Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-05, 21:00 Autor: Bogusław Kalisz

"Idealne miejsce dla botaników". Gmina Pawłowiczki na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej

Gmina Pawłowiczki na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej [fot. Jan Mika]
Gmina Pawłowiczki na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej [fot. Jan Mika]
W ramach wakacyjnej akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" odwiedziliśmy dzisiaj (05.08) gminę Pawłowiczki. Jak relacjonują nasi dziennikarze, to przepiękna miejscowość, którą warto odwiedzić.
Piękne pejzaże, niezwykłe widoki, ujmująca architektura - to wszystko znajdziemy w Pawłowiczkach.

- Gmina położona na Płaskowyżu Głubczyckim, szczególnie widać to pięknie w miesiącu maju, czerwcu, kiedy wszystko kwitnie - sady w Grudynii, rzepaki, łany pszenicy. Położenie nasze powinno przyciągać ludzi, żeby można było to zobaczyć. Jak się podjeżdża pod Uciszków, widać pięknie góry czeskie, Pradziada - mówi Teobald Gocz z urzędu gminy w Pawłowiczkach.

Na przełomie XIX i XX wieku w Pawłowiczkach pracowali uznani botanicy. Ich prace jednak zaginęły. - Kilka tysięcy arkuszy zielnikowych z lat 1780 - 1920 jest bezcennym skarbem o wartości historycznej i botanicznej. Dla środowiska międzynarodowego - botaników czeskich, szwajcarskich i niemieckich. Byłoby to znalezisko o wartości "złotego pociągu - podkreśla prof. dr hab. Arkadiusz Nowak z Uniwersytetu Opolskiego.

Gdzie szukać tego skarbu? - Stare strychy, klasztory, kościoły, piwnice. Tam gdzie jest sucho, ale jednocześnie nie było dużego ruchu po wojnie. Krytyczny moment to są lata wojny oczywiście, więc musimy szukać w tych miejscach, które zostały przez wojnę oszczędzone - dodaje Nowak.
Gmina Pawłowiczki na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej

Zobacz także

2022-09-16, godz. 15:13, O Radiu To były urodziny! Dziękujemy za wspólne świętowanie 70 lat Radia Opole To były urodziny! 70 lat Radia Opole świętowaliśmy razem z Wami. Z okazji naszego jubileuszu w wakacje odwiedziliśmy niemal cały region. Codzienny program radia realizowaliśmy z mobilnego, plenerowego studia. Prezentowaliśmy najciekawsze… » więcej 2022-09-15, godz. 17:25, Wiadomości z regionu 70 gmin z Radiem Opole - lato w trasie, a finisz w Opolu. Nasza jubileuszowa akcja dotarła do mety [ZDJĘCIA, FILM] Oficjalnie zakończyliśmy najdłuższe urodziny w historii województwa. Jubileuszowa akcja '70 gmin na 70-lecie' Radia Opola i NTO dotarła do mety. Ostatnim przystankiem na mapie było Opole. A tu na brak atrakcji turystycznych narzekać… » więcej 2022-09-14, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski (prawie) na finał letniej akcji Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej [ZDJĘCIA, FILM] Dobiega końca nasza letnia, jubileuszowa akcja '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej'. Dzisiaj (14.09) byliśmy w Lewinie Brzeskim. » więcej 2022-09-13, godz. 19:54, Wiadomości z regionu Grzyby, las krasnoludków i swojska polana. Lubsza to kolejna gmina, którą odwiedziliśmy na naszej jubileuszowej trasie [ZDJĘCIA, FILM] Znakiem rozpoznawczym tej gminy są grzyby. W tym roku obrodziły zwłaszcza prawdziwki - zapewniał na naszej antenie wójt. Dziś (13.09) podczas naszej jubileuszowej trasy '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO' zatrzymaliśmy się w L… » więcej 2022-09-12, godz. 18:42, Wiadomości z regionu Piękne widoki i duża dawka historii. Radio Opole gościło w gminie Kamiennik [ZDJĘCIA, FILM] W linii prostej do przedgórza Sudetów jest stamtąd jakieś 25 km i widokami właśnie kusi gmina Kamiennik. To w niej gościło dziś (12.09) Radio Opole w ramach naszej wakacyjnej akcji '70 gmin na 70-lecie' Radia Opole i NTO. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »