Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Zasypać czy wyeksponować? Decyzja zapadła. Artefakty…
2023-10-19, 13:23 Autor: Agnieszka Stefaniak / oprac. Agnieszka Pietrzyk

Zasypać czy wyeksponować? Decyzja zapadła. Artefakty nie ujrzą światła dziennego [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Badacze nie zgadzają się z decyzją biskupa opolskiego w sprawie odkryć w katedrze [fot. Jarosław Madzia]
Badacze nie zgadzają się z decyzją biskupa opolskiego w sprawie odkryć w katedrze [fot. Jarosław Madzia]
Prace trwają już ponad rok, praktycznie każdego dnia odkrywano nowe artefakty. Katedra Opolska zamieniła się na ten czas w wykopaliska, badacze liczyli, że ich odkrycia i praca zostaną pokazane. Jednak decyzja, którą podjął biskup opolski, nie pozostawia złudzeń. Znalezione artefakty zostaną po prostu zasypane.

Mamy już oficjalne stanowisko w sprawie, które przekazał do mediów Andrzej Gołembnik, przedstawiciel zespołu ekspertów biskupa opolskiego. Dostaliśmy informację co zostało już znalezione i zrobione oraz potwierdzenie, że jednak to wszystko będzie przykryte warstwą piasku.

Artefakty, które są nieruchome nie zostaną wydobyte, nie będą udostępnione zwiedzającym, chociaż proponowano różne rozwiązania, m.in. położenie szklanej posadzki.


Tym tematem zajęły się Agnieszka Stefaniak oraz Monika Matuszkiewicz-Biel w dzisiejszym (19.10) paśmie Interwencyjnym.

Decyzja zapadła - wszystko zostanie zasypane. Prace już się zaczęły, archeolodzy dotarli już do połowy katedry, kiedy skończą, ekipa budowlana zacznie układanie posadzki. Zasypane zostaną służki, mury, na który zostały odkryte malowidła oraz tumba, czyli główna część grobowca w kształcie kamiennej skrzyni. Jest to najważniejszy artefakt nieruchomy, który został odnaleziony w katedrze.

Monika Matuszkiewicz-Biel porozmawiała z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską, kierownik badań archeologicznych w opolskiej katedrze o tym czy zgadza się z decyzją kurii.

- Jestem tu jedyną osobą, która spędziła tutaj bardzo dużo czasu, poświęciła serce, czas rodzinny i swoje inne obowiązki, wierząc w to, że odkrycie, będzie tym odkryciem, z którego będzie się cieszyć nie tylko zespół badawczy, ale również mieszkańcy czy nawet ludzie z całej Polski - mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarską.

- Uważam jako badacz, że ta spuścizna nie jest tylko nasza, ona należy do wielu pokoleń. To jest świadectwo chociażby tego, że katedra opolska była niezwykle ważnym miejscem i w dobie tego co się dzieje, myślę, że warto byłoby zadumać się, przystanąć na chwilę i pomyśleć, że ten dowód, który odkryliśmy to jest dowód na tradycję od pokoleń - mówi Przysiężna-Pizarska.
dr Magdalena Przysiężna-Pizarska
Strona kurii, czyli "właściciel katedry" nie mówi o tym, że nie będzie to pokazane, ale nie będzie to co zostało znalezione. Być może będą to jedynie wizualizacje, jakieś modele lub filmy i zdjęcia.

Prawdopodobnie taka decyzja została podjęta, ponieważ kuria chce, aby katedra pozostała katedrą, a nie muzeum czy atrakcją turystyczną. Jak wspominała dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, badacze i archeolodzy nie chcieli, aby katedra była muzeum, a kościołem i zarówno atrakcją turystyczną. W innych częściach Europy to rozwiązanie się sprawdza, co więcej przyciąga wiele turystów z różnych stron kraju oraz świata.

Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej wypowiedział się na ten temat.

- Ta informacja zwala z nóg, tak naprawdę to wszystko, co zostało odkryte ma zostać zakopane. Niestety biskup opolski przyjął tylko jedną optykę. Chce jak najszybciej przywrócić obiekt sakralny wiernym.

- Są różnego rodzaju domysły, być może został pochowany książę Kazimierz czy Mieszko Plątonogi. Jest to wszystko bardzo realne.

- Gdyby pokazać przynajmniej część tych odkryć zwiedzającym, turystom, mieszkańcom Opola to naprawdę byłaby zupełnie niesamowita atrakcja na skalę ogólnopolską i europejską, a tak wygląda na to, że nic z tego nie zostanie.

- Mieliśmy nadzieję, że ta szansa zostanie wykorzystana po to, aby promować Opole.

- To jest coś więcej niż obiekt sakralny, więc powinniśmy na to patrzeć wspólnie, a tutaj niestety takiego myślenia brakuje. Bardzo żałuję i jest mi bardzo przykro.
Piotr Mielec
Zapytaliśmy również naszych słuchaczy, co sądzą o tej sytuacji.

- Absolutnie jestem przeciwko całkowitemu zasypaniu. Są to dzieje historii, miejsce powinno być udostępnione dla turystów i dla następnych pokoleń.
Słuchacz Radia Opole 1
- Najbardziej niecierpliwią się Ci, którzy uczęszczają do katedry na msze, bo oni by chcieli chodzić do swojej ukochanej katedry i rzeczywiście zbyt długo to trwa.
Słuchacz Radia Opole 2
Ten temat wzbudza duże kontrowersje i dużo pytań. Na naszym Facebooku również temat odbił się szerokim echem:

- To mieszkańcy powinni mieć ostateczne zdanie. Według mnie powinno zostać wszystko zabezpieczone, ale widoczne i opisane na tabliczkach informacyjnych.

- Tyle wysiłku na marne.

- U naszych południowych sąsiadów w zwykłym Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Neratovie zrobili dach szklany, a w Katedrze... nie można zrobić kawałka podłogi szklanej?

Zadaliśmy również pytanie Przemysławowi Supernakowi, podróżnikowi i autorowi wielu książek, jak zareagował na taką decyzję.

- Niezbyt dobrze zareagowałem, ponieważ to, co odkryto, jest naszym wspólnym dziedzictwem narodowym, religijnym i historycznym. Czymś co wzbogaca naszą wiedzę o nas samych i naszej historii.

- Katedra jest jedną z najpiękniejszych budowli architektonicznych, ważny obiekt historyczny związany z dawnymi czasami piastowskimi i dawnymi książętami opolskimi.
Przemysław Supernak
12

Zobacz także

2023-12-06, godz. 15:25 Kluczbork: Nie chcą zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Zakład recyklingu odpadów tworzyw sztucznych może powstać w Kluczborku. Potencjalny inwestor zwrócił się do burmistrza o wydanie decyzji o środowiskowych… » więcej 2023-12-05, godz. 14:45 Nysa nie chce przesiadek w pociągach do Wrocławia [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Bezpośrednie połączenia kolejowe relacji Nysa - Wrocław Główny zostaną zlikwidowane. Zmiany wchodzą w życie od niedzieli (10.12) zmieniając jeden kurs… » więcej 2023-12-04, godz. 14:40 Decyzja WiK Opole dotycząca podwyżek oprotestowana przez wójta Tarnowa Opolskiego [INTERWENCJA] Od wtorku (05.12) drożeje opłata za wodę i odprowadzenie ścieków na terenie Opola, a także gmin: Turawa, Komprachcice i Prószków, a od środy (06.12) także… » więcej 2023-12-01, godz. 17:30 Szklana pułapka – co dalej ze sprawą ginięcia ptaków w zderzeniu z budynku CUP w Opolu? [INTERWENCJA] Wracamy do sprawy poruszonej w paśmie interwencyjnym Radia Opole w tym roku już dwukrotnie (16 i 20 października), a dotyczącej przykrych incydentów polegających… » więcej 2023-11-30, godz. 15:45 "To była barbarzyńska wycinka" - żalą się mieszkańcy jednej z posesji w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Przycięto kasztanowiec, jak należy, ale przy okazji - totalnie wykarczowano nasadzenia, które były ostoją zieleni i ozdobą tego niewielkiego podwórka przy… » więcej 2023-11-29, godz. 14:15 Nielegalne składowisko w Kędzierzynie-Koźlu - co dalej ze sprawą? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Nielegalne składowisko odpadów w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Chełmońskiego spłonęło pod koniec zeszłego tygodnia. W magazynie zgromadzonych było około… » więcej 2023-11-28, godz. 16:57 Wracamy do sprawy archeologicznych odkryć w opolskiej katedrze [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji! W magazynie interwencyjnym powracamy do tematu opolskiej katedry, a to dlatego, że szerokim strumieniem poszła informacja, że wszystko, co archeolodzy tam znaleźli… » więcej 2023-11-27, godz. 14:25 Przez samochody nie mogą spokojnie żyć, odpoczywać, a nawet spać [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Żyć się nie da” - skarży się naszej reporterce mieszkanka ul. Sienkiewicza w Opolu, zgłaszając problem hałasu, jaki tworzą kierowcy hałaśliwych… » więcej 2023-11-24, godz. 16:13 Boisko LZS-u Grodziec zniszczone! A wandal na wolności! Policja szuka świadków [INTERWENCJA] "Drifciarz" postanowił urządzić sobie rajd po murawie klubu sportowego w Grodźcu. Efekt – zniszczone boisko i uszkodzony budynek klubowy. Straty mogą wynieść… » więcej 2023-11-22, godz. 16:52 Dom Dziecka w Paczkowie zostanie zlikwidowany? Trwa spór. Czy radni dojdą do porozumienia? [INTERWENCJA] Dom Dziecka w Paczkowie z 70-letnią tradycją ma zostać zlikwidowany. Konieczność podjęcia takiej decyzji była związana z uruchomieniem na terenie powiatu… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »