Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » Spędził dwa lata w tybetańskim klasztorze, a teraz…
2023-09-21, 15:07 Autor: Oleksandra Piasta

Spędził dwa lata w tybetańskim klasztorze, a teraz pomaga armii ukraińskiej–historia Wasyla Heletko / Мешкав два роки у тибетському монастирі, а зараз допомагає ЗСУ-історія Василя Гелетка

Spędził dwa lata w tybetańskim klasztorze, a teraz pomaga armii ukraińskiej–historia Wasyla Heletko
Artysta z obwodu czerkaskiego, Wasyl Heletko, wraz z małżonką i wnukiem przyjechał do Polski kiedy na Ukrainie rozpoczęła się wojna. Od 2014 roku pomaga on armii ukraińskiej przeciwstawić się rosyjskiej nawale. Sprzedaje swoje obrazy a pieniądze przekazuje na pomoc ZSU. Ten człowiek o ciekawym życiorysie w młodości przeżył dwa lata w tybetańskim klasztorze. Wraz z mnichami opanował sztuki walki, techniki masażu leczniczego i ziołolecznictwo. Ze zdobytej wiedzy i umiejętności korzysta on także dzisiaj, pomagając innym. Wraz z żoną Nadią planuje otwarcie w Opolu szkoły malowania, a po zwycięstwie Ukrainy powrót do ojczystego domu.

Митець з Черкащини Василь Гелетко, разом з дружиною і онуком, приїхав до Польщі, коли в Україні почалася війна. З 2014 року художник допомагає армії протистояти російській навалі. Продає свої полотна, а гроші переказує на допомогу ЗСУ. Людина цікавої долі, замолоду Василь два роки прожив у Тибетському монастирі. Разом з монахами опанував бойові мистецтва, лікувальні практики масажу і травництва. Здобуті знання чоловік використовує і зараз для допомоги іншим.
Разом з дружиною Надією планує відкрити в Ополі школу малювання. А після Перемоги України повернутися до рідної домівки.

Zobacz także

2023-11-25, godz. 15:25 Hanna Tsapenko o Wielkim Głodzie na Ukrainie i Polakach, który też byli wśród jego ofiar 25 listopada Ukraina obchodzi 90. rocznicę Wielkiego Głodu lat 1932-1933. Według szacunków różnych historyków, Głód pochłonął życie od 3 do nawet… » więcej 2023-11-24, godz. 10:05 „Dla mnie wojna się zaczęła w 2014 roku” – historia Julii Kaptinar / "Для мене війна почалася… Julia dwukrotnie musiała uciekać przed wojną. Po raz pierwszy w 2014 r. z obwodu donieckiego, a drugi – po inwazji na Rosję na pełną skalę w 2022 r.… » więcej 2023-11-20, godz. 09:43 „Mój chłopak zadzwonił z frontu i kazał mi spakować walizki i opuścić Ukrainę”–historia Iryny Chaiki / «Мій… Iryna przyjechała do Opola z Krzywego Rogu. Jej chłopak, który w tym czasie był na froncie i widział sytuację od środka, poradził Irinie, aby spakowała… » więcej 2023-11-02, godz. 12:38 «W pociągu ewakuacyjnym zapisałam wszystkie swoje dane na ubraniu dziecka bo nie wiedziałam, czy przeżyjemy» - Historia… W pierwszych dniach wojny Natalia wraz z synem wyjechała z obwodu kijowskiego do Polski. Obecnie mieszkają w Brzegu. Na Ukrainie dziewczyna pracowała w dziedzinie… » więcej 2023-10-27, godz. 11:42 „To ludzie pomogli mi rozpocząć nowe życie w Polsce, a nieludzie to okupanci, którzy zniszczyli moje dotychczasowe… Jej rodzinny Mariupol został doszczętnie zniszczony przez okupantów. Svitlanie cudem udało się opuścić miasto już pierwszego dnia wojny. Pozostało tam… » więcej 2023-10-23, godz. 11:48 «Co druga osoba, którą znam, walczy na froncie» - historia Alisy Iwaszczenko / «Кожен другий, кого… Alisa przyjechała do Polski z obwodu kirowogradzkiego. Na Ukrainie dziewczyna uczyła choreografii dzieci z podstawówki, tutaj pracowała w wielu miejscach… » więcej 2023-10-18, godz. 10:22 «Żołnierze rosyjscy ostrzelali mój budynek z czołgów» - historia Marii Lewickiej / "російські військові… Kiedy Rosjanie ostrzelali ich dom z czołgów, Maria z synem wyjechali do Polski. Tutaj mogła ona nie tylko pracować w swoim zawodzie, ale także otworzyć własny… » więcej 2023-10-10, godz. 11:13 Adam Ossowski o wyjazdach na walczącą Ukrainę / Адам Оссовський розповів о поїздках до… Od początku wojny przekazuje on pomoc Ukrainie dla wojska i szkół. Prawie co miesiąc jeździ tam własnym samochodem. Dostarcza siatki maskujące i kikimory… » więcej 2023-10-05, godz. 09:27 Poprzez bajki i rysunki pomaga dzieciom odnaleźć się w nowej rzeczywistości – historia Oleny Kuznietcowej / Через… Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, Olena wraz z dziećmi i siostrą opuściła rodzinny Dniepr i szukała schronienia w bezpiecznych krajach. Najpierw pojechali… » więcej 2023-10-03, godz. 11:03 Wiktoria Feshchuk-Bieniewska o nowej przestrzeni „Przejście” dla edukacji i rozwoju nastolatków / Вікторія… Fundacja HumanDoc otworzyła w Opolu kolejną placówkę, która pomoże nastolatkom, uchodźcom i nie tylko, uczyć się i rozwijać się. Część zajęć dla… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »