Radio Opole » Śląsk po powstaniach » Posłuchaj odcinków » Ksiądz Patron
2022-09-13, 06:20 Autor: Bolesław Bezeg

Ksiądz Patron

21 kwietnia 1939 roku zmarł ksiądz patron Związku Polaków w Niemczech doktor Bolesław Domański. Był to wielki cios dla polskiej mniejszości w Niemczech.
Śląsk po Powstaniach - 13 września 2022
Bolesław Domański pochodził z kaszubskiej rodziny o polskich tradycjach. Zamiłowanie do polszczyzny zaszczepił mu ojciec nauczyciel języka polskiego w szkołach na Pomorzu.

Święcenia kapłańskie przyjął Bolesław Domański po ukończeniu seminarium w Pelplinie w roku 1893. W kolejnych latach odbył studia w Królewskiej Pruskiej Akademii Teologicznej i Filozoficznej w Münster, gdzie w 1897 roku obronił pracę doktorską o istocie duszy.

Pracę duszpasterską początkowo wykonywał na Warmii, a potem w Wielkopolsce, w Złotowie, a w roku 1903 objął probostwo w słynącym z silnej polskiej aktywności Zakrzewie.

Jako proboszcz słynął z porywających patriotycznych kazań, w których uczył historii Polski i patriotyzmu. Poza pracą duszpasterską mocno zaangażował się także w działalność społeczną, m.in. zakładał kółka rolnicze, a ze względu na swoją aktywność został wybrany prezesem Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Złotowie.

Po zakończeniu I wojny światowej zaangażował się w starania o przyłączenie ziemi złotowskiej do Polski. Gdy to się nie powiodło apelował o bojkot wezwań rządu polskiego do przesiedlania się Polaków z Niemiec do Polski. Mawiał, że „zdradę narodową popełnia ten, kto porzuca ojcowiznę”.

Sam odrzucił kilka propozycji przeniesienia na parafię w Polsce, m.in. proponowano mu przeniesienie na prestiżową parafię w Toruniu. Jego głos był słyszalny na Śląsku, Pomorzu, na Warmii i Mazurach. Dzięki jego staraniom w roku 1928 niemiecki parlament uchwalił Ordynację dotyczącą uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w Prusach".

W rok później Rada Nadzorcza Związku Spółdzielni Polskich w Niemczech wybrała go na swego patrona. W efekcie powszechnie zaczęto go nazywać księdzem patronem. W roku dojścia faszystów do władzy został prezesem berlińskiej spółki akcyjnej Bank Słowiański.

Zarówno Bank Słowiański jak i Związek Spółdzielni Polskich pozwalały Polakom mieszkającym i prowadzącym działalność gospodarczą w Niemczech utrzymać niezależność ekonomiczną. Warto bowiem przypomnieć, że największym wrogiem dla utrzymania polskości polskiej ludności w Niemczech były nie bezpośrednie naciski władz, ale niepowodzenia ekonomiczne spowodowane cichym utrudnianiem wszelkiej działalności prowadzonej przez Polaków.

W roku 1931 ksiądz dr Domański został wybrany prezesem Związku Polaków w Niemczech i pełnił tę funkcję do śmierci. Symbolicznym ukoronowaniem jego wieloletniej propolskiej działalności był I kongres Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w Berlinie 6 marca 1938 roku.

W trakcie kongresu, na który przybyło ponad 5000 uczestników z całych Niemiec, ksiądz Domański wygłosił słynne inauguracyjne przemówienie, które odbiło się szerokim echem w Niemczech, ale także w Polsce. To właśnie w tym przemówieniu po raz pierwszy zaprezentowane zostały słynne Prawdy Polaków w Niemczech.

W rok po kongresie ksiądz dr Bolesław Domański rozchorował się i w skutek źle przeprowadzonej operacji zmarł w Berlinie 21 kwietnia 1939 roku. Pozostawił nam wzór swojego życia, które poświęcił Bogu i Polsce a także wymienione pięć uniwersalnych przecież prawd Polaków. Warto sobie je od czasu do czasu przypominać.

Zobacz także

2022-09-16, godz. 06:25 Epilog Jeden z najwyższych dygnitarzy III Rzeszy Herman Goering za pomoc narodowosocjalistycznemu kanclerzowi Hitlerowi w objęciu władzy dyktatorskiej został nagrodzony… » więcej 2022-09-15, godz. 06:25 Pacyfikacja związku Przygotowania do pacyfikacji polskiej mniejszości trwały w zasadzie od samego jej powstania. » więcej 2022-09-14, godz. 06:20 Morderstwo w Berlinie 25 lipca 1939 roku w Berlinie zginął zamordowany przez nieznanych sprawców polski działacz społeczny i polityczny Augustyn Kośny. » więcej 2022-09-13, godz. 06:20 Ksiądz Patron 21 kwietnia 1939 roku zmarł ksiądz patron Związku Polaków w Niemczech doktor Bolesław Domański. Był to wielki cios dla polskiej mniejszości w Niemczec… » więcej 2022-09-12, godz. 06:20 Ks. Karol Koziołek Wybitny polski ksiądz katolicki i działacz narodowy na Śląsku Opolskim, prezes I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, w latach 1928–1932 poseł do Sejmiku… » więcej 2022-09-09, godz. 06:20 Kongres Polaków w Berlinie Jednym z największych sukcesów organizacyjnych Związku Polaków w Niemczech był przeprowadzony 6 marca 1938 roku w Berlinie I Kongres Polaków w Niemczech. » więcej 2022-09-08, godz. 06:20 Konwencja wygasa W lipcu 1937 r. wygasła zawarta na 15 lat w maju 1922 r. tzw. Górnośląska Konwencja Genewska. Niemal natychmiast na Polaków w Niemczech spadł grad rozmaitych… » więcej 2022-09-07, godz. 06:20 Polska prasa w Niemczech Niezwykle ważną rolę w podtrzymywaniu i konsolidowaniu polskiej mniejszości w Niemczech odgrywała polska prasa. » więcej 2022-09-06, godz. 06:20 Senator z Opola Najwybitniejszym publicystą i dziennikarzem Związku Polaków w Niemczech był Edmund Jan Osmańczyk, polski działacz narodowy, dziennikarz i publicysta, senator… » więcej 2022-09-05, godz. 06:20 Polak z Opolskiego Śląska Jednym z najwybitniejszych publicystów Związku Polaków w Niemczech był pochodzący z Dobrzenia Wielkiego Franciszek Adamiec - działacz społeczny i kulturalny… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »