Jest założycielem zespołów Musica Vena oraz Zaginione Archiwum – prezentujących muzykę klezmerska i ludową, a także jest współpracownikiem zespołu Silesia propagującego tradycyjną muzykę śląska opolskiego w kraju i za granicą (koncerty w Czechach, Niemczech, USA). Współpracuje z organizacjami kultury w regionie tworząc i realizując programy poświęcone tradycyjnej kulturze Śląska: Projekt Fundacji Bardzo Młoda Kultura – Opolskie Eduko – Folk jest cool (współautor, wykładowca), Projekt Fundacji Bardzo Młoda Kultura – Opolskie Eduko – Etnoliptus Silesiensis (współautor, wykładowca).
Dariusz Kownacki jest bardzo cenionym pedagogiem. O jakości jego pracy świadczą nie tylko wyniki nauczania, ale także pozytywne opinie uczniów i rodziców oraz na przestrzeni lat praktycznie zerowy procent rezygnacji z nauki w jego klasie. Podejmuje ambitne zadania dotyczące pomocy uczniom zagrożonym zarówno z instrumentu jak i z przedmiotów teoretycznych.
Zachęca on swoich uczniów do podejmowania wyzwań w formie udziału w koncertach i audycjach środowiskowych. Uczniom szczególnie uzdolnionym i pracowitym stwarza możliwości rozwoju talentu poprzez uczestnictwo w warsztatach, klasach mistrzowskich oraz konkursach muzycznych.
Jest jurorem podczas polskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Jest członkiem jury i delegatem krajowym Confédération Mondiale de l’Accordéon. Dariusz Kownacki opracował autorskie programy nauczania dla swej specjalności oraz dla gry a'vista i zespołu akordeonowego wykorzystywane w szkołach muzycznych. Jest autorem unikatowego programu zajęć fakultatywnych dla szkoły II st – Aranżacja na akordeon z wbudowanym interfacem Midi.
Prowadzi własny kanał You Tube (Accordion Stars by Dariusz Kownacki), gdzie zamieszcza analizy występów młodych akordeonistów, relacje z koncertów i konkursów. Jest autorem autorem publikacji: „Podróże z akordeonem” – Wrocław 2006, „Z akordeonem przez Śląsk” – Łubniany 2015, (CD) Kolędy Śląskie – 2017, Zaginione Archiwum – 2018, Herrnhut – Boża Straż 2021.
Dariusz Kownacki podkreśla, że najpierw jest muzykiem, a później akordeonistą ponieważ akordeon to narzędzie, może niedoskonałe, ale pozwalające iść po drodze muzyki. Mówi o sobie także, że jest nauczycielem – nielubiący napuszonego słowa „pedagog” . Raczej „guru” , „mistrz”, „belfer” – człowiek starający się zrozumieć i pomóc drugiemu młodszemu człowiekowi – uczniowi.
Nazywa się także poszukiwaczem – bo tworzy nie tylko „Zaginione Archiwum”, a także wiele projektów, myśli, wynalazków w dziedzinie nauczania. Oprócz muzyki jego pasją są również gwiazdy (amatorskie obserwacje) i przyroda.
Prywatnie trzymając się Gwiezdnych Wojen raczej „Ruch Oporu” niż „Imperium”, wiecznie „w drodze”, wiecznie „w poszukiwaniu”. W życiu kieruje się myślą: Idź swoja własną drogą, sam ją odnajdź, sam na własne ryzyko nią podążaj, pij szampana lub wodę z kałuży, ale miej świadomość, że to twoje życie – jedyne jakie masz, więc musisz przeżyć je dobrze.