Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 'Rzadko się zdarzają takie odkrycia'. Biblia Brzeska…
2024-12-05, 19:58 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom

Biblia Brzeska została przekazana badaczom [fot. Monika Matuszkiewicz]
Biblia Brzeska została przekazana badaczom [fot. Monika Matuszkiewicz]
Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej. Te zostały dziś (05.12) wręczone Opolskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Teraz starodruk musi przejść konserwację, potem ekspertyzę i na końcu zostanie wyeksponowany.
Według badaczy, takich egzemplarzy Biblii w całej Polsce może być od 20 do 40 egzemplarzy, więc jeśli przypuszczenia się potwierdzą, to Opolszczyzna będzie mieć nowe odkrycie na skalę światową.

- W pierwszej chwili, jak zobaczyliśmy te księgi, to wydawało nam się, że na pewno są jakieś wiekowe, ale nie mieliśmy tej świadomości, że są to aż tak drogocenne biblie. Emocje są straszne, ale bardzo przyjemne. Do tej chwili nie możemy uwierzyć, że coś takiego było pod naszym dachem - mówi Anna Dreksa, właścicielka domu, w którym dokonano odkrycia.

- Rzadko się zdarzają takie odkrycia i niespotykane jest też to, że w tak małym domku na wsi odkryto tak wielkie dzieło - dodaje Zbigniew Bomersbach, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- To jest naprawdę przełomowe XVI-wieczne wydawnictwo w języku polskim, na najwyższym poziomie językowym i trzeba powiedzieć, że jest to w dobie, kiedy języki budziły się do życia i ten polski znalazł tutaj naprawdę bardzo dobre ujście i świetną implifikację językową - dodaje.

- Musimy najpierw ustabilizować ich stan, poprzez dezynfekcję i różne działania, a potem długi oraz żmudny proces prac konserwatorskich - zaznacza Sławomir Marchel, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.

- Będą prowadzone badania nad samymi obiektami. Tutaj jesteśmy już wstępnie umówieni ze specjalistami od starodruków, którzy chcą takie badania przeprowadzić. Natomiast jednocześnie my w Archiwum i we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego oraz niezależnym badaczami prowadzimy badania nad losami tych egzemplarzy. Chcemy dowiedzieć się, w jaki sposób znalazły się tam, gdzie były, jakie były ich losy oraz w jaki sposób dotarły one od XVI wieku do XXI wieku.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ekspertyza powinna być znana za około 5 lat. Wówczas będzie można podjąć próby wyeksponowania egzemplarzy w Muzeum Śląska Opolskiego.

Zobacz także

2024-12-06, godz. 12:08 Wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »