Herman Han był synem nieznanego imienia cechowego malarza śląskiego, który prawdopodobnie miał swoją pracownię w Nysie. Herman został ochrzczony 20 lipca 1574 roku w nyskim kościele św. Jakuba. Wiadomo, że jego pierwszym nauczycielem malarstwa był ojciec, a także, że gdy syn skończył kilkanaście lat wysłano go na dalszą naukę zawodu do Niderlandów oraz być może do Włoch.
Po zakończeniu nauk około 1597 roku Herman Han osiedlił się w Królestwie Polskim i założył pracownię w Gdańsku. Prawdopodobnie początkowo tam też zamieszkał, później jednak w roku 1623 kupił obszerny dom w Chojnicach na Pomorzu, utrzymując jednak nadal pracownię w Gdańsku.
W swojej pracowni zajmował się szkoleniem młodych artystów oraz oczywiście malowaniem obrazów, głównie o tematyce religijnej. Do jego stałych klientów należały opactwa cystersów w Oliwie i Pelplinie. Jego najsłynniejszym dziełem jest obraz Koronacja Najświętszej Marii Panny, który umieszczono na ołtarzu katedry w Pelplinie.
Za arcydzieło uważa się także obraz Koronacja Madonny, który znajduje się w bocznym ołtarzu katedry w Oliwie. Jego obrazy znajdują się także w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Herman Han jest uważany za jednego z najwybitniejszych mistrzów epoki polskiego baroku, który potrafił łączyć bezbłędną kompozycję z wyrazistą kolorystyką i bogatą treścią obrazów. Uważa się, że jego dzieła do dziś skłaniają odbiorcę do refleksji i rozwoju duchowego.
Nie znamy dokładnej daty śmierci tego wybitnego artysty. Uważa się, że Herman Han zmarł w swoim domu w Chojnicach pomiędzy 18 grudnia 1627 roku a 22 marca 1628 roku. Pochowano go w podziemiach Bazyliki p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach.