Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa…
2024-04-09, 12:15 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolki / oprac. Agnieszka Lubczańska

"Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice w Opolu [INTERWENCJA]

Ulica J.Chmielewskiej w Opolu [fot. zdjęcie nadesłane przez słuchacza Jakuba Chorosia]
Ulica J.Chmielewskiej w Opolu [fot. zdjęcie nadesłane przez słuchacza Jakuba Chorosia]
Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej zamieszkanego przez ok. 45 rodzin. Jedyny dojazd do osiedla prowadzi bardzo wąską ul. Doroszewskiego. Fragment listu prezentujemy poniżej. Do studia zaprosiliśmy jego autora Jakuba Chorosia, mieszkańca ul. Joanny Chmielewskiej w Opolu, by dopytać o szczegóły, a o komentarz poprosiliśmy Mariusza Chałupnika, rzecznika Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.


Poniżej fragment listu, który został przesłany do Radia Opole.

Ulica ta jest bardzo wąska, 2 samochody mogą się minąć tylko, jeśli jeden z nich zjedzie na chodnik lub wąskie pobocze. (..) Wyminięcie większego pojazdu np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem nawet niemożliwe. Co najmniej 2 razy miała już miejsce sytuacja, że ulica Doroszewskiego została zablokowana. Raz był pożar garażu straż pożarna zablokowała drogę na czas akcji za drugim razem karetka udzielająca pomocy. (...) Obecnie na ul. J. Chmielewskiej nie ma chodników, latarni, kanalizacji deszczowej, nawierzchnia jest utwardzona destruktem i bardzo często wymaga napraw ze względu na duże obciążenie ruchem. Miejscowy plan przewiduje (mapka poglądowa w załączeniu) przedłużenie i włączenie ul. Chmielewskiej w ul. Strzelecką, co znacząco poprawiłoby bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Niestety obecne władze miasta wykazują się ignorowaniem naszych problemów. Do budżetu miasta były składane osobne wnioski o kompleksową budowę drogi lub chociaż o wykonanie samego projektu tak, aby był gotowy, jeśli pojawiłyby się zewnętrzne środki na jej wykonanie.

(..) Generalnie, jako mieszkańcy osiedla czujemy się ignorowani w tej sprawie. Prezydent nie odpowiada na nasze pisma tylko przekazuję sprawę do MZD. MZD odpowiada, że nie ma pieniędzy, bo Prezydent nie uwzględnił inwestycji w budżecie.
Proszący o interwencję mieszka tam od 4 lat. Pytamy, jak to możliwe, że decydując się na budowę domu, zdecydował się na to, widząc wąską drogę dojazdową.

- Przygotowując się do budowy domu, sprawdziłem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i z tego planu jasno wynikało, że ulica J. Chmielewskiej kiedyś ma być włączona do ulicy Strzeleckiej. Jeżdżąc na budowę, czy oglądając działkę, widziałem, jak wygląda uli. Doroszewskiego, ale z drugiej strony miasto nie miało żadnych problemów z wydawaniem pozwoleń na budowę domów - mówi Jakub Choroś.
Jakub Choroś (1)
Jakub Choroś (2)
Jakub Choroś (3)
Co powinno miasto zrobić, jak mieszkańcy próbowali interweniować w tej sprawie, do kogo pisali pisma?
Z Jakubem Chorosiem rozmawiają Krzysztof Dobrowolski i Dawid Rajwa
O komentarz poprosiliśmy Mariusza Chałupnika, rzecznika Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.

- Faktycznie, co chwilę podejmowane są tam remonty. Ulica Chmielewskiej to droga o nawierzchni gruntowej i problem przede wszystkim polega na tym, ze tam nie ma odwodnienia , Dopóki takiego odwodnienia nie będzie, nie będzie położona tam nakładka asfaltowa, bo natychmiast dochodziłoby do zalewania posesji - mówi Mariusz Chałupnik.

- Potrzeb takich jest bardzo dużo, a budżet nie jest z gumy. Należy pamiętać o tym, ze w Opolu mamy około pół tysiąca kilometrów dróg. Ma jako miasto na prawach powiatu administrujemy też drogami krajowymi - zauważą Chałupnik.

Dlaczego to tak długo trwa? Dlaczego, skoro za decyzje w sprawie dróg odpowiada miasto, pisma są skierowywane do MZD w Opolu? Ile muszą czekać mieszkańcy, by w tej sprawie powstała dokumentacja?Z Mariuszem Chałupnikiem i Jakubem Chorosiem rozmawiają Krzysztof Dobrowolski i Dawid Rajwa
Tematem zajęli się Krzysztof Dobrowolski i Dawid Rajwa. Cały magazyn interwencyjny jest do odsłuchania poniżej. Do tematu będziemy wracać.
12

Zobacz także

2024-05-21, godz. 14:10 Czworonogi są wśród nas, a w upały też potrzebują wody [INTERWENCJA[ Upał, słońce, wszystko dookoła nas rozgrzane – to szczególny czas, by pomyśleć o naszych czworonożnych. Stąd akcja „Micha zwierz usycha” - ogólnopolska… » więcej 2024-05-17, godz. 15:05 Obecność mętnej wody lub jej całkowity brak w Chróścinie i fala zameldowań w gminie Skoroszyce [INTERWENCJA] Mieszkańcy gminy Skoroszyce skarżą się, że co pewien czas mają w kranie brudną wodę, a czasami przez kilka godzin są jej wręcz całkowicie pozbawieni… » więcej 2024-05-16, godz. 16:14 Gdzie się dzieci mają bawić na tym nyskim podwórku? [INTERWENCJA] Tym razem o problemie mieszkańców Nysy, którzy bardzo chcieliby mieć na swoim podwórku plac zabaw i nawet poczynili pewne kroki w tym kierunku. Chodzi o podwórko… » więcej 2024-05-15, godz. 14:59 Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [INTERWENCJA] Powracamy do Kluczborka, które to miasto niedawno było bohaterem naszego programu za sprawą budynku przy ul. Ściegiennego. Chodziło o niebezpieczeństwo… » więcej 2024-05-14, godz. 13:44 Szczęśliwy finał - to lubimy, zajmując się sprawami, które Państwo do nas zgłaszają prosząc o interwencję [… Dziś postanowiliśmy przypomnieć kilka takich spraw, które po audycji - albo jeszcze przed emisją magazynu, jak szukaliśmy sposobu, by dany problem rozwiązać… » więcej 2024-05-13, godz. 14:00 Gołębie uciążliwe dla mieszkańców spółdzielczego bloku w Brzegu [INTERWENCJA] Gołębie – jedni je dokarmiają, inni przeganiają. Nie brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniami, które mają nieść same ptaki, jak też ich odchody. Pojawiają… » więcej 2024-05-10, godz. 15:05 Sporna opłata za uprzątnięcie strychu. Sprawa z ulicy Licealnej w Opolu [INTERWENCJA] Sprawa, którą zajęliśmy się w piątkowym magazynie interwencyjnym, została zgłoszona przez jednego z mieszkańców ulicy Licealnej w Opolu. Pan Zygmunt… » więcej 2024-05-09, godz. 12:51 Problem porzucanych śmieci na Kąpielisku Bolko [INTERWENCJA] Kąpielisko Bolko położone nad malowniczym brzegiem jeziora, przyciąga licznych wypoczywających, pragnących wytchnienia od miejskiego zgiełku. Jednak ostatnimi… » więcej 2024-05-08, godz. 14:04 Niezabezpieczone okno piwniczne w Kluczborku - zagrożeniem dla pieszych? [INTERWENCJA] W centrum Kluczborka, przy ul. Ściegiennego rośnie zaniepokojenie mieszkańców. Niezabezpieczone okno piwniczne przy jednym z budynków budzi obawy pieszych… » więcej 2024-05-06, godz. 17:17 Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję w szpitalach i co zrobić, jak jest awaria? [INTERWENCJA] „Leżę w szpitalu w Opolu. Wrzuciłam pieniążki, żeby obejrzeć telewizor, ale niestety skrzynka jest pełna pod telewizorem, a firma, czyli serwis nie odpowiada… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »