Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Ofiary systemu' - tak mówi o sobie 20 pracowników…
2023-10-17, 13:23 Autor: Agnieszka Stefaniak / oprac. Agnieszka Pietrzyk

"Ofiary systemu" - tak mówi o sobie 20 pracowników, którzy dostali wypowiedzenie z powodu likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Stobrawie [INTERWENCJA]

Pracownice ośrodka w Stobrawie [fot. Agnieszka Stefaniak]
Pracownice ośrodka w Stobrawie [fot. Agnieszka Stefaniak]
Widmo likwidacji zawisło nad Niepublicznym Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Stobrawie. To miejsce, gdzie trafiają dziewczęta między 14. a 18. rokiem życia z dużymi problemami wychowawczymi, rozpoczynając od porzucenia szkoły, na uzależnieniach i przestępstwach skończywszy.

20 osób z kadry ośrodka dostało wypowiedzenia z powodu utraty płynności finansowej placówki. Planowo od stycznia ośrodek ma zostać zamknięty.

Pracownicy alarmują Radio Opole wskazując, że winę za taki stan ponoszą zmiany wprowadzone przez resort sprawiedliwości. To, co kiedyś robione było przez kilkaset osób na poziomie powiatów, dziś realizuje jedna komisja przy ministerstwie.

Tym tematem zajęliśmy się dziś w naszym paśmie interwencyjnym.



Placówka w Stobrawie przyjmuje tak naprawdę "dzieci ulicy", które trafiają do ośrodka wtedy kiedy zostaną złapane przez policję na pewnych nieprawidłowościach. Pracownice placówki opowiedziały, że były takie przypadki, że w trybie alarmowym w ciągu 24 godzin udawało się umieścić takie dziecko w ośrodku. Często były to dzieci "wyrwane" z patologicznych domów, aby tam zyskać szansę na nowe życie.

23 kwietnia bieżącego roku wyszło zarządzenie Ministra Sprawiedliwości doszło do centralizacji decyzyjności. To co wcześniej załatwiał powiat, a mianowicie nawet 800 urzędników w całym kraju, teraz zostało przerzucone na ministerstwo, które powołało komisję do spraw kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego, w której zasiada kilka osób, a dokładniej sześć. Co więcej, nie ma żadnej informacji czy ta komisja spotyka się w raz w miesiącu czy raz w tygodniu...

Ta sytuacja spowodowała "zakorkowanie". Około 2000 dzieci czeka w tym momencie na to, aby decyzja zadecydowała, do którego ośrodka one trafią. Te dzieci wciąż są poza systemem, nie chodzą do szkoły, są w środowiskach toksycznych.
Agnieszka Stefaniak zapytała się pracowników ośrodka w Stobrawie jak wygląda ta sytuacja od wewnątrz.

- Zauważyliśmy przez te kilka miesięcy spadek skierowań do młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Do tej pory dwa, trzy razy więcej tych dzieci do nas przyjeżdżało.

- Nagle zmieniła się ustawa i ona zaburzyła cały nasz system w ośrodku. Niestety jak nie ma dzieci to przykro mi to powiedzieć, ale jak nie ma pieniążków to nas nie ma.

- Codziennie próbujemy dodzwonić się do Ministerstwa Sprawiedliwości, tam nikt nie odbiera, wszyscy zbywają mówią, że albo w wakacje nie pracowali, bo był okres urlopowy, teraz się nie wyrabiają, bo jest bardzo dużo wniosków, kilka tysięcy. A dzieci czekają i to dzieci tracą, nie dorośli.

- Ktoś, gdzieś tam na górze podjął jakieś złe decyzje, nie bardzo chce się przyznać, przez to zamykają nasz ośrodek. Więc podjęliśmy takie, a nie inne kroki i chcemy o to zawalczyć.
Agnieszka Stefaniak rozmawiała z pracownikami ośrodka w Stobrawie
Podobno takich sytuacji w naszym kraju jest o wiele więcej, pracownicy ośrodka w Stobrawie mają sygnały z innych części Polski, że są także takie placówki, które są do likwidacji. Jak to mówią - nie ma dzieci, nie ma ośrodka, nie ma nas. A te dzieci pilnie potrzebują pomocy.

To nie są dzieci, które tylko nie chodzą na lekcje, to są dzieci wobec których sąd rodzinny już zadecydował o skierowaniu ich do takiego ośrodka. W myśl ustawy są to dzieci wymagające specjalnej organizacji nauki i wychowania.

Więcej na temat dzieci, które są skierowane do takich placówek opowiedziała pracownica Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Stobrawie.

- To są dzieci niedostosowane społecznie bądź zagrożone niedostosowaniem społecznym. Pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych (...) Zdarza im się nadużywać substancji psychoaktywnych, występuje przemoc rówieśnicza, samookaleczenia. Więc my często te dzieci zabezpieczaliśmy te dzieci jeżdżąc z nimi do psychiatry.
Pracownica ośrodka w Stobrawie
Dlaczego tak ważne jest działanie takich placówek? Ponieważ ośrodki działają na ścisłych zasadach, to jest przede wszystkim szkoła, ale także nauka powrotu do społeczeństwa.

- Dzieci realizują obowiązek szkolny od poniedziałku do piątku, po szkole mają czas na naukę, a my to nadzorujemy. Prowadzimy również zajęcia resocjalizacyjne prowadzone przez wychowawców, specjalistów, pracowników z zewnątrz, również przez funkcjonariuszy policji. Mają one różny przebieg, od relaksacyjnego po terapeutyczny.

- Wychodzimy też do potrzeb wychowanek. Są to często też zajęcia, które przygotowują je do życia na zewnątrz, od pisania listów motywacyjnych, CV, przez nauczenie pisania wniosków o różne dokumenty.
Pracownica ośrodka w Stobrawie
"Jesteśmy ofiarami systemu, my chcemy ten temat nagłośnić, bo jeszcze można coś zrobić!" - tak mówią kobiety pracujące w ośrodku.

- Ja nie widzę swojej przyszłości od stycznia, nie do końca wierzę jeszcze w to co się wydarzyło. Ciężko mi jest w tej chwili.

- Do mnie to jeszcze nie dociera.

- Jesteśmy mocno związani z tym miejscem (...) Robiłyśmy wszystko, aby te dzieci czuły się tutaj zaopiekowane, żeby miały wsparcie i czuły się tutaj bezpiecznie.

- Ja walczyłam o tą pracę, jak wyrzucali mnie drzwiami to weszłam oknem. To była praca moich marzeń. Trudno jest mi siebie wyobrazić gdzieś indziej. Na pewno jakbym chciała ją zmienić to chciałabym mieć możliwość samodzielnego podjęcia tej decyzji, a nie być ofiarą systemu, który nie działa. Chciałabym, aby ktoś nas usłyszał i nam pomógł!
Pracownice ośrodka w Stobrawie o swoich planach po likwidacji placówki
Z powodu braku kontaktu z komisją skierowaliśmy maila do biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości. Pytaliśmy o zator w rozpatrywaniu spraw, liczbę dzieci oczekujących na skierowanie do MOW, a także powód podjęcia decyzji o centralizacji decyzyjności. Oto odpowiedź jaka dziś (17.10) dotarła do naszej redakcji:

"Szanowna Pani Redaktor,

nie jest prawdą, jakoby w związku ze zmianami w trybie kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego, ok. 4000 dzieci oczekiwało na takie skierowanie lub znajduje się poza systemem.
Komisja kierująca do młodzieżowych ośrodków wychowawczych na bieżąco rozpatruje wnioski i pracuje zgodnie z ustalonym harmonogramem. Do 13 października br. wydała 1875 skierowań, co daje ok. 340 skierowań miesięcznie.
Jednocześnie informujemy, że Minister Sprawiedliwości nie powołuje ani nie nadzoruje młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Są to placówki oświatowe, prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego lub osoby prywatne (fundacje) i nadzorowane przez kuratorów oświaty.

Z poważaniem,

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości"

Jak rozwiąże się ta sytuacja? Czy dojdzie do likwidacji placówki? Czy pracownice ośrodka zostaną bez pracy? Do tematu będziemy wracać.

Cała audycja jest do posłuchania niżej.
12

Zobacz także

2023-11-30, godz. 15:45 "To była barbarzyńska wycinka" - żalą się mieszkańcy jednej z posesji w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Przycięto kasztanowiec, jak należy, ale przy okazji - totalnie wykarczowano nasadzenia, które były ostoją zieleni i ozdobą tego niewielkiego podwórka przy… » więcej 2023-11-29, godz. 14:15 Nielegalne składowisko w Kędzierzynie-Koźlu - co dalej ze sprawą? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Nielegalne składowisko odpadów w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Chełmońskiego spłonęło pod koniec zeszłego tygodnia. W magazynie zgromadzonych było około… » więcej 2023-11-28, godz. 16:57 Wracamy do sprawy archeologicznych odkryć w opolskiej katedrze [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji! W magazynie interwencyjnym powracamy do tematu opolskiej katedry, a to dlatego, że szerokim strumieniem poszła informacja, że wszystko, co archeolodzy tam znaleźli… » więcej 2023-11-27, godz. 14:25 Przez samochody nie mogą spokojnie żyć, odpoczywać, a nawet spać [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Żyć się nie da” - skarży się naszej reporterce mieszkanka ul. Sienkiewicza w Opolu, zgłaszając problem hałasu, jaki tworzą kierowcy hałaśliwych… » więcej 2023-11-24, godz. 16:13 Boisko LZS-u Grodziec zniszczone! A wandal na wolności! Policja szuka świadków [INTERWENCJA] "Drifciarz" postanowił urządzić sobie rajd po murawie klubu sportowego w Grodźcu. Efekt – zniszczone boisko i uszkodzony budynek klubowy. Straty mogą wynieść… » więcej 2023-11-22, godz. 16:52 Dom Dziecka w Paczkowie zostanie zlikwidowany? Trwa spór. Czy radni dojdą do porozumienia? [INTERWENCJA] Dom Dziecka w Paczkowie z 70-letnią tradycją ma zostać zlikwidowany. Konieczność podjęcia takiej decyzji była związana z uruchomieniem na terenie powiatu… » więcej 2023-11-21, godz. 13:32 Problem pracowników socjalnych to nie tylko małe zarobki, a również zmagania z przykrą rzeczywistością, chociażby… W związku z przypadającym dzisiaj świętem, czyli Dniem Pracownika Socjalnego postanowiliśmy poruszyć niezwykle ważny temat. Wiele pracowników instytucji… » więcej 2023-11-20, godz. 13:36 To dobra wiadomość! Hospicjum "Betania" otrzymała po kilku miesiącach pieniądze za nadwykonania od NFZ [INTERWENCJA]… Władze hospicjum "Betania" w lutym zwróciły się do nas z prośbą o wsparcie, ponieważ NFZ nie wypłaciło należytej sumy pieniędzy w ramach nadwykonań… » więcej 2023-11-14, godz. 13:27 Mieszkańcy Grodkowa i okolic nie mają jak dostać się pociągiem do Wrocławia! Dlaczego? [INTERWENCJA] Nowy rozkład jazdy pociągów wchodzi z początkiem grudnia i doszło do pewnych przetasowań, a co za tym idzie, powstał pewien problem. Mieszkańcy Grodkowa… » więcej 2023-11-13, godz. 13:10 Na ratunek artefaktom z przedwojennej fabryki obuwia "Gabor"! [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Wielki szewc Joachim Gabor ze Strzelec Opolskich stworzył jedną z największych fabryk obuwia w Europie... a artefakty, pamiątki po tej firmie jeszcze z czasów… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »