Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-07-16, 21:30 Autor: Radio Opole

Tradycja może być ciekawa! Radio Opole z wizytą na turnieju Złota Kosa w Piątkowicach [ZDJĘCIA, FILM]

Tradycja może być ciekawa! Radio Opole z wizytą na turnieju Złota Kosa w Piątkowicach
Kultywują obyczajowość wiejską a przy okazji świetnie się bawią. I tak już 20. raz. Dwie dekady liczy sobie „Złota Kosa” – Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi”, który odbywa się w rolniczej wsi Piątkowice w gminie Łambinowice. To tam w sobotę zawitała także wakacyjna plenerowa akcja Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie".
Na turniej składają się 4 konkurencje - żęcie sierpem, koszenie kosą a także jej klepanie oraz młócenie cepem. W tym roku wystartowało ponad 100 osób, dokładnie 11 drużyn.

- Chodzi o przypomnienie dawnych technik prac polowych. Trzymanie się wypracowanych przez naszych przodków zasad - mówi Grzegorz Fornalik, organizator. W pracach polowych każdy miał swoje określone zadanie, na przykład przy koszeniu kosą.

- Jest kosiarz i są osoby, które odbierają. Odbierający pokos, który on kładzie, teraz trzeba szybko zebrać. Potem szybko z tego trzeba zrobić snopek i ustawić do kopy, do mendla - różnie się to u nas w kraju nazywa - tłumaczy.

O podniebienia uczestników ale i odwiedzających imprezę zadbały miejscowe gospodynie. - Tu też na pierwszym miejscu jest tradycja - mówi Kazimiera Hołodniak, która jest szefową Koła Gospodyń Wiejskich w Piątkowicach.

- To między innymi sodziaki, czyli placki sodkowe zarabiane maślanką. Na sposób tradycyjny i unowocześniony, na patelni, na tłuszczu. I oczywiście mamy bigos i pieróg z ziemniakami i z kaszą gryczaną.

- To jest absolutnie wyjątkowa impreza, w tym wymiarze towarzyskim, społecznym, ale też w wymiarze kultywowania niematerialnego dziedzictwa naszego regionu, kraju. Kto dziś pamięta, że kiedyś się sierpem ścinało żyto. A dziś dzieci tu przyjeżdżają i to widzą, wielkie oczy robią: jak to? To to tak wygląda? - opisuje poseł PiS Violetta Porowska, która odwiedziła również nasze plenerowe studio.

A już w poniedziałek (18.07) plenerowa wakacyjna akcja Radia Opole zawita do gminy Polska Cerekiew w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Na miejscu meldujemy się jak zawsze o godzinie 9.00.
Grzegorz Fornalik
Kazimiera Hołodniak
Violetta Porowska

Zobacz także

891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »