Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-07-16, 11:00 Autor: Krzysztof Dobrowolski/Agnieszka Stefaniak

Złota Kosa wraca do Piątkowic. Radio Opole jest na miejscu

Gmina Łambinowice "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Mateusz Łapot]
Gmina Łambinowice "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Mateusz Łapot]
Gmina Łambinowice "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Mateusz Łapot]
Gmina Łambinowice "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Mateusz Łapot]
Gmina Łambinowice "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Mateusz Łapot]
Gmina Łambinowice "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" [fot. Mateusz Łapot]
Żęcie sierpem, klepanie i koszenie kosą oraz młócenie cepem - to wszystko czeka na uczestników 20. jubileuszowej edycji Turnieju Żniwowania Metodami Tradycyjnymi "Złota Kosa".
Po pandemicznej przerwie impreza wraca do Piątkowic w gminie Łambinowice. Uczestnicy zmagań spotkają się na specjalnie przygotowanym łanie zboża w centrum wsi w samo południe.

Radio Opole od rana przygląda się przygotowaniom do konkursu. W Piątkowicach gościmy z akcją "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO". A nasze plenerowe studio odwiedziła m.in. Czesława Ochała, która brała udział w pierwszej edycji Złotej Kosy.

- I stworzyliśmy taką wspaniałą imprezę, na której nie było tak dużo uczestników. Było 5 - 6 drużyn. Ja pochodzę z gospodarki i kosą kosiłam pokrzywy. Nie jest to takie straszne, tylko trzeba mieć trochę sprytu i umieć tym robić.

Tegoroczny turniej, przypomnijmy, startuje za godzinę. Towarzyszyć będą mu prezentacje wyrobów twórców ludowych, wypiekanie podpłomyków i biesiada żniwna. Będzie możliwość skosztowania prawdziwych wiejskich przysmaków: maślanki, chleba ze smalcem, kiszonym ogórkiem i tradycyjnych wypieków oraz posłuchania występów zespołów ludowych. Radio Opole jest na miejscu.
Czesława Ochała

Zobacz także

2022-07-13, godz. 21:00, Wiadomości z regionu 70 gmin na 70-lecie Radia Opole. Dzisiaj przystanek Reńska Wieś Trwa wakacyjna podróż połączonych sił Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj (13.07) w ramach jubileuszowej akcji 70 gmin na 70-lecie Radia Opole zatrzymaliśmy się w Reńskiej Wsi. » więcej 2022-07-12, godz. 17:48, Wiadomości z regionu Plenerowa akcja Radia Opole i NTO dotarła do Lasowic Wielkich. Historia osadnictwa na tych terenach ma 730 lat [ZDJĘCIA, FILM] Lasy, grzyby, piękna przyroda a do tego kawał historii - tak do wizyty w gminie Lasowice Wielkie zachęcał z-ca wójta. To właśnie tam zawitała dziś letnia urodzinowa akcja Radia Opole i NTO '70 gmin na 70-lecie'. » więcej 2022-07-11, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Gmina Wilków kolejnym przystankiem na trasie jubileuszowej akcji Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA, FILM] Choć to przede wszystkim gmina rolnicza prężnia działa tu klub jeździecki ze stadniną koni, a o bezpieczeństwo mieszkańców dba spora grupa strażaków ochotników. Mowa o gminie Wilków powiecie namysłowskim, gdzie dotarła dziś… » więcej 2022-07-08, godz. 16:45, Wiadomości z regionu "Było wiele niespodzianek". Radio Opole i NTO z wizytą w Zawadzkiem [ZDJĘCIA, FILM] Kolejną gminą na trasie wakacyjnej akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole' było Zawadzkie. Termin wizyty był strzałem w dziesiątkę, bo Zawadzkie świętuje 60-lecie uzyskania praw miejskich. » więcej 2022-07-07, godz. 19:50, Wiadomości z regionu Zabytkowa chata, gwara i dużo lasów. Odwiedziliśmy gminę Kolonowskie w ramach akcji 70-lecia Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA] Gmina Kolonowskie była następnym przystankiem akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole'. Jak co dzień, były poszukiwania niebieskiej piłeczki w takcie gry terenowej i byli ciekawi goście. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »