17 czerwca startuje 59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. To koncerty, rocznice, Aleja Gwiazd, imprezy towarzyszące organizowane w mieście oraz muzyczny mural poświęcony w tym roku Andrzejowi Nowakowi z TSA.
Rzecznik Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Agata Konarska podkreśliła, że festiwal to święto muzyki i radości. - To niewątpliwie największe święto polskich gwiazd, polskiej estrady i polskiej piosenki. To 4 dni koncertów. Rozpoczynamy piątkowym koncertem "Od Opola do Opola", który zaprezentuje to, co najważniejsze w przeciągu ostatnich 12 miesięcy na polskiej scenie muzycznej. Tradycyjnie, jak to w Opolu, będzie koncert Premier i koncert Debiutów. Będzie również niezwykle ciekawie zapowiadające się widowisko muzyczne "Folkowe Opole".
To także okrągła rocznica istnienia Telewizji Polskiej - dodaje Agata Konarska. - Koncert z okazji 70-lecia Telewizji Polskiej. Mnóstwo wspomnień. A ponieważ to jest czerwiec, to chcemy już tak muzycznie zaprosić Państwa na koncert przebojów letnich, wakacyjnych. Będzie on okazją do świetnej zabawy, bo Opole to przede wszystkim muzyka, wspaniała zabawa, najlepsi artyści, ale też moc wzruszeń, bo emocje też są ważne.
W piątek - 17 czerwca - o godz. 20:00 rozpocznie się koncert „Od Opola do Opola: Wielkie Gwiazdy! Legendarne Przeboje! W amfiteatrze zobaczymy takich wykonawców jak m. in. Halina Frąckowiak, Katarzyna Cerekwicka, Stanisława Celińska, Justyna Steczkowska, Sławek Uniatowski, Anna Wyszkoni, Andrzej Rybiński, Marek Piekarczyk, Maja Hyży, Staszek Karpiel-Bułecka, Andrzej Rosiewicz, Sławomir, VOX, Skaldowie. Na godz. 22:00 z kolei zaplanowano „Folkowe Opole”, gdy to na jednej scenie zaprezentują się przedstawiciele muzyki folkowej, tacy jak Golec uOrkiestra, Piersi, Enej, Zakopower, Tulia, Zazula, Halinka Mlynkova, Future Folk, InoRos i Liber, Ciupaga.
Sobota (18 czerwca) to koncerty Premier (o godz. 20:00) i Debiutów (o godz. 23:00), które przedzieli (o godz. 22:00) recital „Dziewczyna szamana - 50 urodziny Justyny Steczkowskiej”.
Justyna Steczkowska, która podczas Festiwalu świętować będzie ćwierćwiecze swojej kariery artystycznej, a także swoje urodziny, zaznaczyła, że Festiwal w Opolu rozpoczął jej karierę zawodową.
- Byłam dzieckiem, kiedy to się zaczęło. Moim marzeniem, jak każdego wtedy, było wystąpienie w Opolu. A ja wystąpiłam w tym Opolu. Mało tego, wygrałam go wiele lat temu. Apotem wiele razy byłam gościem tej cudownej sceny i naprawdę wyrobionej uroczej publiczności - mówi artystka.
Niedziela - 19 czerwca - to 70. jubileusz Telewizji Polskiej i koncert (godz. 20:00) „Tych lat nie odda nikt - 70 lat Telewizji”. Na scenie pojawią się wówczas m. in. Maryla Rodowicz, Felicjan Andrzejczak, Krzysztof Cugowski, Janusz Radek, Natasza Urbańska, Viki Gabor, Rafał Brzozowski, Maciej Miecznikowski, Halina Mlynkova, Helena Vondrackova, Renata Zarębska, Anna Wyszkoni, Partita, Pectus, Feel i Sound’n Grace.
W poniedziałek - 20 czerwca o godz. 20:00 czeka „Scena Alternatywna - Romantyczność”. Usłyszeć i zobaczyć będzie można takich wykonawców jak Hedone, KIWI, NELA, P.Unity, Sting Connection, Wolska oraz Novika z gościnnym udziałem Skubasa i Buslava.
W czasie KFPP w Opolu zaplanowano też wydarzenia okołofestiwalowe. Odsłonięte zostaną kolejne gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. W tym roku dokonają tego: IRA, Golec uOrkiestra i Bogdan Olewicz - wybitny autor tekstów - oraz zespół Partita.
Odsłonięty zostanie również mural Andrzeja Nowaka z TSA. To już trzeci mural w Opolu po muralu Anny Jantar i Krzysztofa Krawczyka. Przygotowana została również specjalna wystawa: "Andrzej Nowak - Zły Pies Polskiego Rocka".
59. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu odbędzie się w dniach 17-20 czerwca 2022. Jest to pierwsza od dwóch lat odsłona z pełną widownią amfiteatru opolskiego.
Dziś (09.06) w Warszawie TVP zorganizowała konferencję prasową poświęconą opolskiemu festiwalowi.
Dodajmy, Radio Opole jest jednym z patronów medialnych KFPP.