Ostatni opolski Piast książę Janusz zwany też Janem Dobrym przez całe życie starał się rozbudowywać i powiększać swoje dziedzictwo. Za jego czasów opolski skarbiec wypełnił się złotem, zamek luksusowymi sprzętami, a arsenał nowoczesnym uzbrojeniem. Brakowało tylko potomka, jednak z jakichś przyczyn książę prawdopodobnie nigdy się nie ożenił.
Przez całe życie marzył o scaleniu górnośląskiego dziedzictwa swoich przodków w jedno księstwo opolskie. Udało mu się objąć w posiadanie ziemie od Ścinawy Nyskiej, poprzez Niemodlin, Strzelce, Koźle i Bytom a w roku 1511 zawarł ze swym siostrzeńcem księciem raciborskim Walentynem Garbatym tzw. układ o przeżycie.
Walentyn był najmłodszym synem księcia Jana V i Magdaleny Opolskiej, siostry Jana Dobrego. Ponieważ był garbaty nigdy nie zdecydował się na małżeństwo, wobec więc braku perspektyw na potomka przystał na propozycję opolskiego wuja aby zawrzeć układ o wzajemnym dziedziczeniu księstw.
Perspektywa połączenia dwóch bogatych śląskich księstw kusiła wielu. Do odziedziczenia tych ziem szykowali się królowie czescy czyli Habsburgowie, książęta cieszyńscy i legniccy, a także pomniejsi czescy wielmoże.
W roku 1512 na Śląsku pojawił się w towarzystwie czeskiego króla Władysława Jagiellończyka kolejny pretendent do opolskiego dziedzictwa. Był to Jerzy albo też Georg Hohenzollern, margrabia Ansbach, brat wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta znanego nam z hołdu pruskiego.
Jerzy był synem Zofii Jagiellonki, siostry królów Władysława i Zygmunta Starego, cieszył się więc poparciem koronowanych głów. W jakiś sposób udało mu się także wkraść w łaski starzejącego się wuja czyli opolskiego księcia Janusza zwanego Janem Dobrym.
31 października 1512 roku Jerzy Hohenzollern został włączony do układu sukcesyjnego łączącego księstwa opolskie i raciborskie. Ostatecznie po śmierci obu książąt po długich staraniach udało mu się jedynie na 10 lat objąć we władanie Opole, ale opolskim księciem nie został, bowiem król czeski pragnął aby zasobna w bogactwa naturalne Opolszczyzna stała się integralną częścią Korony Czeskiej.