Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem…
2023-05-25, 12:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/#Jędrzejczyk/Siekaj

Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem - uroczystości ku czci Witolda Pileckiego

Witold Pilecki jako więzień KL Auschwitz numer obozowy 4859. Oświęcim 1940 [fot. www.auschwitz.org]
Witold Pilecki jako więzień KL Auschwitz numer obozowy 4859. Oświęcim 1940 [fot. www.auschwitz.org]
25 maja po raz czwarty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, przypadający w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego w 1948 roku. Ustanowiony przez Parlament Europejski w 2019 roku, służy oddaniu szacunku i hołdu wszystkich tym, którzy - jak napisano w rezolucji - "walcząc z tyranią, wykazali bohaterstwo i prawdziwą miłość do ludzkości".

Patron Dnia - rotmistrz Witold Pilecki - należał do Armii Krajowej, był jednym z żołnierzy niezłomnych, walczących po wojnie w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym. Podczas okupacji niemieckiej dobrowolnie został więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, organizował tam ruch oporu i prowadził działalność wywiadowczą.

Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających nazistowskie zbrodnie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie, 25 maja 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Rotmistrz Pilecki został zrehabilitowany w 1990 roku, w 2006 - pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013-ym - awansowany do stopnia pułkownika.

W rezolucji ustanawiającej Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, europosłowie podkreślili, że agresja, której doświadczyła Polska w 1939 roku miała podwójne oblicze, zarówno ze strony hitlerowskich Niemiec, jak i stalinowskiej Rosji. Oddając hołd polskiemu bohaterowi walki z obu reżimami totalitarnymi, podkreślono, że Witold Pilecki jest "przykładem heroicznego sprzeciwu wobec tyranii, prawdziwej miłości wobec ludzi i właściwej postawy w obliczu totalitarnego zniewolenia".

Rezolucja powstała z inicjatywy europosłów z Litwy, przy współpracy polityków z Polski - razem działali między innymi deputowani Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Europejskiej. W sprawę rezolucji i wyboru rotmistrza Witolda Pileckiego na patrona Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, zaangażowała się Anna Fotyga, europosłanka PiS, która prowadziła negocjacje w imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W głosowaniu dokument poparła większość europosłów.

***

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rotmistrz Witold Pilecki był jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej. W 75. rocznicę śmierci rotmistrza prezydent złożył wieniec przy Ścianie Śmierci na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, gdzie Witold Pilecki został zamordowany przez komunistów.

Andrzej Duda przypominając życiorys rotmistrza podkreślił, że walczył on o wolną Polskę do samego końca i mimo tego, że mógł pozostać na Zachodzie i ocalić życie, to zdecydował się wrócić do kraju po wojnie. "Wrócił do tej Polski, którą do samego końca chciał oswobodzić, wyzwolić i ostatecznie tu właśnie, dokładnie 75 lat temu, 25 maja 1948 roku, został rozstrzelany przez komunistów w wyniku zbrodni sądowej" - powiedział Andrzej Duda.

***

Pod hasłem "Polska ponad życie" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie rozpoczęły się rano obchody 75. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.

W tym miejscu - dawnym areszcie śledczym - 25 maja 1948 roku o 21.30 wykonano wyrok śmierci na jednym z najdzielniejszych obrońców niepodległej Polski - żołnierzu Armii Krajowej, organizatorze ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, uczestniku Powstania Warszawskiego.

Uroczystości rozpoczęły okolicznościowe przemówienia i Apel Pamięci, czytane są wspomnienia rotmistrza Witolda Pileckiego.

Od 12.00 do 18.00 można zwiedzać śladami rotmistrza dawne więzienie mokotowskie. O 19.00 zaplanowano koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej, następnie o 19.45 Msza święta w intencji Witolda Pileckiego i jego podkomendnych, po której odbędzie się koncert muzyki kameralnej "Nieugięty, Niezłomny, Niepokonany" w wykonaniu zespołu Boarte Piano Trio.

Uroczystości zakończą się przy ścianie śmierci o 21:30 oddaniem hołdu rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu w godzinę jego egzekucji.

O 21.30 w całym kraju zapłoną znicze pamięci. W ten sposób Instytut Pamięci Narodowej upamiętni 75 rocznicę zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie jednego z najdzielniejszych Polaków.

Uroczystości wraz z Muzeum organizuje Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej.

***

W przededniu 75. rocznicy zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL udostępniono do zwiedzania jego celę, w której spędził ostatnie dni życia. Córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz przekazała muzeum także książkę "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis, która towarzyszyła rotmistrzowi do ostatnich dni i przed śmiercią przekazał ją swojej żonie.

Jak zaznaczyła Zofia Pilecka-Optułowicz, to najdroższa pamiątka po ojcu.
"Przekazał nie list, tylko tę książeczkę "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis i powiedział - czytaj codziennie sama i czytaj codziennie dzieciom, obojętnie w jakim miejscu otworzysz tę książeczkę, to ci da siłę do przetrwania trudnych czasów" - wspominała.

Dla zwiedzających udostępniona została także cela Witolda Pileckiego. Jak powiedział Polskiemu Radiu dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filip Musiał, został przywrócony jej wygląd z lat 40. i 50.

"Sa to te ściany, których rotmistrz Pilecki dotykał, ściany, w które pukał drewniana łyżką, by porozumieć się z więźniami cel przyległych do jego celi" - zapewnił.
Dodał, że pomieszczenie była kilkukrotnie przemalowane i po kolejnych remontach nie zachowały się ślady, które być może pozostawiał rotmistrz czy inni więźniowie.

"Mamy odkryte na ścianach takie wżery, które mogą sugerować, że jeśli były w tej celi napisy, to były one w sposób interwencyjny niszczone, taka jest robocza hipoteza" - mówił dyrektor muzeum.
Zaznaczył, że napisy na murze mogły się znajdować na przykład w pobliżu toalety, miejscu niewidocznym dla strażników, jednak ta ściana została poddana bardzo głębokim ingerencjom.

Swoją celę rotmistrz Witold Pielecki opuścił 25 maja 1948 roku, gdy komuniści wyprowadzili go na egzekucję.

Zobacz także

2024-04-23, godz. 09:00 460 lat temu urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor 460 lat temu - 23 kwietnia 1564 roku - urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor, uważany za geniusza pióra i teatru. Dziś przypada… » więcej 2024-04-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 23 kwietnia » więcej 2024-04-22, godz. 23:42 Od 21 maja Pałac Rzeczypospolitej będzie dostępny dla zwiedzających Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie z unikatowym zbiorami Biblioteki Narodowej stanie się dostępny dla zwiedzających. Po remoncie zabytek będzie można zwiedzać… » więcej 2024-04-22, godz. 11:00 30 lat temu zmarł Richard Nixon, prezydent USA w latach "zimnej wojny" 30 lat temu, 22 kwietnia 1994 roku, zmarł Richard Nixon, republikanin, 37. prezydent USA w latach "zimnej wojny", od 1969 do 1974, wybrany na dwie, kolejne kadencje… » więcej 2024-04-22, godz. 09:00 79. rocznica oswobodzenia KL Sachsenhausen 79 lat temu - 22 kwietnia 1945 roku - polscy i sowieccy żołnierze weszli do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w miejscowości Sachsenhausen… » więcej 2024-04-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 22 kwietnia » więcej 2024-04-21, godz. 11:00 79 lat temu oddziały 2. Korpusu Polskiego zajęły Bolonię 79 lat temu - 21 kwietnia 1945 roku - oddziały 2. Korpusu Polskiego walczące na froncie włoskim zajęły Bolonię. Miasto zostało wyzwolone w ramach operacji… » więcej 2024-04-21, godz. 09:00 105 lat temu oddziały polskie wyzwoliły Wilno spod okupacji bolszewickiej 105 lat temu - 21 kwietnia 1919 roku, w Poniedziałek Wielkanocny - oddziały polskie dowodzone przez Józefa Piłsudskiego wyzwoliły Wilno spod okupacji bolszewickiej… » więcej 2024-04-21, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 21 kwietnia » więcej 2024-04-20, godz. 21:32 Słuchowisko Teatru Polskiego Radia o getcie warszawskim Na 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Teatr Polskiego Radia i Teatr Żydowski przygotowały wspólne słuchowisko. To radiowy spektakl "Zdążyć… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »