Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-05-12, 07:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Razem możemy więcej". Fundacja "Intra" zachęca uchodźców do skorzystania z doradztwa zawodowego i pomocy psychologicznej

Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Sala zabaw dla dzieci w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Sala zabaw dla dzieci w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uchodźcy w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uchodźcy w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Aktywizacja, pomoc psychologiczna, doradztwo zawodowe i nauka języka polskiego. To główne założenia projektu "Razem możemy więcej", skierowanego do ukraińskich uchodźców. Za jego realizację odpowiada Fundacja Psychoedukacji i Psychoterapii "Intra" działająca w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu.
- Otrzymaliśmy dwa dofinansowania. Jedno pochodzi z kancelarii Prezesa Rady Ministrów na projekt, który ma na celu zmniejszenie skutków kryzysu humanitarnego - mówi Agnieszka Smorąg, prezes fundacji Intra. - Drugi projekt jest dofinansowany z opolskiego ratusza i dotyczy dzieci, które potrzebują opieki w czasie, kiedy ich dokształcają się, chodzą na naukę języka polskiego, ale także dbają o swoje zdrowie psychiczne uczestnicząc w oferowanych przez nas formach wsparcia.

- Zajmuję się doradztwem zawodowym dla uchodźców z Ukrainy. Poszukuję im na różnych portalach pracy, pomagam pisać CV i jeżeli trzeba chodzę z nimi na rozmowę o pracę - dodaje pani Natalia, która pochodzi z Ukrainy i od 30 lat mieszka w Opolu.

- Uczymy podstawowych zwrotów, żeby panie z Ukrainy potrafiły się przedstawić, przywitać, ale też coś przeczytać - mówi Anna Jędrzejewska, lektorka języka polskiego w CAS. - To taka prosta komunikacja, która jest potrzebna powiedzmy wszystkim cudzoziemcom zaraz na początku, kiedy przybywają do Polski. Dla osób z Ukrainy ważne jest to, żeby nauczyć się alfabetu łacińskiego, bo u nich funkcjonuje grażdanka.

- Znam już takie zwroty jak dzień dobry, do widzenia, do zobaczenia wkrótce, mam na imię Polina. Na początku trudność sprawiał cały alfabet. W języku ukraińskim rzadko używamy zbitek "sz", "cz", "ż", dlatego są dla nas trudne do artykulacji - dodaje pani Polina, która przyjechała z Winnicy.

- Przede wszystkim staramy się kompleksowo pomagać osobom, które do nas przyjechały w czasie wojny - mówi Wiktoria Lech, koordynatorka projektu. - Mamy w swojej ofercie wsparcie psychologiczne, terapię grupową.

- Tutaj zajmuję się opieką nad dziećmi w ramach takiej naszej wewnętrznej świetlicy. W czasie, kiedy rodzice załatwiają formalności mogą się tu pobawić. Czują pewien dyskomfort, bo nie rozmawiają w języku polskim i szukają dla siebie przyjaciół. Robimy też prace plastyczne i troszkę uczymy się polskiego - dodaje Lesia Fichel, wolontariuszka w świetlicy dla dzieci.

Doradca zawodowy przyjmuje w CAS codziennie od godziny 14:00 do 18:00, z kolei wsparcie psychologiczne jest oferowane od wtorku do piątku po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
Agnieszka Smorąg, pani Natalia
Anna Jędrzejewska, pani Polina
Wiktoria Lech, Lesia Fichel
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros]

Zobacz także

2022-04-20, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Prawie 8800 wniosków o 500 plus złożyli uchodźcy w opolskim ZUS-ie. Wypłata rusza w maju Ukraińscy uchodźcy wojenni, którzy przebywają w naszym regionie złożyli do tej pory 8750 wniosków o świadczenie 500 plus. Placówki ZUS w całym kraju odnotowały blisko 320 tysięcy takich wniosków. » więcej 2022-04-20, godz. 16:00, Kultura i rozrywka Co człowiek, to inna historia. Opolski ratusz razem z ukraińską dziennikarką przygotowują projekt "Twarze Ukrainy" Każdy z nich ma inną historię, inne przeżycia, ale jedno ich łączy - są uchodźcami z Ukrainy. Opolski ratusz razem z ukraińską dziennikarką Kateryną Senchenko postanowił udokumentować historię uchodźców, którzy dotarli do… » więcej 2022-04-20, godz. 09:53, Wiadomości z regionu Dr Pawłuszko o nowej fazie wojny w Ukrainie: "Ukraińcy walczą o swoje terytorium, a Rosjanie starają się nie zasłużyć na zemstę Putina" Nasilają się walki w Donbasie, gdzie Rosjanie próbują przerwać ukraińskie linie obrony i zająć pozycje w obwodach ługańskim, donieckim, ale też m.in. charkowskim i chersońskim. Rozpoczęta właśnie druga fazy wojny będzie mieć… » więcej 2022-04-20, godz. 09:30, Kultura i rozrywka Polsko-ukraińskie śniadanie w Praszce. Szykuje się sobotni miks trzech kuchni Śniadanie wielkanocne dla ukraińskich uchodźców przygotowuje gmina Praszka. Pascha - Wielkanoc prawosławna - tego roku przypada 24 kwietnia. » więcej 2022-04-20, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Opole: 450 wniosków o zwrot kosztów za goszczenie uchodźców. Pierwsze wypłaty jeszcze w tym tygodniu Blisko 450 wniosków o zwrot kosztów za wyżywienie i zakwaterowanie ukraińskich uchodźców wojennych wpłynęło do tej pory do Miejskiego Zarządu Lokali Komunalnych w Opolu. Przypomnijmy, wnioski o dofinansowanie w kwocie 40 złotych… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »