Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych…
2024-06-27, 09:09 Autor: Dawid Rajwa, Jakub Biel / oprac. Agnieszka Lubczańska

Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych schodów? Przejście z peronu pierwszego na drugi dla wielu jest problemem [INTERWENCJA]

Pociągi POLREGIO [fot. archiwum]
Pociągi POLREGIO [fot. archiwum]
- Jestem osobą starszą i mam ogromny problem z dostaniem się na peron drugi na Dworcu Głównym w Opolu. Tyle remontów, a tu się właściwie nic nie zmieniło. Schody są bardzo ostre i dla osoby starszej, to jest tragedia. Tyle miast ma schody ruchome, windy, a w Opolu ciężko przejść - taki telefon otrzymaliśmy od naszej słuchaczki i postanowiliśmy zająć się tematem w paśmie interwencyjnym.
Telefon z prośbą o interwencję
Problem potwierdza rodowita opolanka spotkana przez naszego reportera. Violetta Wierzbińska mówi, że dla ludzi starszych, niepełnosprawnych, chodzących przy balkonikach, albo sprawnych, ale z ogromnymi bagażami, przejście z peronu pierwszego na drugi jest bardzo trudne.

- Jest to przerażające, bo są możliwości, nie mówimy o nie wiadomo jakich wyczynach pieniężnych i nakładach. Wystarczyłoby zrobić zjazd w dół i wjazd do góry, i to jest wykonalne, bo schody są szerokie. Zjazd w dół i w górę rozwiązałby problem - zauważa Violetta Wierzbińska.

- Można poprosić o ochroniarza i wtedy on idzie z tą osobą, ale wędrówka jest prawie kilometrowa, bo trzeba dookoła z boku przejść dworzec. To jest parodia. Jeżeli osoba jest niepełnosprawna, lekko niedołężna lub też po prostu starsza, to zanim dojdzie, to trochę mija... Poświęciłam na to godzinę, żeby to sprawdzić, dookoła szłam z tatą, który w połowie drogi stwierdził, że on już woli nie jechać, także jest to niewypał totalny ze strony kolei - mówi naszemu reporterowi Violetta Wierzbińska.

- Poza tym nie rozumiem, dlaczego w ogóle nie ma żadnego zadaszenia na peronie? - pyta pasażerka.
Violetta Wierzbińska (1)
Violetta Wierzbińska (2)
O to, jak przemieszcza się po dworcu starszym osobom, zapytał nasz reporter napotkaną na dworcu panią. Co usłyszał?

- Nikt nie myśli o tym, nikt nie myśli o starych i o matkach z wózkami. Powinny być schody ruchome, powinny być jakieś ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Społeczeństwo nam się starzeje, osoby będą coraz bardziej niedołężne, a jak sobie poradzić z takimi schodami? Nie wiem, musimy prosić kogoś - mówi Maria Wojciechowska.
Z Marią Wojciechowską rozmawia Jakub Biel
O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy Martę Pabiańską z zespołu prasowego PKP PLK. Co usłyszeliśmy?
- Na stacji Opole Główne pomiędzy peronami nr 1 i 2 zamontowane są ruchome platformy przy schodach, z których można korzystać przez całą dobę. Urządzenia obsługiwane są przez ochronę dworca. Dodatkowo osoba z ograniczoną możliwością poruszania się może zgłosić potrzebę przejścia w poziomie szyn z asystą. Należy to zgłosić 24 godziny przed planowaną podróżą. Niezmiennie dokładamy wszelkich starań, aby stacje i przystanki kolejowe były dostępne dla wszystkich podróżnych - mówi Marta Pabiańska z zespołu prasowego PKP PLK.
Marta Pabiańska z zespołu prasowego PKP PLK
Pojawiają się tu jednak pytania i wątpliwości, bo co, jeśli jednak ktoś decyzję o podróży podejmie w ostatniej chwili, albo np. 10 godzin wcześniej, a nie 24 godziny? Albo może ktoś po prostu niepełnosprawny przyjechał do Opola i znalazł się nagle na peronie drugim po wyjściu z pociągu i potrzebuje tego, żeby przedostać się na peron pierwszy?

Była mowa o tym, że jest możliwość skorzystania z zamontowanych ruchomych platform przy schodach i można z nich korzystać przez całą dobę, czyli jeśli jest osoba niepełnosprawna, to nie ma problemu, można poprosić kogoś z ochrony dworca, aby nam pomógł, ale jest platforma obsługiwana przez pracowników ochrony. Oznacza to, że nie można z niej korzystać samodzielnie i tu robi się nieciekawie, bo jest sporo innych przypadków, gdzie ktoś może mieć kłopot z przedostaniem się na sąsiedni peron, np. matka lub ojciec, którzy wiozą dziecko w wózku, a do tego niosą bagaż albo osoba z kontuzją, a co z rowerzystami, którzy korzystają z usług kolei i muszą dostać się na sąsiedni peron, a taki rower potrafi ważyć kilkadziesiąt kilogramów, nie licząc bagażu?

Pozostaje prosić o pomoc ochronę...
Podczas audycji otrzymaliśmy telefony od słuchaczy. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
12

Zobacz także

2024-10-04, godz. 12:41 Pani Dorota kontra PKP. Kobieta walczy o sprawiedliwość po zniszczeniu auta przez gałąź [INTERWENCJA] Pani Dorota z Mąkoszyc od miesięcy zmaga się z problemem związanym z własnością terenu wokół jej domu. Sprawa nabrała powagi, gdy spadająca gałąź… » więcej 2024-10-03, godz. 13:00 "Mieszkam tu 64 lata i nigdy nic nie było robione!". Problem nawierzchni przy ulicy Dekabrystów w Opolu Mieszkańcy bloku przy ulicy Dekabrystów w Opolu borykają się z fatalnym stanem nawierzchni i dziurami, które zagrażają ich bezpieczeństwu. Pani Mariola… » więcej 2024-10-02, godz. 12:55 Jak skutecznie dochodzić roszczeń w obliczu powodzi? Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu polisy ubezpieczeniowej?… W magazynie interwencyjnym Radia Opole gościliśmy mecenasa Artura Rudzińskiego, który podzielił się kluczowymi informacjami na temat zawierania umów ubezpieczeniowych… » więcej 2024-10-01, godz. 13:17 Paczków po powodzi. Działania samorządu w obliczu wielkiej wody i plany zapobiegawcze na przyszłość [INTERWENCJA] W dzisiejszym Magazynie interwencyjnym Radia Opole badaliśmy sytuację po powodzi w Paczkowie. Władze samorządowe na czele z burmistrzem Arturem Rolką podejmują… » więcej 2024-09-30, godz. 13:50 Dlaczego mieszkańcy Nysy, pomimo ostrzeżeń nie poddali się ewakuacji? [INTERWENCJA] W obliczu stanu powodziowego w Nysie, członkowie Stowarzyszenia Proobronnego 4 Regimentu zmobilizowali swoje siły, aby pomóc mieszkańcom w kryzysowej sytuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 14:16 Problem rowu melioracyjnego przy ulicy Stawowej w Opolu oraz sytuacja po powodzi w rejonie Kopy Biskupiej [INTERWENCJA] W dzisiejszym programie interwencyjnym zajęliśmy się dwoma tematami. Pierwszym był zaniedbany rów melioracyjny przy ulicy Stawowej w Opolu, który nie spełnia… » więcej 2024-09-26, godz. 15:40 "Dla nas to jest naprawdę bardzo krzywdzące" - opowiada lokatorka mieszkania komunalnego w Namysłowie [INTERWENCJA] Na sporą skalę podwyżek skarżą się mieszkańcy lokali komunalnych w Namysłowie. Zawsze starami się pomagać słuchaczom zgłaszającym interwencję, ale… » więcej 2024-09-25, godz. 18:01 Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych [INTERWENCJA] Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych - to wielkie nieszczęście dla rolników. W Niewodnikach w powiecie opolskim wylał Potok Prószkowski i zostały… » więcej 2024-09-24, godz. 17:00 „Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących się w potrzebie” – mł. asp. Ewelina Karpińska z KWP w Opolu… W magazynie interwencyjnym tym razem o tych, którzy interweniują, którzy pomagają w sytuacjach, kiedy pojawia się zagrożenie i którzy pomagając - też… » więcej 2024-09-23, godz. 14:52 "Zmęczenie współczuciem dotyczy wszystkich, którzy niosą pomoc i są świadkami dramatu powodzian" - Bogusława M… Powodzianom pomoc niesie wiele osób: strażacy, żołnierze, policjanci, ale i wolontariusze, czy też pracownicy pomocy społecznej. Oni też mierzą się z… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »