Pierworodny syn Bolka I Bolko II zwany Bolesławem Pierworodnym objął samodzielne rządy w dzielnicy niemodlińskiej obejmującej także Głogówek i Wieluń. Z nieznanych przyczyn jego młodszy brat także otrzymał imię Bolesław i znany jest jako Bolko II Opolski, ponieważ odziedziczył Opole. Trzeci brat dla odmiany otrzymał nie występujące dotąd w dynastii Piastów imię Albert.
Początkowo Bolko II Opolski i Albert wspólnie władali księstwem opolskim, ale w roku 1327 wydzielono osobną dzielnicę dla Alberta ze stolicą w Strzelcach Wielkich. Odtąd ten władca nazywany był Albertem Strzeleckim.
Od początku swego panowania książę niemodliński i pan na Wieluniu Bolesław Pierworodny swoją karierę polityczną związał z czeskim królem Janem Luksemburczykiem. Stało się to jedną z przyczyn wojny jaką musiał w roku 1326 stoczyć z Władysławem Łokietkiem, który stał na stanowisku, iż ziemia wieluńska jest integralną częścią korony polskiej i wobec czeskich aspiracji niemodlińskiego księcia postanowił odebrać mu Wieluń siłą.
Rozgoryczony przegraną wojną Bolesław Pierworodny 18 lutego 1327 roku wraz z innymi górnośląskimi książętami złożył w Opawie hołd lenny na ręce czeskiego króla Jana Luksemburskiego. Od tej pory większość czasu książę spędzał na czeskim dworze w Pradze.
Jako czeski lennik już w rok później wziął udział w zorganizowanej przez czeskiego króla i Krzyżaków wyprawie krzyżowej na Litwę, która wówczas była jeszcze pogańska.
Za wierną służbę czeskiej koronie w roku 1336 król pozwolił Bolkowi Pierworodnemu kupić za 2000 grzywien miasto Prudnik i jego okolice. Dzięki temu miasto to, do tej pory należące do królestwa czeskiego na stałe zostało włączone do Śląska.
W roku 1355 książę Bolko niemodliński wziął udział w wyprawie do Rzymu kolejnego czeskiego króla Karola IV, zwanego później Wielkim. Wyprawa miała na celu pozyskanie dla Karola cesarskiej korony.
Bolesław Pierworodny książę na Niemodlinie zmarł między 1362 a 65 rokiem i nie wiadomo gdzie został pochowany.