Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Gdzie w Opolu są schrony? [INTERWENCJA]
2024-04-12, 15:55 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski, Jakub Biel / oprac. AL

Gdzie w Opolu są schrony? [INTERWENCJA]

Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Czy w wypadku zagrożenia wiemy, gdzie się schronić, gdzie jest najbliższy schron? A jeśli nie, to gdzie można się tego dowiedzieć? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób – my też, na prośbę naszych słuchaczy, postanowiliśmy to sprawdzić w naszym magazynie interwencyjnym.
W polskim prawodawstwie nie ma pojęcia schronu. Wraz z prowadzeniem Ustawy o ochronie ojczyzny, zlikwidowano obronę cywilną. Brakuje przepisów, które by pozwalały budować nowe tego typu obiekty. Dla przykładu w Szwajcarii okazuje się, że jest więcej miejsc w schronach i specjalnych pomieszczeniach obrony cywilnej niż... mieszkańców tego kraju. W Polsce, gdy popatrzymy na statystyki, okazuje się, że zmieściłoby się w nich mniej więcej nie całe 4% Polaków. Taka sytuacja, to rezultat ponad trzech dekad zaniedbań.

Nie wiemy, gdzie schrony się znajdują, brakuje też przepisów, które by informowały, w jak się zachować, kiedy będzie podniesiony alarm.
Nasz reporter Jakub Biel zapytał mieszkańców Opola, czy wiedzą, gdzie można znaleźć schron. Co usłyszał?
Sonda
Do studia zaprosiliśmy Stanisława Potońca, zastępcę dyrektora Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Jacka Gaja z 4. Regimentu "Stowarzyszenie Proobronne", które prowadzi działania m.in. ze spektrum proobronności i obrony cywilnej.
Z gośćmi w studiu rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Przy okazji tego tematu zapytaliśmy Małgorzatę Hajduk, zastępcę prezesa ds. technicznych w spółdzielni mieszkaniowej "Przyszłość" w Opolu, czy w zasobach spółdzielni są takie miejsca, jak schrony.
Z Małgorzatą Hajduk rozmawia Dawid Rajwa
Nasz reporter rozmawiał z kolei z Danielem Szkarupskim z Ruchu Narodowego & Konfederacja, który potwierdził, że jest źle w kwestii budowy schronów w regionie.
Z Danielem Szkarupskim rozmawia Jakub Biel
Powagę sytuacji, a także poczucie pewnej bezsilności w temacie schronów, zasygnalizowała nam jedna ze słuchacze, pani Iwona. Rozmowę z panią Iwoną zamieszczamy poniżej. Dlaczego nasza słuchaczka się tym zajęła?
12

Zobacz także

2024-05-21, godz. 14:10 Czworonogi są wśród nas, a w upały też potrzebują wody [INTERWENCJA[ Upał, słońce, wszystko dookoła nas rozgrzane – to szczególny czas, by pomyśleć o naszych czworonożnych. Stąd akcja „Micha zwierz usycha” - ogólnopolska… » więcej 2024-05-17, godz. 15:05 Obecność mętnej wody lub jej całkowity brak w Chróścinie i fala zameldowań w gminie Skoroszyce [INTERWENCJA] Mieszkańcy gminy Skoroszyce skarżą się, że co pewien czas mają w kranie brudną wodę, a czasami przez kilka godzin są jej wręcz całkowicie pozbawieni… » więcej 2024-05-16, godz. 16:14 Gdzie się dzieci mają bawić na tym nyskim podwórku? [INTERWENCJA] Tym razem o problemie mieszkańców Nysy, którzy bardzo chcieliby mieć na swoim podwórku plac zabaw i nawet poczynili pewne kroki w tym kierunku. Chodzi o podwórko… » więcej 2024-05-15, godz. 14:59 Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [INTERWENCJA] Powracamy do Kluczborka, które to miasto niedawno było bohaterem naszego programu za sprawą budynku przy ul. Ściegiennego. Chodziło o niebezpieczeństwo… » więcej 2024-05-14, godz. 13:44 Szczęśliwy finał - to lubimy, zajmując się sprawami, które Państwo do nas zgłaszają prosząc o interwencję [… Dziś postanowiliśmy przypomnieć kilka takich spraw, które po audycji - albo jeszcze przed emisją magazynu, jak szukaliśmy sposobu, by dany problem rozwiązać… » więcej 2024-05-13, godz. 14:00 Gołębie uciążliwe dla mieszkańców spółdzielczego bloku w Brzegu [INTERWENCJA] Gołębie – jedni je dokarmiają, inni przeganiają. Nie brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniami, które mają nieść same ptaki, jak też ich odchody. Pojawiają… » więcej 2024-05-10, godz. 15:05 Sporna opłata za uprzątnięcie strychu. Sprawa z ulicy Licealnej w Opolu [INTERWENCJA] Sprawa, którą zajęliśmy się w piątkowym magazynie interwencyjnym, została zgłoszona przez jednego z mieszkańców ulicy Licealnej w Opolu. Pan Zygmunt… » więcej 2024-05-09, godz. 12:51 Problem porzucanych śmieci na Kąpielisku Bolko [INTERWENCJA] Kąpielisko Bolko położone nad malowniczym brzegiem jeziora, przyciąga licznych wypoczywających, pragnących wytchnienia od miejskiego zgiełku. Jednak ostatnimi… » więcej 2024-05-08, godz. 14:04 Niezabezpieczone okno piwniczne w Kluczborku - zagrożeniem dla pieszych? [INTERWENCJA] W centrum Kluczborka, przy ul. Ściegiennego rośnie zaniepokojenie mieszkańców. Niezabezpieczone okno piwniczne przy jednym z budynków budzi obawy pieszych… » więcej 2024-05-06, godz. 17:17 Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję w szpitalach i co zrobić, jak jest awaria? [INTERWENCJA] „Leżę w szpitalu w Opolu. Wrzuciłam pieniążki, żeby obejrzeć telewizor, ale niestety skrzynka jest pełna pod telewizorem, a firma, czyli serwis nie odpowiada… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »