Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-09-15, 17:25 Autor: Monika Matuszkiewicz

70 gmin z Radiem Opole - lato w trasie, a finisz w Opolu. Nasza jubileuszowa akcja dotarła do mety [ZDJĘCIA, FILM]

Opole "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Maciej Marciński]
Opole "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Maciej Marciński]
Oficjalnie zakończyliśmy najdłuższe urodziny w historii województwa. Jubileuszowa akcja "70 gmin na 70-lecie" Radia Opola i NTO dotarła do mety. Ostatnim przystankiem na mapie było Opole. A tu na brak atrakcji turystycznych narzekać nie można.
Nasza radiowo-prasowa ekipa zawędrowała między innymi do opolskiego zoo, czy na Zamek Górny. Na szczęście przy przechodzeniu przez tajemnicze komnaty mogliśmy liczyć na pomoc Andrzeja Kuli, który odprowadza po obiekcie.

- Tutaj na dolnym poziomie są oryginalnie zachowane od średniowiecza wnętrza z końcówki XIV wieku. To są jeszcze czasy, kiedy za bardzo murowanych budowli, o takim charakterze świeckim, w Opolu nie było. Nie było zwykłych domów, kamienic i tutaj mamy takie pomieszczenia, które były jakby z przeznaczeniem militarnym, ale nie były związane z kościołem. To jest najciekawsza sprawa. Można tutaj ten klimat średniowieczny poczuć w pełni.

W trakcie wędrówki po Opolu można było też poznać miejskie ciekawostki. Mało kto wie, że w stolicy regionu mamy aż 20 placów. A zdradził to słuchaczom Radia Opole nestor architektów Andrzej Hamada, który jak przyznał najbardziej lubi plac Kopernika.

- Ma bogatą historię i jest położony koło centrum miasta, a właściwie koło Starego Miasta. Przede wszystkim ma bardzo piękną historię i jest dobrze zabudowany. Ma też dobrą wokół architekturę. Na początku w średniowieczu, ten plac był kopalnią kamienia wapiennego. Tutaj było wyrobisko. Całe miasto budowało się z tego, bo było blisko i dobry kamień był.

Podczas ostatniego wydania naszej akcji nie mogło też zabraknąć wspomnień reporterów, którzy przez ostatnie 3 miesiące pokonywali Opolszczyznę wzdłuż i wszerz. Jednym z nich był Witold Wośtak.

- Mnie najbardziej w pamięci zapadły wyjazdy do Gorzowa Śląskiego i do Dobrodzienia. Z tego względu, że w Gorzowie Śląskim na początku wyglądało to mało interesująco, a potem z godziny na godzinę było coraz lepiej. Na koniec mieliśmy pokaz tresury z psami. Dla mnie to było bardzo ciekawe i interesujące, bo nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem.

Galerie zdjęć i filmów z każdej opolskiej gminny - a było ich na mapie radiowej akcji 70 plus jedna - znajdą państwo TUTAJ!
Andrzej Kula
Andrzej Hamada
Witold Wośtak
Opole to ostatni przystanek naszej letniej akcji

Zobacz także

2022-09-16, godz. 15:13, O Radiu To były urodziny! Dziękujemy za wspólne świętowanie 70 lat Radia Opole To były urodziny! 70 lat Radia Opole świętowaliśmy razem z Wami. Z okazji naszego jubileuszu w wakacje odwiedziliśmy niemal cały region. Codzienny program radia realizowaliśmy z mobilnego, plenerowego studia. Prezentowaliśmy najciekawsze… » więcej 2022-09-14, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski (prawie) na finał letniej akcji Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej [ZDJĘCIA, FILM] Dobiega końca nasza letnia, jubileuszowa akcja '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej'. Dzisiaj (14.09) byliśmy w Lewinie Brzeskim. » więcej 2022-09-13, godz. 19:54, Wiadomości z regionu Grzyby, las krasnoludków i swojska polana. Lubsza to kolejna gmina, którą odwiedziliśmy na naszej jubileuszowej trasie [ZDJĘCIA, FILM] Znakiem rozpoznawczym tej gminy są grzyby. W tym roku obrodziły zwłaszcza prawdziwki - zapewniał na naszej antenie wójt. Dziś (13.09) podczas naszej jubileuszowej trasy '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO' zatrzymaliśmy się w L… » więcej 2022-09-12, godz. 18:42, Wiadomości z regionu Piękne widoki i duża dawka historii. Radio Opole gościło w gminie Kamiennik [ZDJĘCIA, FILM] W linii prostej do przedgórza Sudetów jest stamtąd jakieś 25 km i widokami właśnie kusi gmina Kamiennik. To w niej gościło dziś (12.09) Radio Opole w ramach naszej wakacyjnej akcji '70 gmin na 70-lecie' Radia Opole i NTO. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »