zająć się tematem w paśmie interwencyjnym.
Telefon z prośbą o interwencję
Problem potwierdza rodowita opolanka spotkana przez naszego reportera. Violetta Wierzbińska mówi, że dla ludzi starszych, niepełnosprawnych, chodzących przy balkonikach, albo sprawnych, ale z ogromnymi bagażami, przejście z peronu pierwszego na drugi jest bardzo trudne.

- Jest to przerażające, bo są możliwości, nie mówimy o nie wiadomo jakich wyczynach pieniężnych i nakładach. Wystarczyłoby zrobić zjazd w dół i wjazd do góry, i to jest wykonalne, bo schody są szerokie. Zjazd w dół i w górę rozwiązałby problem - zauważa Violetta Wierzbińska.

- Można poprosić o ochroniarza i wtedy on idzie z tą osobą, ale wędrówka jest prawie kilometrowa, bo trzeba dookoła z boku przejść dworzec. To jest parodia. Jeżeli osoba jest niepełnosprawna, lekko niedołężna lub też po prostu starsza, to zanim dojdzie, to trochę mija... Poświęciłam na to godzinę, żeby to sprawdzić, dookoła szłam z tatą, który w połowie drogi stwierdził, że on już woli nie jechać, także jest to niewypał totalny ze strony kolei - mówi naszemu reporterowi Violetta Wierzbińska.

- Poza tym nie rozumiem, dlaczego w ogóle nie ma żadnego zadaszenia na peronie? - pyta pasażerka.
Violetta Wierzbińska (1)
Violetta Wierzbińska (2)
O to, jak przemieszcza się po dworcu starszym osobom, zapytał nasz reporter napotkaną na dworcu panią. Co usłyszał?

- Nikt nie myśli o tym, nikt nie myśli o starych i o matkach z wózkami. Powinny być schody ruchome, powinny być jakieś ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Społeczeństwo nam się starzeje, osoby będą coraz bardziej niedołężne, a jak sobie poradzić z takimi schodami? Nie wiem, musimy prosić kogoś - mówi Maria Wojciechowska.
Z Marią Wojciechowską rozmawia Jakub Biel
O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy Martę Pabiańską z zespołu prasowego PKP PLK. Co usłyszeliśmy?
- Na stacji Opole Główne pomiędzy peronami nr 1 i 2 zamontowane są ruchome platformy przy schodach, z których można korzystać przez całą dobę. Urządzenia obsługiwane są przez ochronę dworca. Dodatkowo osoba z ograniczoną możliwością poruszania się może zgłosić potrzebę przejścia w poziomie szyn z asystą. Należy to zgłosić 24 godziny przed planowaną podróżą. Niezmiennie dokładamy wszelkich starań, aby stacje i przystanki kolejowe były dostępne dla wszystkich podróżnych - mówi Marta Pabiańska z zespołu prasowego PKP PLK.
Marta Pabiańska z zespołu prasowego PKP PLK
Pojawiają się tu jednak pytania i wątpliwości, bo co, jeśli jednak ktoś decyzję o podróży podejmie w ostatniej chwili, albo np. 10 godzin wcześniej, a nie 24 godziny? Albo może ktoś po prostu niepełnosprawny przyjechał do Opola i znalazł się nagle na peronie drugim po wyjściu z pociągu i potrzebuje tego, żeby przedostać się na peron pierwszy?

Była mowa o tym, że jest możliwość skorzystania z zamontowanych ruchomych platform przy schodach i można z nich korzystać przez całą dobę, czyli jeśli jest osoba niepełnosprawna, to nie ma problemu, można poprosić kogoś z ochrony dworca, aby nam pomógł, ale jest platforma obsługiwana przez pracowników ochrony. Oznacza to, że nie można z niej korzystać samodzielnie i tu robi się nieciekawie, bo jest sporo innych przypadków, gdzie ktoś może mieć kłopot z przedostaniem się na sąsiedni peron, np. matka lub ojciec, którzy wiozą dziecko w wózku, a do tego niosą bagaż albo osoba z kontuzją, a co z rowerzystami, którzy korzystają z usług kolei i muszą dostać się na sąsiedni peron, a taki rower potrafi ważyć kilkadziesiąt kilogramów, nie licząc bagażu?

Pozostaje prosić o pomoc ochronę...
Podczas audycji otrzymaliśmy telefony od słuchaczy. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
12

Zobacz także

2024-09-20, godz. 19:54 "Chleba i wody, tego mamy już pod dostatkiem, w tej chwili jest ogromna fala sprzątania i najwięcej zapytań mamy o… Caritas Diecezji Opolskiej uruchomił zbiórkę finansową dla powodzian, dodatkowo organizuje Parafialne i Szkolne Zespoły Pomocy Powodzianom, gdzie można dostarczać… » więcej 2024-09-20, godz. 14:00 Nowy Świętów: "Potrzebujemy rąk do pracy" [INTERWENCJA] Piątek (20.09) to kolejny dzień ze specjalnym wydaniem programu Radia Opole. Relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 15:45 Dary dla powodzian od Radia Kielce dotarły do Głuchołaz Trzy busy z darami dotarły do zalanych Głuchołaz. Akcję zorganizowało Radio Kielce. W transporcie znalazły się dary przynoszone przez słuchaczy kieleckiej… » więcej 2024-09-19, godz. 15:10 Kietrz pomaga powodzianom [INTERWENCJA] Kolejny dzień ze specjalnym wydaniem audycji, podczas której relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź oraz na bieżąco… » więcej 2024-09-17, godz. 13:35 "Non stop transportujemy, wyładowujemy i dystrybuujemy dary" - Artur Wilpert z Caritasu. Dowiedz się, jak można pomóc… W specjalnym wydaniu magazynu interwencyjnego dziś (17.09) nieustające relacje reporterów z rejonów, gdzie woda pokazała swoje najgorsze oblicze, ale udało… » więcej 2024-09-16, godz. 15:40 O pomocy doraźnej, ale też długofalowej - dowiedz się więcej [INTERWENCJA] W specjalnym wydaniu magazynu interwencyjnego dziś (16.09) bieżące relacje reporterów z rejonów, gdzie woda pokazała swoje najgorsze oblicze. Wiele osób… » więcej 2024-09-13, godz. 16:10 "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana… » więcej 2024-09-12, godz. 17:55 Ten rów nie należy do gminy. Co zrobić, by nie zalało pobliskiego domu? [INTERWENCJA] Dziś (12.09) w magazynie interwencyjnym wracamy do tematu, o którym rozmawialiśmy wczoraj (11.09). Tym razem skupimy się jednak na innym aspekcie sprawy… » więcej 2024-09-11, godz. 14:25 Zmiażdżony potężną gałęzią samochód. Kto za to odpowiada i czy poszkodowana ma szansę na odszkodowanie? [INT… Na poboczu ulicy, przy której mieszka nasza słuchaczka w Mąkoszycach, w gminie Lubsza, 28 lipca spadła na zaparkowane obok samochody potężna gałąź ze… » więcej 2024-09-10, godz. 14:25 Jak nie paść ofiarą dofinansowania z programu "Czyste Powietrze"? [INTERWENCJA] Zainteresowanie dotacjami do ogrzewania, ocieplania i wszystkiego, co służy oszczędzaniu pieniędzy szczególnie w zimie, jest aktualnie szczególnie duże… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »