Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-04-16, 18:15 Autor: Katarzyna Doros/Agnieszka Stefaniak/PAP

Opolskie kroszonki i pisanki to prawdziwe dzieła sztuki ludowej. "Pisanki trzeba pisać, żeby na świecie był pokój"

Kroszonka dla Radia Opole wykonana przez Gizelę Hyllę, twórczynię ludową [fot. Dawid Rajwa]
Kroszonka dla Radia Opole wykonana przez Gizelę Hyllę, twórczynię ludową [fot. Dawid Rajwa]
Pisanki z Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Pisanki z Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Tradycyjne pisanki tworzone na Opolszczyźnie nawiązują do wzorów huculskich. Jak podkreślają pisankarki z Tułowic każda kreska ma znaczenie i wyraża coś innego. Na jajku, będącym symbolem nowego życia pojawiają się nawiązania do przyrody m.in. poprzez rozety, kwiaty, gałązki, bazie, grabie. Opolskie to również ojczyzna kroszonkarstwa, które jest już "ministerialnie chronione".
- Pisanki pisze się, żeby tradycja nie zaginęła, ale przede wszystkim, żeby był pokój na świecie - mówi Helena Wojtasik, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury. - Jest taki przesąd, że pisanki trzeba pisać, żeby świat żył w spokoju, żeby na świecie był pokój. Dlatego dzisiaj, kiedy na Ukrainie jest wojna, zachęcam wszystkich do pisania pisanek, oby wpłynęło to na to, że ta wojna się skończy.

Częstymi wzorami pojawiającymi się także na opolskich pisankach jest meander i nieskończoność. - Pisanki przedstawiają takie mikroświaty, a każde zapisane jajko to inna historia - dodaje Helena Wojtasik.

Dr hab. Katarzyna Smyk, profesor z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie zapytana przez PAP o to, co symbolizuje pisanka, odpowiedziała, że przede wszystkim chroniła od pożarów, nieszczęść, zapewniała dostatek i zdrowie. - W dawnym, tradycyjnym domu pisanki można było znaleźć na oknie albo za obrazem, gdzie były przechowywane przez wiele lat, bo im starsza pisanka, tym większa jej moc – wyjaśniła.

Z kolei kroszonki, jako zabarwione jaja drapane są najczęściej ozdabiane tradycyjnymi ornamentami roślinnymi: palmami czy kwiatami. Tu wymowę jaja stanowił kolor. Na przykład czerwona pisanka była wyznaniem miłości dla wybranego, żółta symbolem zazdrości, a fioletowa trafiała do osoby, której kroszonkarka nie darzyła sympatią. Od 2019 roku kroszonkarstwo opolskie figuruje na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Najstarsze ozdabiane jaja w Polsce odnaleziono podczas prac archeologicznych na opolskim Ostrówku, tam gdzie obecnie stoi budynek urzędu wojewódzkiego. Są wśród nich te datowane na koniec X wieku. Można je oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Helena Wojtasik

Zobacz także

2022-03-09, godz. 16:30, ROD - artykuły Sąsiedzkie wsparcie z transferem przez Polskę Miasta partnerskie opolskich samorządów włączają się w pomoc Ukrainie. Do naszych gmin spływają dary i wpłaty finansowe z całej Europy, a nawet z innych kontynentów. Pierwsze transporty z pomocą humanitarną od Niemców, Holendrów… » więcej 2022-03-09, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Kędzierzyńscy nauczyciele zawieźli zdzieszowicki ambulans do Lwowa Nauczyciele ze szkoły żeglugi zawieźli do Lwowa ambulans, który przekazała jedna ze zdzieszowickich firm, a po dach pomocą humanitarną wypełnili mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. Spontaniczna akcja trwała niespełna dwa dni i już… » więcej 2022-03-09, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Przez cały marzec w Lasowicach Wielkich można przekazywać zabawki dla dzieci z Ukrainy. Zbiórka strażaków ochotników Zbiórkę pluszaków, kredek, kolorowanek i gier planszowych prowadzą przez cały marzec strażacy ochotnicy z Lasowic Wielkich. » więcej 2022-03-09, godz. 13:00, Sport i turystyka Opolski sport jest niebiesko-żółty. Pomoc dla Ukraińców płynie z klubów, związków i zawodników Opolscy sportowcy solidaryzują się z Ukrainą. Od początku wojny z różnych klubów i środowisk płynie wsparcie. To nie tylko gesty przed kolejnymi spotkaniami i nawoływanie do zaprzestania działań wojennych, ale również pomoc … » więcej 2022-03-09, godz. 09:55, Wiadomości z regionu 2. czytanie rządowej ustawy o pomocy uchodźcom. "Zapisy są wrażliwe, bardzo rozbudowane" W Sejmie dziś (09.03) kontynuacja rozpoczętego wczoraj posiedzenia. Zaplanowano między innymi drugie czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Poseł PiS Violetta Porowska powiedziała w Radiu Opole, że obecnie… » więcej
53545556575859
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »