Adam Królikiewicz - pierwszy polski medalista olimpijski w konkurencji indywidualnej
Był jednym z najlepszych jeźdźców świata lat XX. To właśnie on zdobył dla Polski pierwszy medal olimpijski w konkurencji skoków przez przeszkody w roku 1924 w Paryżu. Co ciekawe olimpijczyk początkowo uważał siebie za słabego jeźdźca...
Do Paryża pojechało wówczas aż 75 reprezentantów naszego kraju, a medale Polaków były dwa. Pierwszy krążek dla niepodległej Polski wywalczyła czwórka kolarzy torowych w składzie Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz, którzy stanęli na drugim miejscu podium. Na tej samej imprezie brąz zdobył Adam Królikiewicz. Polak wywalczył medal w jeździectwie, a dokładniej w konkursie skoków.
W latach 1920-1926 Królikiewicz wziął udział w 94 konkursach jeździeckich, w których zdobył 81 wyróżnień i 24 pierwsze miejsca w konkursach międzynarodowych. Zwyciężał na całym świecie, w tym m.in: Nicei, Rzymie, Mediolanie, Neapolu, Nowym Jorku, Lucernie, Londynie, Rydze, Tallinie, Brukseli, Budapeszcie, Bukareszcie czy Berlinie.
Jak doszło do tego, że został jednym z najlepszych jeźdźców na świecie? Zupełnie przypadkiem. Choć nie wiedział nic o jeździe konnej, został zmobilizowany do pułku jazdy. W swojej pierwszej bitwie, młody, niedoświadczony i wystraszony żołnierz dostrzegł samotnego konia, w pełnym rynsztunku, ale bez jeźdźca. Bez zastanowienia zaufał swojej intuicji i dosiadł konia ratując swoje życie.
Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się pracy szkoleniowej w dziedzinie jeździectwa. Pracował również przy produkcji filmowej jako konsultant jeździectwa. Podczas udziału w filmie „Popioły” Andrzeja Wajdy uległ tragicznemu wypadkowi i w skutek powikłań zmarł 4 maja 1966 roku.
Autorem audycji "Sportowcy Niepodległej" jest Piotr Warner, data emisji: 10.09.2018r.