Radio Opole » Klasyka w Radiu Opole » Posłuchaj wybranych materiałów » Agnieszka Duczmal: Diamentowa Mistrzyni batuty
2021-11-19, 13:26 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Agnieszka Duczmal: Diamentowa Mistrzyni batuty

Agnieszka Duczmal - skan strony z książeczki dołączonej do płyty "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal"
Agnieszka Duczmal - skan strony z książeczki dołączonej do płyty "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal"
"Pierwsza Dama polskiej batuty" Maestra Agnieszka Duczmal została uhonorowana "Diamentową batutą" czyli nagrodą, przyznawaną od 1995 roku przez Zarząd Polskiego Radia. Jest to nagroda indywidualna przyznawana „za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia”. Dotąd wyróżnienie to uzyskali: Jan Krenz, Stefan Rachoń, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Kord, Stefan Stuligrosz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Tadeusz Strugała i Jacek Kaspszyk.

Uroczysta gala wręczenia "Diamentowej batuty" Agnieszce Duczmal miała miejsce 14 listopada 2021 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Warto zaznaczyć, że stało się to niespełna tydzień przez premierą (19.11) dwupłytowego albumu, zatytułowanego "Diamentowe batuty. Agnieszka Duczmal", zawierającej archiwalne nagrania, ważne w życiu artystycznym mistrzyni batuty. Właśnie o tych nagraniach, ale też o własnym podejściu do dyrygowania Maestra Agnieszka Duczmal opowiedziała w specjalnej rozmowie, zarejestrowanej 15 listopada, a wyemitowanej dwa dni później w audycji "Klasyka wieczorową porą" (17.11). W audycji zabrzmiały ponadto przedpremierowo wybrane nagrania pochodzące ze wspomnianego albumu: "Walc Mefisto HS 110 na orkiestrę" Ferenca Liszta, I część (Allegro tranquillo) z I symfonii g-moll op. 13 Piotra Czajkowskiego oraz obszerne fragmenty pochodzące z opery "Sosarme, re di Media" HWV 30 Georga Friedricha Händla.
Agnieszka Duczmal w rozmowie na temat dyrygowania i dwupłytowego albumu z serii "Diamentowe batuty"

Zobacz także

2022-11-15, godz. 15:51 "Missa Jubilata" Barbary Reiman - relacja z prawykonania dzieła w Głogówku W poniedziałkowej (14.11) odsłonie audycji "M jak muzyka" w Radiu Opole 2 KULTURA, przenieśmy się do wnętrza kościoła pw. Świętego Bartołmieja w Głogówku… » więcej 2022-05-12, godz. 21:28 Filozofia pracy z orkiestrą według Michała Klauzy Praca z orkiestrą nad zwyczajowym koncertem w filharmonii różni się od pracy orkiestry radiowej, która sporo muzyki wykonuje pod czujnym uchem reżysera dźwięku… » więcej 2022-01-23, godz. 20:11 Piotr Sałajczyk o odcieniach sonat fortepianowych Mieczysława Wajnberga Kolejne spotkanie z twórczością Mieczysława Wajnberga (Weinberga) w audycji "Zapomniana klasyka" (23.01) tym razem dotyczyło solowej muzyki fortepianowej… » więcej 2021-11-26, godz. 18:21 Tuż przed recitalem: o potrzebie kontaktu z publicznością i złożoności zawodu muzyka Gościem audycji "Klasyka wieczorową porą" (24.11) był Mateusz Maciołek, pianista pochodzący z Opolszczyzny, który aktualnie kształci się na Akademii Muzycznej… » więcej 2021-10-28, godz. 22:15 Spotkanie z mistrzem: wybitny dyrygent Antoni Wit w specjalnym wywiadzie dla Radia Opole [FILM] Już po raz trzeci, w ciągu zaledwie kilku lat, Antoni Wit, wybitny polski dyrygent polski o światowej sławie, przyjął zaproszenie Filharmonii Opolskiej im… » więcej 2021-10-25, godz. 22:10 Świat muzyki widziany oczami młodego pianisty Nie tylko uznani i rozpoznawalni w świecie muzycznym artyści mają coś ciekawego do powiedzenia, a rozmów o muzyce i muzycznych inspiracji nigdy dość! Tym… » więcej 2021-10-18, godz. 18:19 Aleksandra Rojek i Yaroslav Shemet o niezwykłości koncertu obojowego Richarda Straussa i współpracy z orkiestrą Podczas drugiego koncertu (08.10) w jubileuszowym 70. sezonie artystycznym Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera zabrzmiała muzyka niemieckich twórców… » więcej 2021-09-16, godz. 22:01 W kręgu Beethovena i festiwalowych klimatów Wielkie odliczanie do 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku już dawno rozpoczęte! Wydarzenie rozpocznie się 18 września i potrwa… » więcej 2021-08-13, godz. 19:40 Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu oczami prof. Tomasza Tomaszewskiego Dosłownie tydzień po inauguracji 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu w audycji "Zapomniana klasyka" (08.08) w Radiu Opole 2 KULTURA wsłuchiwaliśmy… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »