Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Problem porzucanych śmieci na Kąpielisku Bolko…
2024-05-09, 12:51 Autor: Adam Wołek

Problem porzucanych śmieci na Kąpielisku Bolko [INTERWENCJA]

Śmieci pozostawione po majówce na kąpielisku Bolko [fot. Adam Wołek]
Śmieci pozostawione po majówce na kąpielisku Bolko [fot. Adam Wołek]
Śmieci pozostawione po majówce na kąpielisku Bolko [fot. Adam Wołek]
Śmieci pozostawione po majówce na kąpielisku Bolko [fot. Adam Wołek]
Kąpielisko Bolko położone nad malowniczym brzegiem jeziora, przyciąga licznych wypoczywających, pragnących wytchnienia od miejskiego zgiełku. Jednak ostatnimi czasy spokój tego uroczego miejsca zostaje zakłócany przez narastający problem - zanieczyszczenie plaży i okolicznych terenów śmieciami. Zdumiewająca ilość odpadów, porzucanych przez wypoczywających, budzi pytania i oburzenie społeczności lokalnej. W tej interwencji przyjrzymy się nie tylko skali tego zjawiska, lecz także próbom zrozumienia motywacji takiego postępowania oraz poszukaniu skutecznych środków zapobiegawczych. Temat radiowej interwencji patrolował Adam Wołek.
- Korzystający z tej przestrzeni część wypoczywających nie potrafi się zachować - mówi Maciej Ferenc, mieszkaniec osiedla położonego nieopodal kąpieliska. - Potrafią, organizować grilla, naznosić odpowiedniego sprzętu i dużo alkoholu, a po wszystkim to zostawić. Nie wygląda to dobrze. Problemy zaczynają się, kiedy mają przejść się z tymi odpadami do kosza, albo zabrać do samochodu, bo jednak spora część przyjeżdża tu autami.
Maciej Ferenc
- Nie najlepiej to wygląda. Nie wiem dlaczego tak jest. Stoją nieopodal pojemniki na śmieci, a wrzucają do takiego małego kosza. W tamtym tygodniu przyjechałem tutaj i przy parkingu to ok dziesięć opon leżało - mówi pan Jerzy.
Pan Jerzy
- W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy interwencji związanych z zaśmiecaniem terenu wokół kąpieliska Bolko. Obecnie sprawdzamy naniesione zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa związane z dzikim wysypiskiem śmieci w tym rejonie. Po sygnałach od mieszkańców, takie zgłoszenia są zawsze sprawdzane, a policjanci w codziennej służbie są zobligowani do zwracania uwagi na tego typu wykroczenia - mówi młodszy aspirant Przemysław Kędzior z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Młodszy aspirant Przemysław Kędzior
Problem śmieci na kąpielisku Bolko to nie tylko kwestia estetyki czy wygody wypoczywających, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla ekosystemu. Niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań zaradczych, które nie tylko ograniczą ilość pozostawianych odpadów, ale także edukują społeczność na temat konsekwencji swoich działań. Właściwe zarządzanie odpadami, wspierane przez świadome podejście do korzystania z natury, jest kluczowe dla zachowania integralności tego pięknego miejsca na długie lata. Dbajmy o nasze dobro wspólne, nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń.
Tematem zajął się Adam Wołek. Cały magazyn interwencyjny jest do odsłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-17, godz. 12:48 Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA] Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej 2024-06-04, godz. 13:02 Dramatyczna sytuacja w Walcowni Rur "Andrzej" [INTERWENCJA] Hutnicy Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem oraz związkowcy z NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego walczą o miejsca pracy i swój byt. Dziś (4.06) odbywa… » więcej 2024-06-03, godz. 12:20 Brak udogodnień dla niepełnosprawnych w Skoroszycach: Jakie działania podejmuje urząd? [INTERWENCJA] Zgodnie z ustawą każdy obiekt użyteczności publicznej musi być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak nie wszystkie miejsca spełniają… » więcej 2024-05-29, godz. 16:30 50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba się naczekać. Dlaczego tak jest? - pyta słuchacz [INTERWENCJA] Swym życiem dają innym małżeństwom piękny przykład - przykładni jubilaci, którzy za wieloletnie, trwałe małżeństwo wyróżniani są Medalami za Długoletnie… » więcej 2024-05-28, godz. 14:33 Sytuacja zagrożenia - jak możemy zachować się na wypadek kataklizmu i czy można się do tego przygotować? [INTER… - Schronów nie ma, nie ma ustawy o obronie cywilnej. Tu chodzi nie o straszenie, ale działanie. Miejmy świadomość. To nie jest straszenie - mówi Jacek Gaj… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »