Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność…
2024-04-18, 16:55 Autor: Joanna Gerlich, Dawid Rajwa / oprac. AL

Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni. "Cały czas są wibracje" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Kopalnia w Szymiszowie [fot. Joanna Gerlich]
Kopalnia w Szymiszowie [fot. Joanna Gerlich]
Hałas, zapylenie, wstrząsy powodujące pęknięcia. Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni kamienia wapiennego, która znajduje się w pobliżu ich domów. W poniedziałek (15.04) mieszkańcy zorganizowali protest, na którym przedstawili swoje bolączki. Apelowali również do radnych miejskich, by nie podejmowali w środę (17.04) nowego studium określającego kierunki rozwoju kopalni. I się udało, radni uchwały nie podjęli, ale temat jest wciąż aktualny i niebawem wróci pod obrady.

Co najbardziej przeszkadza mieszkańcom? Jakie jest stanowisko gminy i inwestora? Co dalej ze studium? Tym tematem zajęliśmy się w programie interwencyjnym
.
Dlaczego protestują, jak sytuacja wygląda z perspektywy mieszkańców, pytała nasza reporterka Joanna Gerlich.
Mieszkańcy (1)
Mieszkańcy (2)
O komentarz poprosiliśmy Małgorzatę Kornagę, główną specjalistkę ds. Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich.
Małgorzata Kornaga
W środę (17.04) odbyła się Rada Miejska w Strzelcach Opolskich. Radni miejscy w Strzelcach Opolskich jednogłośnie podjęli decyzję o zdjęciu z porządku obrad uchwałę dotyczącą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Jak mówi Andrzej Porębny, mieszkaniec Szymiszowa-Wsi i radny miejski, mieszkańcy mają dość uciążliwej dla nich kopalni, a informacja o jej rozbudowie zaniepokoiła ich jeszcze bardziej.

- Te wszystkie filmiki, zdjęcia, po tym spotkaniu poniedziałkowym, tak mi się zwiększyła ilość tych filmików i różnego rodzaju tekstów, które mam, że to jest obłęd – mówi Andrzej Porębny.
Radni po sesji
Na sesję przyszło również kilku mieszkańców, którzy na razie czują się nieco uspokojeni.

- Powiedzmy, że może jest troszeczkę więcej ulgi i miejmy nadzieję, że następna władza podejdzie do tej sprawy z większym zaangażowaniem - mówi Krzysztof Cejzik.
Krzysztof Cejzik po sesji
Naszej reporterce udało się porozmawiać z właścicielem kopalni Robertem Białdygą z firmy Transkom z Jaryszowa. Co się dowiedziała?
12

Zobacz także

2024-05-21, godz. 14:10 Czworonogi są wśród nas, a w upały też potrzebują wody [INTERWENCJA[ Upał, słońce, wszystko dookoła nas rozgrzane – to szczególny czas, by pomyśleć o naszych czworonożnych. Stąd akcja „Micha zwierz usycha” - ogólnopolska… » więcej 2024-05-17, godz. 15:05 Obecność mętnej wody lub jej całkowity brak w Chróścinie i fala zameldowań w gminie Skoroszyce [INTERWENCJA] Mieszkańcy gminy Skoroszyce skarżą się, że co pewien czas mają w kranie brudną wodę, a czasami przez kilka godzin są jej wręcz całkowicie pozbawieni… » więcej 2024-05-16, godz. 16:14 Gdzie się dzieci mają bawić na tym nyskim podwórku? [INTERWENCJA] Tym razem o problemie mieszkańców Nysy, którzy bardzo chcieliby mieć na swoim podwórku plac zabaw i nawet poczynili pewne kroki w tym kierunku. Chodzi o podwórko… » więcej 2024-05-15, godz. 14:59 Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [INTERWENCJA] Powracamy do Kluczborka, które to miasto niedawno było bohaterem naszego programu za sprawą budynku przy ul. Ściegiennego. Chodziło o niebezpieczeństwo… » więcej 2024-05-14, godz. 13:44 Szczęśliwy finał - to lubimy, zajmując się sprawami, które Państwo do nas zgłaszają prosząc o interwencję [… Dziś postanowiliśmy przypomnieć kilka takich spraw, które po audycji - albo jeszcze przed emisją magazynu, jak szukaliśmy sposobu, by dany problem rozwiązać… » więcej 2024-05-13, godz. 14:00 Gołębie uciążliwe dla mieszkańców spółdzielczego bloku w Brzegu [INTERWENCJA] Gołębie – jedni je dokarmiają, inni przeganiają. Nie brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniami, które mają nieść same ptaki, jak też ich odchody. Pojawiają… » więcej 2024-05-10, godz. 15:05 Sporna opłata za uprzątnięcie strychu. Sprawa z ulicy Licealnej w Opolu [INTERWENCJA] Sprawa, którą zajęliśmy się w piątkowym magazynie interwencyjnym, została zgłoszona przez jednego z mieszkańców ulicy Licealnej w Opolu. Pan Zygmunt… » więcej 2024-05-09, godz. 12:51 Problem porzucanych śmieci na Kąpielisku Bolko [INTERWENCJA] Kąpielisko Bolko położone nad malowniczym brzegiem jeziora, przyciąga licznych wypoczywających, pragnących wytchnienia od miejskiego zgiełku. Jednak ostatnimi… » więcej 2024-05-08, godz. 14:04 Niezabezpieczone okno piwniczne w Kluczborku - zagrożeniem dla pieszych? [INTERWENCJA] W centrum Kluczborka, przy ul. Ściegiennego rośnie zaniepokojenie mieszkańców. Niezabezpieczone okno piwniczne przy jednym z budynków budzi obawy pieszych… » więcej 2024-05-06, godz. 17:17 Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję w szpitalach i co zrobić, jak jest awaria? [INTERWENCJA] „Leżę w szpitalu w Opolu. Wrzuciłam pieniążki, żeby obejrzeć telewizor, ale niestety skrzynka jest pełna pod telewizorem, a firma, czyli serwis nie odpowiada… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »